Fiat do domovskej fabriky investuje miliardu na luxusné autá

Maserati
Fiat chce v domovskej fabrike vyrábať luxusné autá značky Maserati. Foto: SITA/AP

MILÁNO 5. septembra (WEBNOVINY) – Talianska automobilka Fiat sa zaviazala, že do svojej domovskej fabriky na severe krajiny investuje 1 mld. eur a začne v nej vyrábať luxusné automobily.

Spoločnosť o tom informovala v stredu. Fiat začne s investíciami do fabriky pri meste Mirafiori okamžite, aby zabezpečil jej budúcnosť.

Viac informácií však poskytne až počas septembra, informoval po skončení stretnutia riaditeľa automobilky Sergia Marchioneho so zástupcami odborov hovorca spoločnosti.

„Sme s týmto rozhodnutím veľmi spokojní. V súvislosti s budúcnosťou fabriky sme mali veľké obavy,“ komentovala odborová predáčka Flavia Aiello.

Podľa informácií od jedného z jej kolegov, ktorý sa rokovania tiež zúčastnil, sa Fiat zaviazal do konca budúceho roka do fabriky investovať necelú miliardu eur a začať v nej vyrábať športové úžitkové vozidlá luxusnej značky Maserati.

Rozhodnutie o investícii do závodu v Mirafiori je dôležitým zvratom pre približne 5500 zamestnancov fabriky, ktorí prišli o prácu a už tri roky čakajú na prisľúbenú investíciu zo strany automobilky. Odbory sa obávali ďalšieho odkladu, keďže európski výrobcovia automobilov už šiesty rok bojujú s klesajúcim dopytom na zmenšujúcom sa trhu. Fiat zatiaľ nezatvoril ani jednu zo svojich piatich talianskych fabrík, jej závod v Mirafiori, ktorý s kapacitou 300-tisíc vozidiel ročne patrí k najväčším v Európe, však od apríla 2012 pracuje len približne tri dni mesačne a v roku 2011 tu vzniklo iba 62 594 áut.

Investícia je tiež signálom toho, že Fiat chce vo výrobe vozidiel v Taliansku pokračovať a neplánuje jej presun do USA, čoho sa obávali aj predstavitelia talianskej vlády. Talianska automobilka, ktorá vlastní aj amerického výrobcu Chrysler, už vo februári informovala, že v severotalianskom závode chce vyrábať vozidlá značiek Maserati a Alfa Romeo.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Fiat