Austrália cíti ohrozenie, sprísňuje aj imigračné zákony

Boje v Gaze neutíchajú, oblasť ničí paľba
Izraelská ofenzíva proti hnutiu Hamás pripravila v Pásme Gazy o život najmenej stovky Palestínčanov, väčšinu civilistov. Foto: SITA/AP

SYDNEY 23. februára (WEBNOVINY) – Austrálska vláda v reakcii na nedávny útok v Sydney sprísni zákony národnej bezpečnosti a imigračnú legislatívu. Ako v pondelok informoval premiér Tony Abbott, podozriví islamisti môžu napríklad prísť o sociálne dávky alebo o austrálske pasy. V boji proti islamskému extrémizmu je podľa Abbota nutné obmedziť niektoré osobné slobody.

Kroky vlády vysvetlil tým, že v Austrálii rastie hrozba násilného extrémizmu ako aj počet sympatizantov radikálneho islamu. Prijímané opatrenia budú zahŕňať odoberanie pasu osobám s dvojitým občianstvom, ktoré bojujú po boku islamistov napríklad v Sýrii alebo Iraku. Bude tiež možné pozastaviť vyplácanie sociálnych dávok ľuďom, ktorí šíria rasovú a náboženskú nenávisť alebo sa zapájajú do teroristickej

Austrália je blízkym spojencom Spojených štátov v koalícii bojujúcej proti Radikálnej skupine Islamský štát v Iraku a Sýrii. Tamojšie úrady zvýšili ešte v septembri stupeň teroristického ohrozenia na vysoký pre obavy, že islamskí radikáli vracajúci sa z bojov v Sýrii a Iraku by mohli uskutočniť útok na austrálskej pôde.

Austráliu v decembri šokovala rukojemnícka dráma, keď ozbrojený muž hlásiaci sa k islamu zadržiaval v kaviarni v centre Sydney 17 ľudí. Dve ženy incident neprežili.

Obrazom: Rukojemnícka dráma v Sydney, ozbrojenec držal ľudí v kaviarni

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Tony Abbott