Pozrite si, kde sa Slovákom na dovolenke oplatí tankovať

Benzín
Foto: SITA, AP

BRATISLAVA 18. júla (WEBNOVINY) – Slovenským motoristom sa oplatí tankovať v Rumunsku, Bulharsku a aj v Chorvátsku.

V týchto krajinách majú lacnejšie pohonné látky ako u nás. “Na Malte a v Španielsku majú nižšie ceny iba benzínov, nafta je tam drahšia. V ostatných obľúbených dovolenkových destináciách natankujete drahšie ako na Slovensku,“ informoval Tomáš Novotný z portálu natankuj.sk

V najobľúbenejšej zahraničnej turistickej destinácii, v Chorvátsku, stoja benzíny o 14 centov za liter menej ako na Slovensku. Nafta je v Chorvátsku o 9 centov za liter lacnejšia ako u nás. „Najmenej zaplatíme v únii za liter benzínu v Rumunsku, o 19 centov za liter menej, ako na Slovensku. Nafta je najlacnejšia v Luxembursku. V porovnaní so Slovenskom je lacnejšia o 16 centov za liter,“ dodal Novotný.

Za posledný týždeň zlacneli benzíny len v dvoch štátoch únie, v Chorvátsku a v Slovinsku, a to do jedného centu za liter. “Benzíny zdraželi v 22 krajinách. Ceny nafty neklesli v žiadnom štáte, stúpli v 24-och,“ doplnil Novotný. Slovensko je po minulom týždni na 15. miesto v rebríčku najnižších cien benzínov v štátoch Európskej únie.

“V rebríčku najnižších cien nafty sme stúpli z 12. na 10. miesto,“ doplnil Novotný. V porovnaní s krajinami V4 a Rakúska má Slovensko najdrahšie benzíny. “V Maďarsku, ktoré je druhé najdrahšie, tankujú benzín v priemere o štyri centy za liter lacnejšie. Nafta je lacnejšia len v Poľsku,“ uviedol Novotný.

Slovákom sa stále oplatí tankovať v okolitých krajinách, a to najmä benzíny. “V prípade, že sa rozhodnete ísť natankovať na otočku do zahraničia, do Poľska sa vám oplatí zájsť pre benzín v priemere do 40 kilometrov od štartovacej pozície na Slovensku. Nafta sa tam dá výhodnejšie natankovať v priemere do vzdialenosti 23 kilometrov,“ uviedol Novotný.

Podľa neho po benzíny sa do okolitých krajín Európskej únie oplatí ísť aj do Rakúska, približne 12 kilometrov ďaleko, do Česka asi 16 kilometrov a do Maďarska približne 8 kilometrov. Po naftu sa do okolitých členských krajín EÚ s výnimkou Poľska neoplatí jazdiť.

Slovensko patrí medzi krajiny, kde v porovnaní so začiatkom roka sú ceny pohonných látok nižšie. Benzíny by mali byť u nás podľa štatistík únie lacnejšie asi o 2,2 centu za liter, nafta približne o 7,2 centu za liter. Najväčší pokles cien benzínov od začiatku roka zaznamenala v únii Veľká Británia, o 6,4 centu za liter.

Aj naftu najviac zlacnili na Britských ostrovoch, o 10,5 centu za liter,“ dodal Novotný. Ceny benzínov zdvihlo od začiatku roka najviac Španielsko, o 5,1 centu za liter. Nafta najviac zdražela v Dánsku, o 4,2 centu za liter.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom