Automobilka Kia Motors Slovakia sa dohodla s odbormi, zvýši mzdy a zavedie dodatkovú dovolenku

ODBORY: Stretnutie predsedov ZO OZ KOVO
Stretnutie predsedov OZ Kovo Kia Foto: SITA/Milo Fabian

BRATISLAVA 17. apríla (WebNoviny.sk) – Kolektívne vyjednávanie v spoločnosti Kia Motors Slovakia sa utorkovým podpisom mzdového dodatku ku kolektívnej zmluve skončilo. Nová zmluva medzi Kia Motors Slovakia a základnou organizáciou OZ KOVO Kia bude platiť dva roky a zmluvné strany sa dohodli, že s účinnosťou od 1. apríla tohto roku sa základné mzdy zamestnancov zaradených do tarifnej tabuľky zvýšia v priemere o 75 eur a s účinnosťou od 1. apríla 2019 o ďalších 80 eur. Informoval o tom v utorok predseda tamojšej základnej organizácie OZ KOVO Miroslav Chládek.

Mzdy porastú

Z podpísanej zmluvy ďalej vyplýva, že základné mzdy administratívnych zamestnancov (THP) sa zvýšia v roku 2018 minimálne o 50 eur, čo v priemere znamená o 7 %, a v roku 2019 o ďalších minimálne 50 eur. Mzdové zvýhodnenie za nočnú prácu bude popri dosiahnutej mzde vo výške 1,30 eura za hodinu v tomto roku a 1,50 eura za hodinu v budúcom roku. Aj na základe týchto skutočností sa podľa Miroslava Chládeka príjem výrobných zamestnancov po započítaní bonusov a príplatkov zvýši v tomto roku priemerne o 107 eur mesačne a v budúcom roku o 113 eur mesačne.

„Do tohtoročného kolektívneho vyjednávania sme spolu s kolegami vyjednávačmi a konferenciou ZO Kia vstupovali s cieľom minimálne zopakovať výsledok z roku 2017 a tomuto cieľu sme podriadili aj našu stratégiu. Bezpodmienečnou podmienkou splnenia nášho cieľa bola podpora a odhodlanie nielen členov odborov, ale aj ostatných zamestnancov Kia Motors Slovakia,“ povedal Miroslav Chládek.

Dodatková dovolenka

Automobilka a odborári sa dohodli aj na zavedení dodatkovej dovolenky pre všetkých zamestnancov Kia Motors tak, že zásluhová dovolenka na zotavenie vo výmere jeden deň v roku 2018 a jeden deň v budúcom roku nad rámec nároku patrí zamestnancovi, ktorý do konca príslušného kalendárneho roka dovŕši päť rokov nepretržitého pracovného pomeru v spoločnosti. Zamestnanci Kia Motors Slovakia aj napriek spokojnosti s vyjednávaním vidia podľa Chládeka stále priestor na zlepšovanie.

„Určite všetci vidíme a cítime, že je ešte veľa toho, čo by sa dalo v Kia Motors Slovakia zlepšiť, najmä v oblasti psychického a fyzického zdravia zamestnancov, bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, úrazovosti, fluktuácie a motivácie zamestnancov. Dôležité je aj odstrániť neprimerané praktiky pri manažovaní zamestnancov, ale aj udržiavať dobré medziľudské vzťahy na pracoviskách. Odbory sa budú všetkým týmto oblastiam venovať aj naďalej,“ dodal Chládek.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Kia