Autobusové spoločnosti zmenili cestovný poriadok

Autobus
Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

BRATISLAVA 11. decembra (WEBNOVINY) – Autobusy jazdia od nedele 11. decembra, podobne ako vlaky, podľa nových cestovných poriadkov.

Bratislavská spoločnosť Slovak Lines, a.s. bude v prímestskej preprave dotovanej Bratislavským samosprávnym krajom naďalej prevádzkovať 41 pravidelných liniek.

Z doterajších šiestich diaľkových liniek zrušil prepravca jednu z Bratislavy do Trnavy. Cez Trnavu však prechádzajú jeho diaľkové spoje do Šiah, Bojníc a Prešova, zvyšné dva smerujú do Vysokých Tatier a Komárna.

Medzinárodnú dopravu bude zabezpečovať Slovak Lines na dvadsiatich linkách. Z Bratislavy budú autobusy jazdiť do Viedne, Berlína/Kodane, Belehradu, Atén, Ríma, Toulouse, Murcie a Varšavy/Sanoku. Z Košíc zas do Londýna, Paríža, Rotterdamu, Ženevy, Stuttgartu/Mannheimu a Foggie, z Banskej Bystrice do Prahy a z Humenného do Bonnu a Luxemburgu. Cestovné poriadky pre medzinárodné linky však platia už od začiatku novembra.

Regionálne spoje nebudú obmedzené

Slovenská autobusová doprava, a.s. Žilina informovala, že po dohode so Žilinským samosprávnym krajom zostáva v prímestskej doprave zachovaná dopravná obslužnosť územia na doterajšej úrovni. Znamená to, že regionálne spoje nebudú obmedzené ani rušené. Spoločnosť doposiaľ prevádzkovala 125 prímestských liniek, ako aj diaľkovú dopravu zo Žiliny do Komárna/Patiniec a Štúrova a tiež zahraničné spoje zo Žiliny do Brna a z Čadce do Jablunkova.

Autobus

Zmeny v cestovných poriadkoch však v ojedinelých prípadoch nastávajú v prípade časových posunov na základe požiadaviek zo strany cestujúcich, prípadne obcí. Všetky zmeny sú odsúhlasené starostami obcí, teda predstavujú verejný záujem väčšiny cestujúcich,“ oznámil žilinský prepravca.

Závažnou zmenou je nová trasa liniek prímestskej dopravy, ktoré po príchode do Žiliny prechádzajú križovatkou pri Tescu. Na základe rozhodnutia mesta Žilina sa rušia dve zastávky v smere do Žiliny, a to Košická a PCHZ. Zastávka na Košickej ulici je nahradená novou zastávkou Na Horevaží, Tesco.

Košický autobusový prepravca eurobus, a.s. bude podľa nových cestovných poriadkov zabezpečovať v prímestskej doprave 112 liniek. Ako ďalej vyplýva z údajov na webovej stránke spoločnosti, v diaľkovej doprave zostávajú linky na trasách Bratislava – Prešov, Košice – Banská Bystrica a Košice – Spišská Stará Ves – Spišské Hanušovce.

Spoločnosť bude prevádzkovať dvanásť zahraničných liniek. Namiesto spojov z Atén do Rzeszówa, z Michaloviec do Berlína a zo Spišskej Novej Vsi do Jablonky pribudnú v lete budúceho roka spoje z Košíc do Tiszaújvárosu a zo Spišskej Novej Vsi cez Zadar a Split na Makarskú.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom