V hmle pomôže aj okienko dole

Bez názvu
Foto: SITA / AP

BRATISLAVA 17. októbra (WBN/PR) – V hmle často viac počujete, ako vidíte. Preto si napríklad pri prejazde križovatkou v hustej hmle radšej stiahnite okienko a počúvajte zvuky zvonka. Pri jazde dodržujte bezpečný odstup a nespoliehajte sa na vozidlo pred vami. To sú odporúčania Ing. Michala Jariabku, inštruktora výcviku v Centre bezpečnej jazdy.

Dôležitou zásadou bezpečnej jazdy v hmle je dodržanie dostatočného odstupu za vozidlom pred vami. Ideálnym rozstupom sú 3 až 4 sekundy. Vzdialenosť si zmeriate jednoducho. Vybraný predmet musíte minúť o 3 až 4 sekundy neskôr, ako auto pred vami,“ vysvetľuje Ing. Michal Jariabka. Pri jazde hustou hmlou nevidíte okolie a teda máte obmedzené vnímanie svojej rýchlosti. Sledujte preto tachometer, aby sa vám nestalo, že budete letieť hmlou rýchlejšie, ako by ste čakali.

V krajnej situácií, pri prechode križovatkou v hmle zastavte a stiahnite si okienko. Ak je viditeľnosť prakticky nulová ostatné vozidlá budete ľahšie počuť, ako vidieť. Pred tým ako sa pohnete je dobré pre istotu aj zatrúbiť, aby ste upozornili ostatných vodičov, že vchádzate do križovatky. V priestore vozovky sa orientujte podľa pravého okraja. Ak sa ho budete držať, nemôže sa vám stať, že sa omylom dostanete do protismeru.

Počas hmlistých rán a večerov používajte najmä stretávacie svetlá. Hmlové svetlá sú vhodné iba v situáciách, keď nie je hustá premávka a diaľkové vám viac uškodia, ako pomôžu. Svetlo sa na kvapkách vody roztriešti a odrazí sa späť k vám. V konečnom dôsledku tak uvidíte menej ako s použitím stretávacích svetiel,“ upozorňuje Ing. Michal Jariabka z Centra bezpečnej jazdy.

V Centre bezpečnej jazdy v areáli Slovakia Ring sa môžete naučiť, ako správne reagovať v situáciách, keď je potrebné čo najskôr vozidlo zastaviť. Taktiež sa naučíte rýchlo zmeniť smer jazdy vozidla a vyhnúť sa prekážke, ktorú ste zbadali v poslednej chvíli. Určite zistíte aké sú vaše reakčné schopnosti a limity vášho vozidla.

Slovakia Ring / Centrum bezpečnej jazdy

Centrum bezpečnej jazdy je najväčšie slovenské centrum zamerané na profesionálne vzdelávanie vodičov všetkých vodičských skupín. Je súčasťou jedinečného motoristického areálu Slovakia Ring v Orechovej Potôni. Od svojho vzniku, v roku 2011, Centrum vyškolilo viac ako 12 000 vodičov.

Slovakia Ring je moderný motoristický komplex so špičkovými parametrami. Okruh s dĺžkou 5 922 metrov sa radí medzi najdlhšie v Európe. Ponúka pestré možnosti využitia pre profesionálov aj amatérskych jazdcov. Pravidelne prináša prestížne motoristické podujatia pre širokú verejnosť. Pre všetkých, ktorí si chcú preveriť a zdokonaliť svoje jazdné zručnosti, je pripravené Centrum bezpečnej jazdy so školou šmyku a kurzami jázd rôzneho zamerania a náročnosti. Po aktívnom výkone si môžete dopriať obed či večeru v Hoteli Ring***, ktorý zároveň ponúka 47 izieb a wellness so saunami a bazénom.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom