Bajánková podá návrh na disciplinárku voči Harabinovi

V Sobranciach volia šéfa súdnej rady, Harabin dostal petíciu
V blízkosti slovenskej východnej hranice s Ukrajinou, v kultúrnom dome v Sobranciach, sa v pondelok zišiel najvyšší orgán súdnictva – Súdna rada SR. Jej členovia volia nového šéfa Najvyššieho súdu SR. Foto: SITA/Ivan Fleischer

KOŠICE 17. decembra (WebNoviny.sk) – Predsedníčka súdnej rady Jana Bajánková podá návrh na disciplinárne konanie voči sudcovi Štefanovi Harabinovi za výroky, ktoré adresoval predsedníčke NS SR Daniele Švecovej. Uviedla to dnes na krátkom brífingu pre novinárov. Doložila, že sa rozhodla na základe dnešného rokovania. „Súdna rada to prerokovala, no nedospela k jednotnému názoru. Najviac hlasov bolo za to, aby som podala návrh na začatie disciplinárneho konania za výroky vo vzťahu k predsedníčke NS SR. Zákon ukladá predsedovi súdnej rady, aby sám rozhodoval. Podávam disciplinárny návrh voči Štefanovi Harabinovi vo vzťahu k predsedníčke NS SR,“ povedala dnes Bajánková. Za výroky na adresu prezidenta SR Andreja Kisku a na adresu trestnoprávneho kolégia NS SR súdna rada neodporúča podať návrh na disciplinárne konanie.

V diskusii sa jasne prejavili dva názorové tábory, pričom niektorí sudcovia nevideli dôvod na disciplinárne konanie, druhá skupina bola za to, aby jej predsedníčka Jana Bajánková podala návrh, najmä pokiaľ ide o výroky Harabina na adresu sudkyne, predsedníčky NS SR Daniely Švecovej. Harabin o Švecovej vyhlásil, že je chudera a patrí na psychiatriu. Viacerí členovia súdnej rady konštatovali, že Harabin nemal právo sa takto vyjadriť a jeho výroky na adresu Švecovej boli neslušné, neetické a znižujúce vážnosť justície.

Ako uviedla členka súdnej rady Alena Berthotyová, bola presvedčená o tom, že Harabin sa výrokmi na adresu predsedníčky NS SR, prezidenta a trestného kolégia dopustil disciplinárneho previnenia, a to porušenia povinnosti sudcu zdržať sa všetkého, čo by mohlo ohroziť dôveru v nezávislé, nestranné a spravodlivé rozhodovanie súdov a vážnosť a dôstojnosť funkcie sudcu.

„Výsledky hlasovania svedčia o tom, že názory na to sa v súdnej rade rôznia, sudcovia majú rôzny názor na to, čo sudca môže a čo nesmie. Sudca sa môže kriticky vyjadrovať aj na adresu iných ústavných činiteľov, no kritika musí byť vecná, nesmie byť vulgárna, agresívna a nesmie prekračovať hranice slušnosti,“ povedala Berthotyová. Doložila, že súdna rada sa nesnažila nahradiť disciplinárny senát, ani prejudikovať jeho rozhodnutie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jana BajánkováŠtefan Harabin