Austrália stíha lekára, ktorý sa objavil na videu islamistov

Austrália vydala zatykač na lekára, ktorý sa objavil v náborovom videu
Foto: facebook.com/tareq.kamleh

CANBERRA 18. júna (WEBNOVINY) – Austrálska polícia vydala vo štvrtok zatykač na lekára, ktorý sa objavil v náborovom videu teroristickej organizácie Islamský štát (IS). Muž v ňom vyzýva zdravotníkov zo Západu, aby prišli do Sýrie a pridali sa k nemu, uviedla agentúra AP.

Dvadsaťdeväťročný Austrálčan Tareq Kamleh vyštudoval medicínu a pracoval v niekoľkých austrálskych nemocniciach. Objavil sa v náborovom videu IS zverejnenom v apríli, v ktorom označil svoje pôsobenie v Sýrii za „džihád za islam“.

Konvertoval na islam

Kamlehov otec je pôvodom Palestínčan a jeho matka sa narodila v Nemecku, pričom konvertovala na islam. Ich syn vyrastal v západoaustrálskom meste Perth. Lekár vo videu uviedol, že jediné, čo ľutuje na svojom odchode z Austrálie je, že tak nespravil skôr.

Pokiaľ by sa Kamleh, ktorý v Sýrii vystupuje pod menom abú Júsuf Austrálí, vrátil naspäť do Austrálie, zatkli by ho na základe troch obvinení súvisiacich s terorizmom, uviedla v stanovisku austrálska federálna polícia, ktorá dodala, že mužovi hrozí až 45-ročné väzenie.

Video: Austrálsky lekár sa objavil na videu IS

https://www.youtube.com/watch?v=ZPclvJqto2Y

Čelí obvineniam z terorizmu

Medzi obvineniami je aj zapojenie sa do náborových činností pre teroristickú organizáciu či pobyt v oblasti ovládanej teroristami, ktorou je v tomto prípade bašta IS – sýrska provincia Rakka.

Austrálske úrady nariadili vlani v decembri zákaz cestovať do provincie Rakka. Podobné obmedzenia sa týkajú od marca tohto roka aj irackého mesta Mósul v provincii Ninive.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Islamský štát