Axl Rose chce prejaviť úctu spevákovi AC/DC

Axl Rose
Axl Rose Foto: SITA, AP

BRATISLAVA 6. mája (WebNoviny.sk) – Koncertovanie s AC/DC berie Američan Axl Rose ako príležitosť prejaviť úctu odchádzajúcemu vokalistovi Brianovi Johnsonovi. „Na jednej strane som veľmi rád, ale myslím si, že oslavovať na úkor niekoho iného by bolo nevhodné,“ vyjadril sa frontman skupiny Guns ‚n‘ Roses. Axl Rose v prvom interview po piatich rokoch prezradil, že je jeho veľkým obdivovateľom.

Iniciatíva zastúpiť Briana Johnsona v AC/DC pritom prišla od neho samotného. Po tom, ako sa dozvedel, že anglický spevák nebude môcť dokončiť svetové turné s AC/DC pre problémy so sluchom, kontaktoval ich manažéra s ponukou na pomoc. Skupinu tak bude sprevádzať na zvyšných 12 koncertoch ich Rock or Bust World Tour, vrátane vystúpenia na pražskom letisku Letňany či viedenskom štadióne Ernsta Happela.

Axl Rose, ktorý sa na hudobnej scéne pohybuje už 33 rokov, priznal, že mnohé skladby AC/DC budú preňho výzvou. „Nebral som to tak, že teraz spievam pre AC/DC. Ale ak môžem a myslia si, že to dokážem, tak to urobím,“ povedal s pokorou skúsený hudobník. „Brian Johnson je skvelý spevák a ja snažím len urobiť láskavosť fanúšikom,“ dodal na margo motivácie pomôcť AC/DC s dokončením ich svetového turné. Mnohí fanúšikovia legendárnej rockovej kapely však neprijali pomoc 54-ročného speváka s nadšením. Tisíce z nich požiadali o vrátenie peňazí a vzdali sa vstupeniek, ktoré sa ale organizátorom podarilo opätovne predať.

Brian Johnson spieval s AC/DC od roku 1980, keď zomrel pôvodný spevák skupiny Bon Scott. Gitarista Angus Young priznal, že sa s 68-ročným rodákom z Dunstonu pokúšal pred opustením AC/DC rozprávať. „V srdci chcel dokončiť turné, ale pre problémy so sluchom musel urobiť takéto rozhodnutie,“ vyjadril sa pre BBC. Škótsky gitarista tiež povedal, že nechce, aby skupina o niekoho prišla tragickou udalosťou. V kapele už pritom od jej vzniku zažil odchod svojho brata Malcolma, u ktorého sa rozvinula demencia, ale aj spomínanú smrť pôvodného vokalistu Bona Scotta.

Skupinu

AC/DC

založili v roku 1973 bratia Malcolm a Angus Youngovci. Debutovali v roku 1975 albumom High Voltage. Skupina sa pritom takmer rozpadla krátko po vydaní šiesteho albumu Highway to Hell (1979) po tom, ako 19. februára 1980 zomrel jej hlavný spevák a spoluautor piesní Bon Scott. Jeho rodičia ich však presvedčili, aby pokračovali, angažovali teda nového speváka Briana Johnsona a ešte v tom istom roku vydali svoj najpredávanejší album Back in Black (1980). Nasledovali napríklad štúdiové nahrávky For Those About to Rock We Salute You (1981), Blow Up Your Video (1988), Ballbreaker (1995), Stiff Upper Lip (2000) alebo najnovšia Black Ice (2008). Na celom svete dosiaľ predali viac ako 200 miliónov kópií svojich nahrávok. Zo siedmich nominácií sa im podarilo zatiaľ získať jednu cenu Grammy.

Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.com a archívu agentúry SITA.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Axl Rose