Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Foto: SITA/Michal Burza
26. decembra 2016 Ekonomika od SITASITA Diskusia(6)

Autodopravcovia chcú odstrániť likvidačné pokuty

BRATISLAVA 27. decembra (WebNoviny.sk) – Únia autodopravcov Slovenska (UNAS) navrhuje zmeniť zákon o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách tak, aby pokuty pre prevádzkovateľov vozidiel v súvislosti s pravidelnou emisnou a technickou kontrolou neboli likvidačné a zbytočne tvrdé. “V prípade urýchlenej nápravy by sa tak pokuty vyberali len v symbolickej výške pokrývajúcej administratívne náklady na správne konanie,” informovali autodopravcovia.

Počet staníc technickej a emisnej kontroly sa zvýši

Ak podľa návrhu autodopravcov povinná osoba v lehote do pätnástich dní od doručenia platobného rozkazu podrobí vozidlo pravidelnej emisnej a technickej kontrole, zašle správnemu orgánu, ktorý platobný rozkaz vydal, kópiu protokolu o vykonaní emisnej a technickej kontroly a zároveň v rovnakej lehote uhradí 33 eur, pokuta by sa považovala za uhradenú v plnej výške. Konania začaté pred účinnosťou tejto zmeny by sa podľa UNAS-u dokončili podľa novej úpravy.

Ministerstvo dopravy 22. decembra informovalo, že pripravuje liberalizáciu poskytovania služieb technickej a emisnej kontroly pre motoristov a každý, kto splní zákonom stanovené podmienky, bude môcť v tejto oblasti podnikať. Počet staníc technickej a emisnej kontroly (STK) sa tak zvýši, zároveň sa prehodnotí aj výška pokút, ktoré by sa mali znížiť, a intervaly kontrol pri jednotlivých vozidlách.

Cieľom bezpečné a ekologické vozidlá na cestách

Ministerstvo dopravy plánuje zmeny zaviesť v novele zákona o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách. Tieto zmeny by po schválení v parlamente mali nadobudnúť účinnosť v prvej polovici budúceho roku.

“Našim cieľom je zabezpečiť na cestách bezpečné a ekologické vozidlá a nie pokutovať vodičov,” povedal minulý týždeň minister dopravy Árpád Érsek (Most-Híd). Každého, kto dodnes zanedbal svoje povinnosti, rezort dopravy vyzýva, aby si čo najskôr splnil povinnosť a neohrozoval svoje okolie. “Takisto všetkým odporúčam, aby sa zaregistrovali na stránke www.jiscd.sk a nechali si zadarmo posielať upozornenia na blížiaci sa koniec platnosti technickej a emisnej kontroly,” upozornil Érsek.

Uvedené zmeny sú podľa ministerstva dopravy dôsledkom jeho dlhotrvajúcej reformnej snahy v tejto oblasti. Už v minulom roku bol zavedený kamerový systém na staniciach technickej aj emisnej kontroly, vďaka čomu ministerstvo už môže prísnejšie kontrolovať aj postihovať nepoctivých prevádzkovateľov staníc technickej a emisnej kontroly. Zároveň kontrola vodičov už nie je iba na cestách, ale priamo v elektronickom systéme.

Odporúčané články

Štát viní RegioJet, že do Komárna jazdil s kratším vlakmi Únia autodopravcov opäť hrozí blokovaním ciest

Témy

Diskusia

mitol Kradneš benzín zo slovenska do českej republiky pokuta 50 miliónov ! podnikateľ Prečo tu ide niekto zastávať a brániť nepoctivých podnikateľov. Čestní nemajú s ničím problém zaujímavé ozývajú sa len podvodníci a klamári. dopravca Neplníš si zákonom stanovené podmienky treba zlikvidovať a my čestní prepravcovia budeme sa rozširovať. fanatikmodrák treba ich tak pokutovať ako v Rakúsku, Nemecku, Belgicku to znamená pokuty niekoľkonásobne zvýšiť !!!!!!!!!!!!!!!! Jedine pokutami ich prinútime dodržiavať všetky pravidlá. nech všetko robia podľa zákona a pokutu nebudú nikdy platiť. Lajdák nech tvrdo platí. Nepodarencov musí štát zlikvidovať... holk Nech prestanú kradnúť benzín a naftu do českej republiky ! Česká republika ma o miliardy litrov benzínu väčšiu spotrebu ako slovensko ! A prestanú nás terorizovať a náš majetok !
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Ankety

Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?

Aktuálne témy

Mňamky-recepty

DRAN.sk

Dámskajazda

NAJKY.sk

Podnikam.sk

Autolike.sk

najAPPKY.sk

Byvanie je hra

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...