Jaguar C-X75 bude mať motor 1.6 turbo s výkonom cez 500 koní

Jaguar C X75
Foto: Jaguar

BRATISLAVA 27. júla (WEBNOVINY) – Koncept C-X75 uzrel svetlo sveta pred dvomi rokmi na parížskom autosalóne. Duchovnému nástupcovi legendárneho Jaguaru XJ220 sme nedávali veľké šance na prežitie, no potom prišla táto skvelá správa. Automobilka potvrdila výrobu limitovanej edície (250 kusov). Jedným dychom však dodala, že plynové turbíny sa do sériovej výroby nedostanú.

Máme nové správy – okrem dvoch elektromotorov bude toto úžasné auto poháňať prepĺňaná „jedna-šestka“. Pri pohľade na tento superšport to znie tak trochu impotentne, no „jedna-šestka“ od Jaguaru nebude celkom obyčajný benzínový štvorvalec.

Vietor fúka z kolotoča F1. Prsty vo vývoji tohto motora má totiž tím Williams. Ten vyvinul tento motor pre svoj monopost. Pre rok 2013 totiž FIA nakázala vymeniť osemvalce v monopostoch formuly 1 za prepĺňané štvorvalce.

Motor v Jaguari C-X75 teda bude iba benzínová „jedna-šestka“, no bude prepĺňaná nie len turbom, ale aj kompresorom. Bude mať priame vstrekovanie benzínu do valcov, ale čo je najšokujúcejšie, vďaka inžinierom z tímu Williams bude tento motor schopný točiť 10 000 ot./min.! Tak na to sme teda zvedaví…

Pre úplnosť dodám, že dva elektromotory (každý bude poháňať jednu nápravu) umožnia autu prejsť 60 km bez toho, aby sa zapol spaľovací motor. V elektrickom režime bude Jaguar C-X75 schopný zrýchliť na stovku do šiestich sekúnd. Ak sa však pripojí zbesilá „jedna-šestka“ z formuly 1, na stovku vystrelí tento Jaguar za tri sekundy a zrýchľovať prestane až pri 320 km/h.

Na záver ešte jedna zlá správa. Jaguar sa rozhodol, že 200 kusov bude musieť stačiť. Oproti pôvodnému plánu je to o 50 kusov menej. Ešte horšie však je, že cena každého kúsku sa bude zrejme blížiť k miliónu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Jaguar Land Rover v Nitre