Až 71 % firiem nemá identifikované osoby, ktoré jej môžu spôsobiť trestné stíhanie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Group of business people and lawyers discussing contract papers sitting at the table, close up

Bratislava, 7. júna 2017 ( WBN/PR ) – 61 % firiem tvrdí, že má zavedený Compliance program ako nástroj prevencie a eliminácie rizík v kontexte trestnoprávnej zodpovednosti právnických osôb. Na druhej strane, až 71 % z nich neidentifikovalo vo firme osoby, ktoré po novom – v rozšírenom spektre zodpovedných osôb – môžu spoločnosti spôsobiť trestné stíhanie. Problematikou trestnoprávnej zodpovednosti právnických osôb sa zaoberal prieskum* na European Compliance Forum 2017, v ktorom vyjadrili názor štatutári, zástupcovia vrcholového manažmentu z top slovenských biznis spoločností a organizácií. Prieskum prebieha v online verzii naďalej (https://goo.gl/forms/ybGFxtntgM7R041U2). Svoj názor môžu vyjadriť všetky slovenské firmy a organizácie.

Novelizovaný zákon o trestnoprávnej zodpovednosti právnických osôb rozšíril paletu trestných činov i osôb, ktorým po novom prináleží v spoločnostiach trestnoprávna zodpovednosť. Zákon spoločnostiam nepriamo ukladá povinnosť implementovať do vnútorných štruktúr systém preventívnych opatrení, ktoré budú eliminovať akékoľvek aktivity, ktoré by mohli mať za následok trestný skutok. Zväčša veľké a nadnárodné spoločnosti majú alebo zavádzajú tzv. Compliance programy, ktoré zastupujú spomínané preventívne opatrenia a dotýkajú sa celého spektra zákonov, ktoré súvisia so zákonným podnikaním na slovenskom i európskom trhu.

Na otázku, koľko z opýtaných firiem má zavedený Compliance program odpovedalo kladne 61 % . Čiastočne tak už urobilo 29 % firiem a 9,7 % firiem tento program zavedený nemá. Firmy s Compliance programom ho aplikujú do viacerých úrovní. Najčastejšie ošetrenou oblasťou sú obchodné vzťahy (84 %), nasledujú protikorupčné opatrenia (72 %), opatrenia pre oblasť ľudských zdrojov (60 %) a zhodne (48 %) sú zastúpené opatrenia pre zákonnú hospodársku súťaž a trestné compliance.

Zosúlaďovanie interných postupov a procesov s novou legislatívou firmy riešia firmy rôznorodo: 29 % firiem má samostatne poverenú osobu, ktorá to má v náplni práce, takmer 26 % má na to vytvorené samostatné oddelenie, v 22,6 % prípadov sa tým zaoberá právne oddelenie. Takmer 13 % firiem necháva zosúlaďovanie na jednotlivých oddeleniach a 9,7 % na to využíva služby externých agentúr.

Prevenciou voči trestnej zodpovednosti firiem sa dosiaľ prakticky zaoberalo 61 % z opýtaných firiem. Najfrekventovanejším nástrojom boli interné školenia (63,6 %), 50 % z nich aplikovalo ako prevenciu zavedenie smerníc, 45,5 % ošetrilo procesy výberu a schvaľovania dodávateľov a zamestnancov. Identicky, takmer 32 % firiem využilo ako prevenciu úpravu obchodnej dokumentácie, vnútropodnikovú prípravu na policajné (a iné) razie a nastavenie procesov vyšetrovania interných podvodov.

Na margo prijímacích procesov nových zamestnancov JUDr. Ivan Moroz, riaditeľ Screening Solutions Slovakia, vysvetľuje: V praxi sa bežne stretávame s tým, že firmy nielen že nemajú identifikované osoby, ktoré im môžu spôsobiť problém, ale nemajú ani zavedené HR procesy pri nábore nových zamestnancov, ktoré by im umožnili overovať si informácie o kandidátoch. Takýto štandardizovaný postup, niekedy nazývaný aj pre-employment screening, pritom umožňuje vyhnúť sa problémom a vie aj ušetriť spoločnostiam pomerne veľa peňazí.

Napriek existujúcim preventívnym nástrojom, firmy nemajú vo viac ako dvoch tretinách (71 %) identifikované osoby, ktoré môžu spôsobiť stíhanie právnickej osoby, a to aj na základe reálnej skúsenosti s firemným podvodom. Túto skúsenosť má až 64,5 % opýtaných spoločností. Takmer 58 % z nich má zadokumentovanú krádež majetku, takmer 37 % riešilo spreneveru, 26 % zažilo IT útok (krádež, zneužitie dát) a tiež riešilo interný finančný podvod. 21 % firiem bolo terčom zmanipulovaného obstarávania a toho istého percenta sa týkalo korupčné správanie.

h„Identifikovať možné riziko, ktoré firme v súvislosti s jej podnikaním hrozí, a určiť tzv. kvalifikované osoby, ktoré môžu byť zodpovedné za vznik škody v spoločnosti, sú jednoduchými preventívnymi opatreniami, ktoré manažmentu firmy chránia – ľudovo povedané – nielen peňaženku, ale aj stoličku,“ hovorí Mgr. Sylvia Szabó, partnerka advokátskej kancelárie Ružička Csekes.

Až 84 % percent firiem odlišuje citlivé informácie od ostatných. Preventívne si spoločnosti svoje obchodné tajomstvo chránia zakotvením povinnosti mlčanlivosti v zmluvách každého druhu (80,6 %), označovaním určitých ustanovení alebo dokumentov „tajné“ (64,5 %), školeniami interných zamestnancov (45,2 %), vymedzením osôb s prístupom k citlivým dokumentom (45,2 %), či alertom, ktorý signalizuje kopírovanie väčšieho množstva dát (32,3 %) alebo ich prezeranie (25,8 %).

Za prioritné oblasti, ktorým sa firmy plánujú venovať v kontexte problematiky Compliance (zosúlaďovania ich činností s platnými zákonmi), sú z ich strany považované: nariadenie EÚ o ochrane fyzických osôb a ich osobných údajov (tzv. GDPR – General Data Protection), ktoré vstúpi do platnosti v máji 2018 (48,3 %) a zákon o trestnej zodpovednosti právnických osôb (27,6 %). V súvislosti s požiadavkami legislatívy firmy začali reálne ošetrovať nasledovné oblasti: 67,7 % rieši GDPR, 58 % kybernetickú bezpečnosť, takmer 55 % firiem rieši zápis do registra partnerov verejného sektora a 45,2 % firiem rieši prevenciu v súvislosti s trestnoprávnou zodpovednosťou právnických osôb.

*Poznámka: Prieskum realizovali v dňoch 18.- 19. mája 2017 organizátori konferencie European Compliance Forum 2017 (advokátska kancelária Ružička Csekes a poradenská agentúra Screening Solutions). Konferencie sa zúčastnilo takmer 100 zástupcov z top slovenských firiem a organizácií. V prieskume boli spoločnosti zastúpené nasledovným pomerom: 19,4 % malých firiem (1 – 25 zamestnancov), 16,1 % stredných firiem (26 – 200 zamestnancov), 64,5 % veľkých firiem (nad 200 zamestnancov).

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať