Azerbajdžan si zvolil po tretí raz za prezidenta Alijeva

Bez názvu
Prezident Azerbajdžanu Ilham Aliyev Foto: SITA/AP

BAKU 9. októbra (WEBNOVINY) – Azerbajdžanský prezident Ilham Alijev v stredu vysoko zvíťazil v prezidentských voľbách a hlavou štátu tak zostane aj po tretí raz v rade.

Vyplýva to z oficiálnych čiastkových výsledkov po sčítaní troch štvrtín hlasov. Autoritárskeho lídra volilo 84,7 percent občanov.

Jeho súper, opozičný kandidát Džamil Hasanli získal 5,2 percenta hlasov. Hasanli z Národnej rady demokratických síl, ktorá združuje viaceré politické subjekty, hovorí o rozsiahlych volebných podvodoch.

Vyhlásil už, že výsledky nebude akceptovať. Alijev, naopak, konštatoval, že prezidentské voľby v jeho krajine boli slobodné a transparentné, čo považuje za víťazstvo demokracie.

Alijev sa ujal moci v roku 2003 po smrti svojho otca Hejdara, ktorý krajine vládol od roku 1993. V Azerbajdžane pritom odvtedy neprebehli ani jedny voľby bez toho, aby sa nestali terčom kritiky medzinárodných inštitúcií, ktoré úradom vyčítali ich nedemokratický priebeh. Všetko nasvedčuje tomu, že hlasovanie sa stretne s kritikou zahraničia aj tentoraz.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ilham Alijev