V Saudskej Arábii zrušili zákaz šoférovania ženám, podľa ultrakonzervatívcov to povedie k hriechu

Saudská Arábia, šoférovanie, autoškola
Inštruktorka autoškoly v Saudskej Arábii po zrušení zákazu šoférovania pre ženy. Foto: SITA/AP

RIJÁD 24. júna (WebNoviny.sk) – Ženy v Saudskej Arábii môžu od nedele šoférovať. Zrušenie desaťročia trvajúceho zákazu v krajine oznámili vlani v septembri a tento mesiac vydali ženám prvé vodičské preukazy. Saudská Arábia bola poslednou krajinou, kde ženy nesmeli šoférovať a rodiny si pre ne museli najímať súkromných šoférov.

Súčasne s týmto prelomovým krokom je však naďalej za mrežami niekoľko najhlasnejších aktivistov a aktivistiek bojujúcich za ženské práva, ktorých zatkli v uplynulých týždňoch a čakajú na súdne procesy.

Šoférovanie povedie ženy k hriechu

Takmer tri desaťročia bojovali saudské ženy a muži, ktorí ich podporovali, za právo šoférovať. V roku 1990, počas prvej kampane, ženy, ktoré si v hlavnom meste Rijád sadli za volanty, prišli o prácu, čelili stigmatizácii a rok nesmeli vycestovať do zahraničia.

Ultrakonzervatívci tvrdia, že ak ženy budú môcť šoférovať, povedie to k hriechu a ženy to vystaví obťažovaniu. Pred zrušením zákazu v krajine zaviedli aj tresty za sexuálne obťažovanie, pričom v najhorších prípadoch hrozí páchateľom päťročné väzenie.

Všetky ženy však nezačali hneď šoférovať. Prevažná väčšina Saudiek stále nemá vodičské preukazy, mnohé ešte nestihli absolvovať oddelené ženské kurzy, ktoré im začali ponúkať len pred troma mesiacmi. Na lekcie, ktoré sú aj pomerne drahé, je pritom niekoľkomesačná čakacia doba.

Niektorí zrušenie podporujú i sú proti nemu

Ďalšie ženy sú spokojné s tým, že majú autá a svojich šoférov a nikam sa neponáhľajú, iné sa zas rozhodli počkať si, ako sa situácia na cestách vyvinie a ako budú na ženy za volantami reagovať muži. „Vybavím si vodičský, ale nebudem jazdiť, lebo mám šoféra. Budem to mať ako poistku. Je to jedno z mojich práv, takže ho budem mať v peňaženke,“ vyjadrila sa 60-ročná Lulwa al-Fireiji.

Zatiaľ čo niektorí muži sú naďalej proti zmene, sú aj takí, ktorí ju otvorene podporujú. „Myslím, že toto rozhodnutie zrovnoprávni ženy s mužmi a ukáže nám, že ženy dokážu čokoľvek čo muži,“ komentoval Fawaz al-Harbi, ktorý podľa vlastných slov na toto rozhodnutie čakal, aby mohli šoférovať jeho matka aj sestry.

Informácie pochádzajú z agentúry AP a webstránky www.bbc.com.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom