B. BYSTRICA: Zmenu rozpočtu neschválili

Ivan Saktor

BANSKÁ BYSTRICA 13. júla (WEBNOVINY) Za zbytočné označili viacerí účastníci dnešné mimoriadne zasadnutie banskobystrického mestského zastupiteľstva, na ktorom po dlhej rozprave neschválili predložený návrh zmeny rozpočtu mesta. Tento návrh bol pôvodne na programe už na zasadnutí 29. júna, poslanec Peter Lačný však presadil jeho stiahnutie a presun na mimoriadne zasadnutie, pretože vzhľadom na zmenenú situáciu v meste bol podľa neho predložený návrh neaktuálny. Návrh počítal so zvýšením príjmov a výdavkov mesta o takmer 656-tisíc eur na vyše 44,518 milióna eur a s viazaním bežných výdavkov vyše 217-tisíc a kapitálových výdavkov takmer 664-tisíc eur. Ešte 28. júna primátor Ivan Saktor na brífingu informoval o výpadku príjmov mesta z podielových daní na úrovni dva milióny eur a rovnako vysokom očakávanom výpadku príjmov za celý rok v porovnaní so schváleným rozpočtom. Vedúca ekonomického odboru mestského úradu Beata Farkašová dnes odhad výpadku príjmov za celý rok spresnila na 2,128 milióna eur.

Na úvod rokovania vystúpil primátor Saktor s príhovorom, v ktorom poslancov oboznámil so situáciou mesta pri nižších príjmoch z podielových daní aj z predaja majetku. „Situácia je vážna, nie však zúfalá. Mestu nehrozí krach ani nútená správa. Mesto je v dobrej kondícii, potrebujeme len efektívne preklenúť aktuálne letné mesiace,“ povedal poslancom primátor. Jedným z riešení je podľa neho aj preklenovací úver, návrh na jeho čerpanie však poslancom nepredložil. Po zasadnutí pre médiá uviedol, že zatiaľ úver mesto nepotrebuje. Vo svojom prejave sa obrátil aj na občanov, aby napriek negatívnym dopadom hospodárskej krízy pristupovali k opatreniam s pochopením a tolerovali aj nepokosené trávniky či menej spojov v mestskej doprave. V diskusii niektorí poslanci navrhli viacero opatrení a presunov výdavkov, ktoré iní ich kolegovia označili za populistické, nesystémové a zároveň týkajúce sa len nepatrnej časti rozpočtu. Poslanec Martin Baník primátorovi vytkol, že zatiaľ nezastavil všetky výdaje, ktoré nesúvisia s vitálnymi funkciami mesta, keďže na ne mesto nemá peniaze. „Rôzne parádičky, ktoré patria do mesta vtedy, keď sú peniaze. Mesto má byť čisté, bezpečné, v meste má byť doprava, má byť pokosená tráva,“ povedal Baník médiám pri odchode zo zasadnutia. Dnešné zasadnutie podľa neho bolo zbytočné. „Primátor pravdepodobne necíti situáciu tak vážne ako my a občania mesta. Zastupiteľstvu nepredložil nič, okrem svojho prejavu. Nepredložil žiadne opatrenia, žiadne šetrenie. Ideme ďalej, ako keby kríza nebola,“ uviedol Baník.

Poslanec Lačný, ktorý za predloženú zmenu rozpočtu nezahlasoval, tiež očakával konkrétnejšie opatrenia na riešenie výpadku príjmov. „Očakávali sme, že rozpočet bude upravený práve na základe toho, čo primátor povedal – aké sú výpadky a čo hrozí. Malo byť jasne povedané, že niektoré akcie v meste sa jednoducho zastavujú,“ uviedol Lačný.

Neschválenie predloženej zmeny rozpočtu primátor Ivan Saktor nevníma negatívne. „Nemala až taký význam z hľadiska tohto zasadnutia, pretože toto zasadnutie bola informácia o tom, aby občania Banskej Bystrice neboli nešťastní. Riešime krízu. Sme v situácii, že vieme skonsolidovať verejné financie mesta do konca roka,“ uviedol Saktor s tým, že poslanci len neprijali opatrenia, ktoré vedenie mesta chcelo riešiť okamžite presunom položiek v rámci rozpočtu. „Znovu opakujem: tento primátor a toto zastupiteľstvo vyviedlo mesto Banská Bystrica z krízy,“ vyhlásil Saktor. V súvislosti s nepokosenými trávnikmi na sídliskách, keď na niektorých je vyše polmetrová tráva a burina, uviedol, že nie je dostatok ľudských kapacít. „Pokosíme všetko, len to nevieme urobiť naraz tak, aby ľudia vnímali to, že sa kosí. Ono sa kosí stále, ale kosí sa iným spôsobom, menej dynamicky,“ vysvetlil občanom prostredníctvom médií primátor.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivan Saktor