Azylant Snowden je pre Vladimira Putina neželaný dar od USA

Edward Snowden
Edward Snowden Foto: SITA/AP

MOSKVA 15. júla (WEBNOVINY) — Ruský prezident Vladimir Putin označil dlhý pobyt bývalého spolupracovníka amerických tajných služieb Edwarda Snowdena v Rusku za neželaný darček, ktorý im vnútili Spojené štáty.

Podľa jeho slov Snowden priletel do Moskvy 23. júna „bez pozvania“, pričom mienil pokračovať ďalej v ceste. Spojené štáty však odstrašili iné krajiny od toho, aby Američana prijali, čím mu vlastne znemožnili odcestovať.

„Dostali sme ho ako taký darček. Veselé Vianoce,“ citovali Putina ruské tlačové agentúry.

Tridsaťročného Snowdena chcú USA súdiť za odhalenie tajných americko-britských programov sledovania telefonickej a internetovej komunikácie pre potreby spravodajských služieb. Spojené štáty ho obvinili zo špionáže, krádeže vládneho majetku a nedovoleného zverejnenia tajných informácií týkajúcich sa národnej bezpečnosti.

Snowden minulý týždeň povedal, že požiada v Rusku o azyl. Príslušné úrady však uviedli, že žiadnu takú žiadosť neevidujú. Putin predtým Snowdenovi odkázal, že v krajine bude vítaný len vtedy, ak prestane poškodzovať americké záujmy.

Tridsaťročnému Američanovi ponúklo azyl viacero latinskoamerických krajín vrátane Venezuely, Bolívie a Nikaraguy. V Rusku chce podľa vlastných slov zostať dovtedy, kým sa USA „nepostavia na stranu práva“ a neumožnia mu „legálne cestovať“. Spojené štáty na Snowdena po vznesení viacerých obvinení vydali zatykač a zrušili platnosť jeho cestovného pasu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Edward SnowdenVladimir Putin