Babiš sa pochválil ráznou akciou proti mobilom značky Huawei, úradu vlády nariadil zbaviť sa ich

Andrej Babiš
Český premiér Andrej Babiš. Foto: archívne, SITA/AP.

PRAHA 18. decembra (WebNoviny.sk) – Ráznou akciou proti mobilom čínskej firmy Huawei sa v utorok vo Viedni pochválil český premiér Andrej Babiš. Zároveň ostro kritizoval Národný úrad pre kybernetickú a informačnú bezpečnosť (NÚKIB) za postup v tejto veci.

Telefónov sa zbaví aj ministerstvo priemyslu

Zistil som pred niekoľkými mesiacmi, že máme na úrade vlády nejaké mobily Huawei. Neviem, kde sa tam vzali. Skrátka som nariadil, aby išli preč, a za úrad vlády som to riešil,“ povedal Babiš.

Zbaviť sa mobilných telefónov značky Huawei hodlá aj ministerstvo priemyslu. Rezort zahraničia techniku čínskych firiem Huawei a ZTE nepoužíva.

Predstavujú bezpečnostné riziko

NÚKIB v pondelok správcov kľúčovej infraštruktúry upozornil, že používanie softvéru a hardvéru spoločnosti Huawei a ZTE predstavuje bezpečnostné riziko, pretože obe firmy môžu byť čínskemu štátu nápomocné pri jeho spravodajských aktivitách.

Spoločnosť Huawei kritiku odmietla. Český minister vnútra Jan Hamáček už v pondelok uviedol, že odporúčanie NÚKIB vníma ako dôvod pre vylúčenie oboch firiem z výberových konaní.

Okrem niektorých českých ministerstiev používajú sieťové prvky a ďalšie komponenty od Huawei aj ďalšie štátne úrady a inštitúcie. Firma je tiež najväčším dodávateľom pre českých mobilných operátorov, informuje portál Novinky.cz.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej BabišJan Hamáček
Firmy a inštitúcie Huawei