Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Košík and potraviny
Foto: telegraph.co.uk
14. apríla 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Až 16 percent potravín na Slovensku skončilo nedostatočne

BRATISLAVA 14. apríla (WEBNOVINY) – Za prvý kvartál tohto roka vykonala Štátna veterinárna a potravinová správa celkovo 10 770 kontrol potravín. S nedostatkom skončilo 1 711 z nich. Informoval o tom minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ľubomír Jahnátek.

S najhorším výsledkom skončili opätovne kontroly po pracovnej dobe, inšpektori ich v sledovanom období vykonali 453, vo viac ako polovici prípadov našli nedostatky.

Najhoršie skončil obchodný reťazec Lidl

V hypermarketoch pochybenia tvorili 65,89 %, pri stredných predajniach 52,31 % a pri malých predajniach 32 %. „Nevrhá to dobrý obraz o tom, že by sa hypermarkety a supermarkety snažili vylepšiť servis a kvalitu potravín, ktorú predávajú svojim zákazníkom,“ skonštatoval minister.

V hodnotení obchodných reťazcov skončil za prvý kvartál roku najhoršie Lidl, v ktorom inšpektori evidujú 25,95 percenta nedostatkov, čo je 10-percentný nárast oproti záveru minulého roka. Druhú priečku obsadila Billa, ktorá mala nepodarkovosť cez 23 percent, pričom na konci vlaňajška to bolo 14,9 %.

Trojicu najhorších podľa údajov rezortu uzatvára CBA, ktorá mala nedostatky na úrovni 20,5 %, minulý rok končila s 13,78 percenta. „Máme aj dobré prípady hypermarketov. Nitrazdroj, ktorý mal aj ku koncu roku relatívne malé percento, 12,3 % nedostatkov, teraz dosiahol 10,42 % a máme už konečne aj reťazec, Metro, ktoré je pod desať percent,“ povedal Jahnátek.

Pri cestných kontrolách prepadlo Poľsko

Inšpektori si posvietili aj na prepravu potravín, v rámci nej skontrolovali za prvý kvartál tohto roka 906 zásielok a celkovo 1 437 komodít. Nezrovnalosti objavili v 8,6 percenta prípadov. Ako minister skonštatoval, najhoršie pri cestných kontrolách dopadlo Poľsko (12,37%), nasledovalo Maďarsko (12,5%) a na treťom mieste Slovensko (5,22 %).

Pod dve percentá nedostatkovosti sa dostali len dodávky z Českej republiky (1,78 %). Hlavným pochybením pri preprave bola nevyhovujúca hygiena, nedodržaný teplotný režim či chýbajúce označenie.

Celkovo za sledované obdobie uložili inšpektori 678 blokových pokút v hodnote 23 805 eur, právoplatne ukončených správnych konaní bolo 446 v sume 471 tis. eur. Počet začatých správnych konaní sa vyšplhal na 372, sú vo výške viac ako 5 mil. eur, úradných kontrol, ktoré v krátkom čase začnú je 528, v hodnote 402 tis. eur. „K týmto sankciám treba ešte pridať desať pokút, kde po opakovaných kontrolách na predajniach sa zistili vážne nedostatky,“ dodal Jahnátek s tým, že tieto sankcie sa pohybujú od jedného do piatich miliónov eur.

Odporúčané články

Smer-SD odmietol predaj po lehote minimálnej trvanlivosti Kontrolóri zaostrili na potraviny, zistili mnohé nedostatky

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...