Azerbajdžan oznámil zastavenie paľby v Náhornom Karabachu

Boje v Náhornom Karabachu
V Náhornom Karabachu sa napätie vyostrilo najviac za posledných 20 rokov. Foto: ilustračné, SITA/AP

Baku 3. apríla (WebNoviny.sk) – Azerbajdžan dnes oznámil rozhodnutie jednostranne zastaviť paľbu v oblasti konfliktu v Náhornom Karabachu, kde sa od soboty obnovili zrážky medzi azerbajdžanskou armádou a silami odštiepeneckého regiónu. Komentár arménskej strany k najnovšiemu vývoju zatiaľ nie je známy.

Hovorca azerbajdžanského ministerstva obrany dnes podľa agentúry RIA Novosti informoval, že „Azerbajdžan sa jednostranne rozhodol zastaviť odvetné vojenské operácie a bude opevňovať územia oslobodené od soboty“.

Útoky môžu obnoviť

Hovorca však súčasne varoval, že ak bude arménska strana pokračovať „v provokáciách, reakcia azerbajdžanskej strany bude tvrdá a bude prijaté rozhodnutie obnoviť útočné operácie“.

Úrady Azerbajdžanu i separatistickej enklávy Náhorný Karabach predtým dnes dopoludnia podľa agentúry AP informovali o pokračovaní ozbrojených zrážok, ktoré si od soboty, keď vypukli, vyžiadali na oboch stranách už najmenej 30 obetí na životoch.

Hovorca azerbajdžanskej armády dnes agentúru AP informoval, že pozície azerbajdžanskej armády boli v noci nadnes ostreľované arménskymi silami, ktoré zasa druhú stranu obvinili z raketových a delostreleckých útokov a z nasadenia ďalších ťažkých zbraní.

Obidve strany sa vzájomne obviňujú

Azerbajdžan v sobotu priznal 12 padlých vojakov, Arménsko prišlo o 18 vojakov. Zo zodpovednosti za najzávažnejšie vyostrenie napätia v oblasti za posledných 20 rokov sa obe strany konfliktu obviňujú navzájom. Od soboty tiež podávajú rozporuplné informácie o stratách nepriateľa, ktorý ich následne dementuje.

Mnohé západné štáty, ako i Rusko a krajiny regiónu – napríklad Turecko či Irán – a viaceré medzinárodné organizácie vrátane OSN vyzývajú od soboty Arménsko i Azerbajdžan na zdržanlivosť, okamžité zastavenie paľby a dodržiavanie dohody o prímerí vyzvali obe strany konfliktu.

Náhorný Karabach, časť Azerbajdžanu, je pod kontrolou etnických Arménov a arménskej armády od vojenského konfliktu, ktorý sa skončil v roku 1994 bez podpísania mierovej zmluvy a doriešenia statusu tohto regiónu. Živnou pôdou pre konflikt je dlhotrvajúce napätie medzi kresťanskými Arménmi a väčšinovo moslimskými Azermi.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom