Babiš chce od Prymulu pre nenosenie rúška rezignáciu, minister zdravotníctva jeho žiadosť odmietol

Andrej Babiš
Český premiér Andrej Babiš. Foto: SITA/AP
  • aktualizované 23. októbra, 15:25

Český premiér Andrej Babiš požiadal o rezignáciu ministra zdravotníctva Romana Prymulu a prvého podpredsedu hnutia ANO Jaroslava Faltýnka pre ich stredajšie nočné stretnutie v reštaurácii, ktorým porušili niekoľko protipandemických opatrení.

V prípade, že by to neurobili sami, tak by navrhol Prymulovo odvolanie a Faltýnka zo straníckej funkcie zosadí sám. Informujú o tom portály Novinky.cz a iDNES.cz.

„Je to pre mňa absolútny šok. Nechápem, keď požadujeme od ľudí, aby dodržiavali pravidlá, nosili rúška, dokonca aj v aute, a komplikujeme život ľudí tým, že sme zatvorili reštaurácie a obchody, obmedzujeme ľudí v pohybe, tak musíme ísť príkladom,“ povedal český predseda vlády a tiež uviedol, že ho to veľmi mrzí a všetkým sa ospravedlňuje.

O jeho osude rozhodne Zeman

Minister zdravotníctva Roman Prymula však rezignovať na svoju funkciu odmietol. O jeho pôsobení v úrade tak rozhodne prezident Miloš Zeman, informuje portál iDNES.cz s tým, že ten už dal najavo, že ho nechce odvolať.

Výzvam na odstúpenie čelí Prymula po tom, čo denník Blesk zverejnil fotografie z jeho návštevy v reštaurácii na pražskom Vyšehrade, ktorá mala byť podľa vládnych nariadení zatvorená.

Stretol sa tam s podpredsedom hnutia ANO Jaroslavom Faltýnkom, pričom oboch vyfotili, ako nemajú rúška. Politici tak porušili niekoľko protipandemických opatrení. Na odstúpenie preto vyzval Babiš aj druhého politika.

Trvá na to, že opatrenia neporušil

„Na základe obrázkov, ktoré sa dnes objavili v Blesku, to vyzerá, že som niečo porušil. Ja tu s plnou vážnosťou hovorím, že som nič neporušil,“ vyjadril sa počas tlačovej konferencie Prymula, ktorý sa obhajuje s tým, že bol v súkromných priestoroch vyšehradskej kapituly a rúško nemal, len keď bol vonku a sám.

Na schôdzke politici podľa jeho slov riešili akútne veci, ktoré sa týkali Poslaneckej snemovne a testov v moravskosliezskom regióne.

Keďže Prymula odmieta rezignovať, môže o jeho odvolanie premiér požiadať prezidenta. Ten mu môže, no aj nemusí vyhovieť. Babiš sa so Zemanom stretne o 16:00 v Lánoch a bude s nim situáciu riešiť.

Prymula prišiel o dôveryhodnosť

Na správu o Prymulovi od rána reagujú opoziční politici, ktorí ho vyzývajú, aby okamžite odstúpil. „Pán minister, ospravedlňte sa a okamžite odstúpte! Okamžite, prosím! To je jediný spôsob, ako ešte môžete presvedčiť verejnosť, že svoje opatrenia myslíte vážne a že ich ľudia majú dodržiavať,“ vyjadril sa napríklad šéf poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek.

„Tu doslova platí, že kážu vodu a pijú víno. Naozaj si niekto ešte myslí, že táto vláda nás dokáže previesť pandémiou? Minister Prymula a podpreseda hnutia ANO Faltýnek sa vysmiali všetkým ľuďom, ktorí sa boja o svoje zdravie, o život blízkych a holú existenciu,“ vyhlásil zas predseda ODS Petr Fiala, podľa ktorého to naruší už aj tak krehkú dôveru občanov.

Výzva k rezignácii ministra zdravotníctva zaznela aj z radov koaličnej ČSSD. Minister vnútra Jan Hamáček na sociálnej sieti Facebook napísal, že Prymula svojím konaním „prišiel o všetku dôveryhodnosť ako hlavná tvár boja s pandémiou. Akokoľvek je to zložité, pretože je nespochybniteľným odborníkom a hlavným autorom stratégie proti covidu, nemôže podľa mňa pokračovať ako minister zdravotníctva ČR“. Podľa neho by mali obaja politici vysvetliť, čo v reštaurácii robili.

Rezignuje, ak si to vyžiada verejnosť

Prymulu skritizovali aj minister zahraničia Tomáš Petříček, ministerka práce a sociálnych vecí Jana Maláčová aj minister kultúry Lubomír Zaorálek.

Faltýnek sa v piatok za svoje konanie ospravedlnil s tým, že je to jeho chyba. S ministrom sa podľa jeho slov stretol v uzavretom salóniku reštaurácie a diskutovali o plánovanej zahraničnej misii lekárov.

Prymula zase pre týždenník Respekt uviedol, že netušil, že sa schôdzka odohráva v zatvorenej reštaurácii. Na stretnutí vraj boli štyria ľudia, ďalších dvoch ale odmietol menovať. Bez rúšok vraj boli väčšinou preto, lebo priebežne dochádzalo ku konzumácii. Prymula povedal, že pokojne rezignuje, ak si to praje verejnosť.

Epidemiológ Prymula sa stal ministrom zdravotníctva po tom, čo v septembri, v čase, keď sa Česko začalo potýkať s vysokým nárastom potvrdených prípadov nákazy koronavírusom, v tejto funkcii skončil Adam Vojtěch. Možného nástupcu Prymulu Babiš neoznámil, údajne však diskutoval s dvomi kandidátmi. Premiér vylúčil, že by sa do čela rezortu zdravotníctva mohol vrátiť Vojtěch.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Adam VojtěchAndrej BabišJan HamáčekJana MaláčováJaroslav FaltýnekLubomír ZaorálekMiloš ZemanMiroslav KalousekPetr FialaRoman PrymulaTomáš Petříček