Austrália a Nový Zéland vyšle lietadlá, aby pomohli pri dodržiavaní sankcií voči Severnej Kórei

Kim Čong un
Severokórejský vodca Kim Čong-un. Foto: archívne, SITA/AP.

WELLINGTON 7. septembra (WebNoviny.sk) – Austrália a Nový Zéland v piatok oznámili, že do Japonska vyšlú tri hliadkovacie lietadlá, aby pomohli pri presadzovaní sankcií, ktoré Organizácia Spojených národov (OSN) uvalila na Kórejskú ľudovodemokratickú republiku (KĽDR).

Austrálsky minister obrany Christopher Pyne uviedol, že krajina pošle dva stroje typu Orion, aby na Severnú Kóreu vyvinula ekonomický a diplomatický tlak.

„Austrália naďalej pracuje s partnermi na vynucovaní si sankcií s cieľom vytvoriť tlak na Severnú Kóreu, aby podnikla konkrétne a overiteľné kroky smerujúce k denuklearizácii. Stabilný a prosperujúci Indo-Pacifik zostáva pre Austráliu prioritou,“ uviedol politik vo vyhlásení.

Nový Zéland rovnako vyšle do Japonska lietadlo typu Orion. Tamojší minister zahraničných vecí Winston Peters prostredníctvom stanoviska privítal nedávne rozhovory KĽDR s USA a Južnou Kóreou, zdôraznil však, že kým Severná Kórea nebude dodržiavať svoje medzinárodné záväzky, je nevyhnutné plne uplatňovať sankcie Bezpečnostnej rady OSN.

Japonsko monitoruje prečerpávanie ropy medzi loďami na mori, do ktorého sú údajne zapojené severokórejské plavidlá, čo je v rozpore so zmienenými sankciami za jadrový a raketový program KĽDR. Novozélandský minister obrany Ron Mark vo vyhlásení uviedol, že s partnermi budú brániť aktivitám KĽDR, ktoré porušujú sankcie, vrátane spomínaného prečerpávania.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie BR OSN Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národovOSN Organizácia Spojených národov