Babišovu vládu čaká hlasovanie o nedôvere, opozícia požiadala o zvolanie mimoriadnej schôdze

Andrej Babiš
Český premiér Andrej Babiš. Foto: archívne, SITA/AP

PRAHA 21. júna (WebNoviny.sk) – Šesť desiatok českých poslancov z piatich opozičných strán – ODS, Pirátov, KDU-ČSL, TOP 09 a hnutia STAN – požiadalo predsedu Snemovne Radka Vondráčka o zvolanie mimoriadnej schôdze z dôvodu hlasovania o nedôvere vláde.

Hlasovanie sa uskutoční budúci týždeň v stredu. Opozícia však nemá dosť hlasov, aby dolná komora vláde nedôveru vyslovila, uvádza český portál iDNES.cz.

Má sa vyjadriť každý poslanec

My sme presvedčení, že situácia je nesmierne vážna, že ešte nikdy žiadny predseda vlády Českej republiky nebol vo funkcii v takýchto problémoch, s takým stretom záujmov, a že je čas, aby sa každý poslanec postavil a vyjadril pred verejnosťou, či má naďalej Andrej Babiš s tými všetkými problémami jeho podporu,“ povedal predseda najsilnejšej opozičnej strany ODS Petr Fiala.

Každý jeden poslanec sa bude musieť vyjadriť, či mu nevadí to, že premiér Babiš je premiér, ktorý je trestne stíhaný, ktorý má obrovské problémy, ktoré sa riešia nielen v Českej republike, ale aj na úrovni Európskej únie,“ dodal Fiala v narážke na dva predbežné audity Európskej únie, podľa ktorých je Babiš stále v konflikte záujmov, aj keď svoj holding Agrofert vložil do zvereneckého fondu.

Rezignáciu požadujú aj občania

Babišovu rezignáciu už niekoľko týždňov požadujú na demonštráciách ľudia, ktorých počet rastie. Iniciatíva Milion chvilek pro demokracii plánuje v nedeľu na pražskú Letnú priviesť najmenej 250-tisíc ľudí.

Na vyslovenie nedôvery vláde je potrebných minimálne 101 hlasov z celkového počtu 200 poslancov. Menšinová vláda ANO a ČSSD, ktorú tolerujú komunisti, sa teraz môže oprieť o 108 poslancov Snemovne, pripomína iDNES.cz.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej Babiš
Firmy a inštitúcie ODS Občianska demokratická strana