Automobilovému priemyslu hrozí zastavenie, nemeckí výrobcovia závisia na dodávkach zo Slovenska i Čiech

VOLKSWAGEN: Otvorenie segmentu Porsche
Koronakríza spôsobila nedostatok čipov. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.

Obnovené hraničné kontroly a povinnosť preukázať sa pri vstupe negatívnym testom na koronavírus znamenajú vážnu hrozbu narušenia dodávateľských reťazcov v nemeckom automobilovom priemysle. Upozornilo na to v nedeľu Združenie nemeckého automobilového priemyslu (VDA). Podľa neho hrozí, že výroba áut sa z veľkej časti zastaví už v pondelok.

Po rozšírení nových mutácií koronavírusu Nemecko sprísnilo pravidlá vstupu z členských štátov EÚ a čiastočne obnovilo hraničné kontroly. S účinnosťou od nedele môžu do Nemecka pricestovať z Českej republiky a Tirolska iba nemeckí štátni príslušníci, cudzinci s povolením na pobyt, sezónni pracovníci v poľnohospodárstve a zdravotnícky personál. Medzi osobitne rizikové krajiny vláda v Berlíne zaradila aj Slovensko.

Testovanie vodičov je nerealizovateľné

Pre vstup do Nemecka platí zopár výnimiek, ktoré sa vzťahujú napríklad na vodičov a personál v nákladnej doprave. Aj tí sa však musia preukázať negatívnym testom, ktorý nebude starší ako 48 hodín.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

VDA má podľa svojho hovorcu pochopenie pre opatrenia. Novú testovaciu povinnosť pre vodičov však považuje v takom krátkom čase za nerealizovateľnú.

Závislý od dodávok

Nemecký automobilový priemysel je závislý na dodávkach, ktoré prichádzajú z Českej republiky, Slovenska, Rumunska, Maďarska a severného Talianska v procese Just-In-Time. To umožňuje podnikom vyrábať v určenom čase a objeme podľa požiadaviek zákazníka.

„Keď komponent nepríde, výrobné linky stoja,“ upozorňuje VDA. Vzhľadom na to, že opatrenia oznámili narýchlo, nebolo podľa združenia možné vytvoriť si zásoby dopredu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom