Nový Touareg na európskych trhoch koncom apríla

Volkswagen Touareg
Nový Touareg prekvapil elegantným dizajnom. Foto: Ondrej Rabatin

BRATISLAVA 8. apríla (WEBNOVINY) – Volkswagen (VW) Slovakia začal vo štvrtok ako prvá automobilka na Slovensku a zároveň ako prvý závod v rámci koncernu so sériovou výrobou automobilu v hybridnej verzii. Nový model VW Touareg Hybrid by sa mal dostať na európske trhy už koncom tohto mesiaca. Ako ďalej informoval predseda predstavenstva automobilky Andreas Tostmann, hybrid by mal podľa predpokladov tvoriť asi 5 % z celkovej produkcie Touaregu v Bratislave. „Som hrdý, že práve VW Slovakia vyrába prvý hybrid celého koncernu. S priemernou spotrebou 8,2 litra na 100 kilometrov stanovuje Touareg Hybrid nový štandard medzi terénnymi vozidlami s benzínovým motorom,“ vyhlásil Tostmann.

Investíciu privítal aj predseda vlády Robert Fico. Podľa neho nejde iba o firemnú prezentáciu. „Jej význam je aj národohospodársky,“ skonštatoval. Výroba hybridnej verzie Touaregu podľa neho potvrdzuje, že Slovensko ostáva aj v čase krízy atraktívnou destináciou pre nové typy produktov. Sériovú výrobu hybridu ocenil aj minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek. Podľa neho totiž prvé skúsenosti z krízy ukázali, že rastie dopyt po tovaroch s vysokou pridanou hodnotou. „Takýto typ vozidla je práve to, čo potrebuje slovenská ekonomika, aby sa zvýšil jej export,“ vyhlásil.

Premiér v súvislosti so samotnou automobilkou VW Slovakia vyzdvihol fakt, že v roku 2009 napriek kríze investovala takmer 200 mil. eur a pozitívne zhodnotil aj dohodu vedenia spoločnosti s odborármi o úprave miezd. Podľa neho je automobilka príkladom najúspešnejšieho zahraničného investora na Slovensku.

Produkcia modelu VW Touareg Hybrid si vyžiadala aj technické úpravy vo výrobe a príprave podvozkov. V karosárni boli zariadenia upravené pre produkciu hybridných vozidiel s ich špecifikami, ako sú napríklad úchyty elektrickej batérie, či príprave karosérie pre zabudovanie špeciálnej elektroniky. Na montážnej linke bol nainštalovaný manipulátor na zabudovanie vysokonapäťovej batérie. Vybudovaný bol tiež špeciálne Hydridbox určený na analýzy hybridných vozidiel.

Koncern Volkswagen pôsobí na Slovensku prostredníctvom svojej dcérskej spoločnosti Volkswagen Slovakia. V Bratislave vyrába nemecká automobilka VW Touareg, Audi Q7, vybavené karosérie vozidiel Porsche Cayenne, Škodu Octavia a prevodovky. V Martine má závod na výrobu komponentov a v Košiciach sa pripravujú autá na export do Ruska. Volkswagen Slovakia ukončil minulý rok so ziskom 57 mil. eur. Obrat automobilky dosiahol 2,94 mld. eur.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andreas TostmannĽubomír JahnátekRobert Fico
Firmy a inštitúcie Volkswagen