Tento automobil prejde vyše 1,6 milióna kilometrov a spáli iba 8 gramov tória

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Auto na thorium.png
Nastane prelom v pohone áut?

Nahradia nové technológie fosílne palivá? Na vývoji sa už pracuje. Aké sú alternatívy?

Laser Power Systems je spoločnosť so sídlom v USA v Connecticute. Spoločnosť vyvíja nový automobilový pohonný systém s použitím prvku Tória, ktorý bude vyrábať energiu. Je to alternatíva a aj postupné nahradzovanie fosílnych palív, ktorých o pár rokov môže byť nedostatok. Preto je najvhodnejší čas pozerať sa aj po iných možnostiach.

Tórium je prvok podobný uránu. Jedná sa o veľmi hustý materiál, ktorý jeho rozpadom môže vytvárať obrovské množstvo energie. Podľa generálneho riaditeľa spoločnosti Laser Power Systems Charlesa Stevensa jeden gram tória by mohol nahradiť 28 000 litrov paliva. V porovnaní s pohonom na Tórium je to veľký prelom a úspora. Nehovoriac o škodlivých látkach vypúšťaných do ovzdušia.

V rozhovore pre Ward Auto Stevens vysvetlil, že menšie porcie tória boli v minulosti použité na výrobu energie v elektrárňach. Rovnaký systém by bol aj vo vnútri vozidiel.

Stevens a jeho ďalších 40 zamestnancov sa pustili do práce. Snažia sa odpovedať na otázku, „ako za pomoci laseru dať tieto veci funkčne dohromady?“ Pre nich to nie je iba otázka, môžu úspešne vyprodukovať nový prototyp. „Viem, že osobne som pripravený na automobil budúcnosti s pohonom na tórium!“ uzatvára Stevens

Čo je prvok Tórium? 

Wikipedia tento prvok opisuje nasledovne :

Tórium (thorium) je chemický prvok v Periodickej tabuľke prvkov, ktorý má značku Th a protónové číslo 90. Tórium je 2. člen z rady aktinoidov, je to rádioaktívny kovový chemický prvok. Vďaka veľmi dlhému polčasu rozpadu jadier tória je možné tento prvok nájsť v horninách zemskej kôry a je potenciálnym palivom v jadrovej energetike.

Je to veľmi slabo rádioaktívny kovový prvok, žiarič žiarenia alfa, ktorý však nemá žiadny stabilný izotop.

Je to striebrobiely kov, ktorý sa na vzduchu pomaly pokrýva vrstvou šedého oxidu. Zahriatím na vzduchu sa kovové tórium môže aj vznietiť. V bežných minerálnych kyselinách sa rozpúšťa len pomaly, koncentrovaná kyselina dusičná ho pasivuje vytvorením inertnej vrstvičky oxidu tóričitého ThO2 na povrchu kovu. V zlúčeninách sa vyskytuje iba v mocenstve Th+4  – prevzaté z wikipedia.com

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia