Azerbajdžanec napísal novelu o Arménoch, prišiel o dôchodok

Azerbajdžan
Foto: SITA/AP

BAKU 8. februára (WEBNOVINY) – Azerbajdžanskému spisovateľovi, ktorý napísal novelu o konflikte v Náhornom Karabachu, a ktorá opisuje násilnosti davu proti Arménom, odňal líder na ropu bohatej krajiny pri Kaspickom mori honorárny titul a dôchodok.

Prezident Ilham Alijev svoje rozhodnutie oznámil vo štvrtok. Podľa Alijeva 75-ročný Akram Ajlisli „urazil dôstojnosť viac ako milión azerbajdžanských utečencov„.

Ajlisliho novela Kamenné sny ponúka opis útokov na Arménov v hlavnom meste Azerbajdžanu Baku v čase konfliktu, ktorý vypukol v roku 1988.

Azerbajdžanský región Náhorný Karabach a časť prislúchajúceho územia sú pod kontrolou arménskych jednotiek a miestnych arménskych síl. Náhorný Karabach sa nachádza v juhozápadnom Azerbajdžane, no z jeho 150 000 obyvateľov je približne 95 percent Arménov.

Arménsko a Azerbajdžan vedú o toto územie dlhoročný spor, ktorý v 90. rokoch 20. storočia vyvrcholil v krvavý vojnový konflikt. V súčasnosti trvá medzi oboma stranami prímerie a na územiach Náhorného Karabachu a priľahlých oblastiach pod arménskou kontrolou funguje od Azerbajdžanu nezávislá Náhorná karabašská republika, ktorú však nik (ani Arménsko) neuznal.

Azerbajdžan požaduje opustenie Arménmi okupovaných území, Arménsko zasa uznanie nezávislosti Náhorného Karabachu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ilham Alijev