Azerbajdžan chystá ďalšiu vojnu o Náhorný Karabach

Bez názvu
Prezident Azerbajdžanu Ilham Aliyev Foto: SITA/AP

BAKU 12. februára (WEBNOVINY/AFP) – Azerbajdžan sa pripravuje na vojnu s Arménskom o separatistický región Náhorný Karabach, ktorý v roku 1992 vyhlásil nezávislosť od Baku. Azerbajdžanský minister obrany Safar Abijev to povedal počas piatkového stretnutia so sprostredkovateľmi Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe, ktorí sa angažujú v mierových rokovaniach medzi Azerbajdžanom a Arménskom.

Podľa jeho slov, ktoré citoval tlačový odbor ministerstva, sa krajina „vážne pripravuje na oslobodenie svojích území“. Nejde pritom o prvý prípad, keď vysokopostavený predstaviteľ Azerbajdžanu použil bojovnú rétoriku poukazujúcu na možný konflikt. Baku v minulosti opakovane varovalo, že v prípade zlyhania mierových rokovaní použije opätovné získanie kontroly nad územím silu, zatiaľ čo Arménsko pohrozilo odvetou.

Podľa Abijeva musí Arménsko ukončiť svoju „okupačnú politiku“ v Náhornom Karabachu, ktorého oddelenie majú na svedomí tamojší etnickí Arméni podporovaní Jerevanom. Počet obetí ozbrojeného konfliktu, ktorý vypukol začiatku 90. rokov, sa odhaduje na 30-tisíc.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom