Dacia Duster mieri na Dakar, zúčastniť sa mal aj Smart

Dacia Duster Rally Dakar
Foto: Renault

BRATISLAVA 31. decembra (WEBNOVINY) – Rally Paríž-Dakar pozná hádam každý. Tieto legendárne preteky sa jazdia už od nepamäti, no posledné roky sa kvôli politickej situácii a hrozbe teroristických útokov na súťažiacich v saharskej púšti nekonajú na pôvodnej trase.

V roku 2013 budú jedny z najnáročnejších pretekov sveta štartovať už 5. januára v Lime, hlavnom meste Peru. Extrémne náročná trať je dlhá 8000 km a jej cieľom bude Santiago – čílske hlavné mesto.

Na túto náročnú výpravu zoberú Daciu Duster dva argentínske tímy. Zaujímavosťou je, že v Južnej Amerike sa Duster predáva pod značkou Renault, takže súťažné autá nemajú logá Dacie ako u nás, ale Renaultu. Za volantom jedného z áut bude sedieť Jose Garcia.

Nemáme však žiadne informácie o tom, ktorý z motorom bude poháňať rally verziu Dacie Duster. Zaujímalo by ma, či si piloti vybrali „výkonný“ motor 1.6 16v, alebo ešte výkonnejší a úsporný vznetový motor 1.5 dCi.

Smart neodštartuje kvôli peniazom

Tímu Feber sa podaril celkom bizarný kúsok – upraviť miniatúrne mestské auto na súťažný špeciál, ktorý spĺňa požiadavky organizácie FIA na štart v pretekoch Rally Dakar. Auto dostalo špeciálne upravený terénny podvozok a pohon 4×4.

Malý terénny Smart ForTwo váži v plnej terénnej výzbroji stále iba 750 kg. Tiež však pod kapotou zrejme nepracuje štandardný motor. O pohonnej jednotke však ani v tomto prípade nemáme žiadne informácie.

Bohužiaľ, už je to aj tak jedno. Tím Feber síce pripravil na štart až dva takéto Smarty, no na samotnú realizáciu pretekov už finančné prostriedky neostali.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Dacia