Foto: V Ázii začali s oslavami roka prasaťa, zábavná pyrotechnika si už vyžiadala aj obete

Čínsky nový rok, Filipíny
Aj na Filipínach oslavujú nový čínsky rok prasaťa. 5. februára 2019 Foto: SITA/AP
  • aktualizované 5. februára 12:20

PEKING 5. februára (WebNoviny.sk) – V Ázii začali s vítaním roka prasaťa. Ulice Pekingu a ďalších veľkých miest v Číne zostali v utorok tichšie a prázdnejšie, keďže milióny ľudí odišli k príbuzným alebo vycestovali do zahraničia.

Viacgeneračné stretnutia

V domácnostiach sa konajú viacgeneračné stretnutia a oslavy, veriaci navštevujú chrámy. Obchody, firmy či vládne kancelárie na týždeň zatvorili. Čínske ministerstvo železničnej dopravy predpokladá, že zákazníci počas trojtýždňového sviatočného obdobia uskutočnia 413 miliónov ciest.

V utorok ráno nastal v regióne Kuang-si západne od Hongkongu výbuch. Explózia v obchode so zábavnou pyrotechnikou na juhu Činy si vyžiadala päť životov, informovala Štátna tlačová agentúra Sin-chua.

Počet incidentov klesá

Agentúra AP dodáva, že podobné prípady sú v Číne počas tradičných osláv príchodu nového roka časté, keďže ľudia radi využívajú zábavnú pyrotechniku.

Počet incidentov však za uplynulé roky klesol po tom, ako úrady v mestách zakázali používanie pyrotechniky a sprísnili kontrolu výrobcov a predajcov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom