Nissan použil materiál, ktorý dokáže detegovať dehydratáciu

Nissan material soak dehydratacia youtube.jpg

Výrobca automobilov Nissan urobil mimoriadny exteriérový experiment. Autosedačky a volant v športovom aute Nissan Juke pokryl materiálom, ktorý mení farbu, keď pohlcuje pot.

Tento experiment sa môže zdať trochu zvláštny a možno aj trochu hrubý. Nissan sa spojil s firmou Droog Design, aby vyvinula látku „citlivú na pot“, ktorá sa nazýva SOAK. Automobilka chce vďaka tejto látke zvýšiť povedomie o riziku jazdy počas dehydratácie.

Nissan sa odvoláva na štúdiu z roku 2015, robila ju Univerzita v Loughborough, ktorá tvrdí, že aj mierna dehydratácia môže viesť k väčším chybám pri dlhej, monotónnej jazde.

Nissan ešte nemá v pláne ponúkať tento materiál vo svojich vozidlách. Ak by s tým však raz začal, mali by ste vedieť, že tkanina je modrá, keď je človek hydratovaný, a je žiarivo žltá, keď je dehydrovaný.

Vynálezca látky SOAK Paulien Routs nemal v úmyselne materiál používať na detekciu potu v autách „Pôvodne som vytvoril SOAK na použitie oblečenia na cvičenie, ale keď mi Nissan priblížil plány jej implementácie do Juke, aby demonštroval technológiu ako koncept v jeho kampani ‚Napiť sa (vody) a riadiť‘, myslel som si, že je to fantastické,“ vyjadril sa Routs.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom