Stirling Moss sa za volantom Jaguaru vrátil na Mille Miglia

Jaguar C Type
Foto: Jaguar

BRATISLAVA 19. mája (WEBNOVINY) – Tím šiestich vozidiel Jaguar Heritage Racing sa predstavil na podujatí Mille Miglia 2012, ktorým Jaguar oslávil 60. výročie predstavenia modelu C-type vybaveného prototypom kotúčových bŕzd na pretekoch v roku 1952. Účasť na rely Mille Miglia 1952 predstavovala prvý súťažný vytrvalostný test v procese vývoja kotúčových bŕzd automobilky Jaguar pred ich možným masovým používaním v cestných automobiloch.

Za volantom modelu C-type vybaveného kotúčovými brzdami sedel počas pretekov Mille Miglia v roku 1952 Sir Stirling Moss a vedľa neho Norman Dewis, vtedajší hlavný vývojový konštruktér automobilky Jaguar. V roku 2012 sa táto pozoruhodná dvojica – jeden vo veku 82 a druhý vo veku 91 rokov – opäť zúčastnila rely Mille Miglia vo vozidle C-type. Tento konkrétny model C-type, s označením XKC 005, je to isté vozidlo, ktoré neskôr v roku 1952 prinieslo Sirovi Stirlingovi Mossovi víťazstvo na pretekoch športových automobilov v Reims a znamenalo historicky prvé víťazstvo vozidla vybaveného kotúčovými brzdami.

Program Jaguar Heritage Racing bol spustený 12. marca 2012 v londýnskom automobilovom klube RAC Club a realizuje a spravuje ho spoločnosť JD Classics, so sídlom v meste Maldon v anglickom grófstve Essex. Spoločnosť JD Classics, ako etablovaný hráč na poli historických motorových vozidiel, prevezme prípravu oboch modelov Jaguar, C-type aj D-type, ktoré budú pretekať na podujatiach Nürburgring Oldtimer Grand Prix (10. až 12. august) a Goodwood Revival (14. až 16. september).

Program Jaguar Heritage Racing bude dopĺňať aktivity charitatívneho fondu Jaguar Heritage, ktorý spravuje rozsiahlu zbierku nesmierne cenných historických modelov značky Jaguar, vrátane jedinečného prototypu XJ13. Vozidlá z tejto zbierky sa nebudú prezentovať na trati, ale budú vystavované a predvádzané na viacerých akciách v roku 2012.

Vozidlo, v ktorom sa povezú Moss s Dewisom, bude na tohtoročnom podujatí Mille Miglia nasledovať päť ďalších členov tímu, konkrétne dva ďalšie modely C-type (XKC 018, ktorého prvým majiteľom bol Juan Manuel Fangio, a XKC 045), sedan Mk VII a dve vozidlá XK 120, jedno vo verzii roadster a druhé vo verzii kupé. Celkovo sa očakáva účasť 32 vozidiel značky Jaguar, čo bude znamenať nový rekord na tomto podujatí.

Adrian Hallmark, globálny riaditeľ značky v spoločnosti Jaguar Cars, povedal: „Tento ročník pretekov Mille Miglia je pre Jaguar veľmi významný. Sprevádza ho spustenie programu Jaguar Heritage Racing, ktorý je oslavou našej bohatej histórie, a zároveň tvorí skutočný míľnik v dejinách značky z hľadiska zavádzania inovatívnych technológií: práve uplynulo 60 rokov od vtedy, čo Sir Stirling Moss na pretekoch v Reims zaznamenal prvé víťazstvo pre vozidlo vybavené kotúčovými brzdami.“

„Sledovať Sira Stirlinga Mossa jazdiť spolu s Normanom Dewisom v Brescii bolo veľmi významným okamihom. Im aj všetkým ostatným účastníkom tohtoročného podujatia Mille Miglia, ktorého sponzorom je opäť Jaguar, prajeme len to najlepšie“, dodal Hallmark.

Šesť vozidiel programu Jaguar Heritage Racing, ktoré sa zúčastnili rely Mille Miglia 2012, dolĺňali podporné tímy zložené zo súčasných modelov Jaguar: XF, XJ a XKR-S, pričom každý z týchto modelov je výsledkom rovnakého konštruktérskeho étosu a dizajnového novátorstva, ktoré Moss a Dewis svojím úsilím zhmotnili pred šesťdesiatimi rokmi.

Mille Miglia 2012 sú prvé preteky, na ktorých sa verejnosti predstavil program Jaguar Heritage Racing, v rámci ktorého si záujemcovia budú môcť neskôr v priebehu tohto roka pozrieť úplne prvé súťažné vystúpenie vozidiel C-type a D-type od roku 1956, a to na veľkej cene veteránov Nürburgring Oldtimer Grand Prix, ako aj na podujatí Goodwood Revival.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Jaguar Land Rover v Nitre