Austrálčania idú do na olympiádu s kondómami proti Zike

Kondom
Foto: flickr.com

BRATISLAVA/SYDNEY 16. mája (WebNoviny.sk) – Kondómy ako súčasť vybavenia proti vírusu Zika si povezú v batožine členovia austrálskej výpravy na olympijské hry do Ria de Janeiro.

Špeciálny obsah zdravotného balíčka potvrdila vedúca misie Kitty Chillerová. Dodávateľ sľubuje takmer dokonalú zdvojenú ochranu. Samotné steny kondómu zabránia priamemu fyzickému kontaktu a lubrikant obsahuje antivirotiká. Farmaceutická spoločnosť Starpharma výrobok testovala v laboratórnych podmienkach.

Vírus Zika pochádza z Afriky a v Brazílii a iných štátoch Južnej a Strednej Ameriky ho šíri najmä jeden druh komárov. Príznaky ochorenia trvajú asi sedem dní a sú veľmi podobné osýpkam. Dostaví sa horúčka, vyrážky, bolesti kĺbov či zápal očných spojoviek. Štyria z piatich nakazených prekonajú ochorenie s miernymi alebo minimálnymi prejavmi.

Vírus predstavuje veľké riziko pre tehotné ženy a novorodencov. Deti nakazených sa rodia s vážnou vrodenou poruchou centrálneho nervového systému mikrocefáliou, ktorá sa prejavuje zastavením vývoja mozgu. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) opakovane varovala tehotné ženy pred cestou do oblastí s výskytom a upozornila, že choroba sa prenáša aj pohlavným stykom.

„Myslíme si, že je to veľmi racionálny prístup k veľmi vážnemu problému, ktorému budeme v Riu čeliť,“ povedala Chillerová.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom