Štefan Svitko má veľké šance skončiť na Dakare piaty

Svitko
Foto: SITA/AP

PISCO 14. januára (WEBNOVINY) –

Rely Dakar 2012 – 13. etapa (Nazca /Peru/ – Pisco /Peru/, meraný úsek: 275 km) – neoficiálne priebežné výsledky:

Motocykle:

1. Helder Rodrígues (Portug.) Yamaha 3:21:16 h,

2. Cyril Despres (Fr.) KTM +47 s,

3. Jordi Viladoms (Šp.) KTM +3:00 min,

4. Joan Barreda Bort (Šp.) Husqvarna +5:13,

5. Paulo Goncalves (Portug.) Husqvarna +5:46,

6. Pal Anders Ullevalseter (Nór.) KTM +5:55,…

10. Štefan Svitko (SR) KTM +10:13

Priebežné poradie:

1. Despres 43:01:54 h,

2. Marc Coma (Šp.) KTM +11:03 min,

3. Rodrígues +1:11:27 h,

4. Viladoms +1:41:12,

5. Svitko +1:49:36,

6. Ullevalseter +2:15:47

Slovenský motocyklista Štefan Svitko obsadil v sobotňajšej 13. etape, de facto poslednej so šancou na zamiešanie priebežného poradia, na Rely Dakar 2012 desiatu priečku a s najväčšou pravdepodobnosťou mu bude v celkovej klasifikácii patriť vynikajúca piata priečka.

Dvadsaťdeväťročný rodák zo Žaškova by sa tak stal najúspešnejším rodákom spod Tatier na spomenutom prestížnom púštnom podujatí. Doteraz najlepším výsledkom bolo 9. miesto Jaroslava Katriňáka v roku 2007. Štefan Svitko navyše absolvuje záver aktuálnej edície Rely Dakar s obrovským sebazaprením, má totiž poranený sval v ramene.

„V prvom rade tohoročný Dakar sa ešte neskončil. Ešte nás čaká zajtrajšia záverečná 29-kilometrová etapa a ešte 250 km spojovací úsek po ceste. Až potom bude po všetkom,“ reagoval Štefan Svitko na otázku, čo momentálne prežíva piaty najrýchlejší motocyklista 34. ročníka Rely Dakar.

Z piateho miesta bude nesmierne šťastný

štefan svitko
Foto: Archívne foto SITA

„Keď skončím piaty, tak budem nesmierne šťastný. Budem hrdý na seba za to, že som to dokázal. Dá sa povedať, že to je historická chvíľa. Som rád, že Slováci v Južnej Amerike potvrdili, že na Dakare vedia kvalitne jazdiť, hoci doma nemajú vytvorené také podmienky, aby sa na toto špičkové podujatie mohli po všetkých stránkach kvalitne pripraviť. Navyše, ja sa nevenujem rely súťažiam tak intenzívne ako to robia poprední jazdci ako sú napríklad Coma či Despres, ktorí Dakar vyhrali už trikrát. Preto som sám zo seba milo prekvapený, že som takmer dva týždne dokázal s nimi na tomto Dakare držať krok,“ hodnotil Štefan Svitko svoj výkon na Rely Dakar 2012.

„Kedy mi bolo na Rely Dakar najhoršie? V tej etape, keď som si roztrhol sval v ramene. To bola neuveriteľná bolesť! Celú noc som oko nezažmúril, bolo mi do plaču. Masér mi nosil tabletky proti bolesti, aj tak som nemohol spať. Celú noc som rozmýšľal, čo ráno vlastne urobím. Už som bol rozhodnutý, že nepôjdem na štart, že to štyri etapy pred koncom vzdám… Ale keď som si spomenul, koľko námahy, síl, energie, odriekania a peňazí celá moja účasť na Dakare tento rok stála, zaťal som zuby a napriek veľkej bolesti som pokračoval ďalej. Proste chcel som to za každú cenu dôjsť. Vzdať Dakar štyri etapy pred koncom pre roztrhnutý sval, to by bolo niečo nepochopiteľné. Musel som bojovať. Teraz – pred poslednou etapou, som veľmi hrdý na seba, že som na ten štart ráno predsa išiel a že som posledné štyri etapy odjazdil s bolestivo zraneným ramenom,“ opísal Štefan Svitko svoje tohoročné galeje v sedle motorky KTM naprieč Argentínou, Čile a Peru.

Svitko a spol. na juhoamerickom kontinente absolvovali počas prvých dvoch januárových týždňov 8500 km, z ktorých až 4200 bolo meraných úsekov. V sobotu 14. januára sa z etapového víťazstva tešil Portugalčan Helder Rodrígues. Druhý finišoval Cyril Despres, ktorý podľa všetkého zosadí z trónu Marca Comu, Španielovi „nadelil“ takmer trinásť minút a v celkovej klasifikácii má pred ním náskok približne jedenástich minút.

Umiestnenia Dušana Čipku ešte nie sú známe, ak sa mu však podarí prísť do cieľa, stane sa iba piatym Slovákom s takýmto úspechom. V nedeľu čaká účastníkov Rely Dakar 2012 záverečná 14. etapa s meraným úsekom 29 km, jazdci sa presunú z Pisca do Limy.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marc ComaŠtefan Svitko