Bagdad žiada NATO, aby zaistilo stiahnutie tureckých vojakov

Turecko
Foto: SITA/AP

Bagdad 8. decembra (WebNoviny.sk) – Iracký premiér Hajdar Abádí požiadal dnes Severoatlantickú alianciu, aby využila svoju autoritu a vyzvala Turecko – ako svoju členskú krajinu – na stiahnutie vojakov zo severného Iraku. Informovala o tom agentúra Reuters.

„NATO musí uplatniť svoju právomoc a apelovať na Turecko, aby sa okamžite stiahlo s irackého územia,“ vyhlásil Abádí po vypršaní 48-hodinového ultimáta Bagdadu na odchod tureckých vojakov.

Iracký premiér dnes o tejto záležitosti telefonicky hovoril s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom. Vyslanie tureckých vojakov Abádí označil za narušenie irackej suverenity.

Turecko minulý týždeň vyslalo ťažko ozbrojený kontingent svojich vojakov do oblasti severoirackého Mósulu. Podľa Ankary majú tureckí vojaci poskytovať výcvik a vybavenie irackým kolegom, s čím mal údajne súhlasiť aj Bagdad. Iracká vláda však deklarovala, že žiadne turecké jednotky na územie Iraku nepozvala.

Turecko dnes oznámilo, že už pred dvoma dňami zastavilo posielanie ďalších vojakov na sever Iraku. Tých, ktorí sa už nachádzajú vo výcvikovom tábore neďaleko Mósulu, však stiahnuť nemieni.

Pobúrenie nad krokom Ankary vyjadrilo aj Rusko, ktoré požiadalo Bezpečnostnú radu OSN, aby celú záležitosť ešte dnes prerokovala na neverejnom zasadnutí. Podľa Moskvy je nutné prediskutovať turecké vojenské aktivity v Iraku i Sýrii.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Hajdar Abádí
Firmy a inštitúcie NATO Organizácia Severoatlantickej zmluvy