Austrálčania už poznajú termín parlamentných volieb, za neodovzdanie hlasu im hrozí pokuta

Austrália, voľby
Atmosféra počas volieb v Sydney v Austrálii. Foto: archívne, SITA/AP

BRATISLAVA 11. apríla (WebNoviny.sk) – Austrálsky premiér Scott Morrison oznámil termín parlamentných volieb. Tie sa budú konať 18. mája.

Austrálčania v hlasovaní rozhodnú, či budú mať konzervatívnu vládu aj v treťom funkčnom období alebo ju nahradí labouristická administratíva vedená Billom Shortenom. Voliči si budú vyberať 151 poslancov z dolnej komory parlamentu a tiež polovicu 76-členného Senátu.

Kľúčové ekonomické otázky

Predvolebnou kampaňou a voľbami bude hýbať viacero kľúčových otázok vrátane klimatických zmien, migrácie či ekonomiky krajiny, pričom labouristi aj konzervatívci sľubujú opatrenia na zníženie životných nákladov.

Voľby určia ekonomiku, v ktorej Austrálčania žijú, nie len na ďalšie tri roky, ale pre najbližšie desaťročie. Žijeme v najlepšej krajine na svete, ale ďalšia cesta na zabezpečenie vašej budúcnosti, závisí od silnej ekonomiky. Preto je v stávke tak veľa,“ vyjadril sa premiér počas štvrtkovej tlačovej konferencie.

Voličom hrozí pokuta

Hlasovanie vo voľbách je v Austrálii povinné pre všetkých oprávnených voličov vo veku 18 rokov a viac. V prípade, že by nešli voliť, hrozí im pokuta.

Povinné hlasovanie zabezpečuje vysokú voličskú účasť, pri posledných voľbách svoj hlas odovzdalo 95 percent voličov, uvádza spravodajský portál BBC.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Scott Morrison