Našli jachtu tínedžerky, ktorá sa neúspešne pokúsila oboplávať Zem

Abby Sunderland
Mladá americká námorníčka Abby Sunderland na jachte Wild Eyes. V roku 2010 ako 16-ročná pokúšala stať najmladším človekom, ktorý sám obopláva Zem. Foto: archívne, SITA/AP

CANBERRA 3. januára (WebNoviny.sk) – Južne od Austrálie našli jachtu, ktorú pred takmer deviatimi rokmi v Indickom oceáne nechala mladá americká námorníčka Abby Sunderland.

Dvadsaťpäťročná rodáčka z kalifornského Los Angeles sa v roku 2010 ako 16-ročná pokúšala stať najmladším človekom, ktorý sám obopláva Zem. Búrka jej však poškodila plavidlo a zachránili ju zhruba 3220 kilometrov od pobreží Afriky a Austrálie.

Jachtu náhodne objavilo lietadlo

V pondelok jachtu, prevrátenú a pokrytú fúzonôžkami, objavilo lietadlo hľadajúce tuniaky asi 10 kilometrov južne od Kengurieho ostrova. Informovala o tom miestna polícia.

Srdce mi poskočilo. Vrátilo mi to mnoho spomienok – dobrých i nie veľmi dobrých, ale bolo pekné ju po takom dlhom čase znovu vidieť. Vyzerala trochu strašidelne, ale to sa po takom čase dalo čakať,“ vyjadrila sa Sunderland vo vyhlásení, ktoré zverejnili austrálske médiá.

Zachránili ju po dvoch dňoch

Abby Sunderland sa na svoju plavbu vydala v januári 2010 z Kalifornie, no 10. júna 2010 v deväťmetrových vlnách v Indickom oceáne prišla o sťažeň. Tínedžerka následne asi na 20 hodín stratila kontakt s rodinou a na jachte sa aktivovali záchranné majáky. Poškodenú loď spozorovalo lietadlo z Perthu, ktoré dokázalo s dievčinou nadviazať kontakt.

Dva dni po nehode ju z mora zachránilo francúzske plavidlo, ktoré ju odviezlo na ostrov Réunion. Abby sa pokúšala prekonať rekord vlastného brata Zaca, ktorý v roku 2009 sám oboplával Zem ako 17-ročný. Napokon sa ho ešte v tom istom roku podarilo zlomiť 16-ročnej Austrálčanke Jessice Watsonin.

Sunderland medzi časom spolupracovala na knihe o svojich zážitkoch a v súčasnosti žije s manželom a tromi deťmi v Alabame. Informácie pochádzajú z agentúry AP a webstránky www.bbc.com.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom