Babiš: ČR by mala zvážiť, či sa nepridá k žalobe Slovenska

Andrej Babiš
Foto: SITA/Martin Medňanský

PRAHA 27. novembra (WebNoviny.sk) – Česká republika by podľa ministra financií Andreja Babiša mala zvážiť, či sa nepridá k žalobe Slovenska namierenej voči kvótam na prerozdelenie utečencov v rámci Európskej únie. Líder hnutia ANO to dnes vyhlásil na pôde Poslaneckej snemovne v Prahe. Podľa vlastných slov chce o tejto otázke ešte hovoriť s koaličnými partnermi.

Predseda vlády ČR Bohuslav Sobotka označil túto Babišovu iniciatívu v prvej reakcii za jeho „ďalší názorový obrat“, informovali české médiá.

Babiš sa domnieva, že je neprijateľné, aby Česku niekto vnucoval utečencov, ktorí do ČR nechcú prísť. Kvóty označil za nezmysel, ktorý nefunguje, pretože nefungujú hotspoty. Pripomenul názor Varšavy, ktorá má takisto odmietavý postoj ku kvótam.

Aj keď Babiš neočakáva, že by žaloba priniesla pozitívny výsledok, je podľa neho potrebné dať najavo, že nie je možné, aby v EÚ rozhodovali iba veľké štáty, ktoré, ako podčiarkol, musia načúvať i malým krajinám.

„V koalícii sme sa dohodli, že žalobu podávať nebudeme,“ vyhlásil Sobotka v reakcii počas pracovnej návštevy Číny pre Rádio Impuls. Súčasne však pripustil, že túto tému znovu otvoria na najbližšom zasadaní koaličnej rady. Osobne si však myslí, že „to nie je vhodný krok zo strany ČR, pretože nič nezmení na reálnom stave, ktorý je dnes v rámci EU“.

Za zmenu doterajšieho postoja ČR nie je ani vicepremiér a líder ďalšej koaličnej strany KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej BabišBohuslav Sobotka