Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
V Sobranciach volia šéfa súdnej rady, Harabin dostal petíciu
V blízkosti slovenskej východnej hranice s Ukrajinou, v kultúrnom dome v Sobranciach, sa v pondelok zišiel najvyšší orgán súdnictva – Súdna rada SR. Jej členovia volia nového šéfa Najvyššieho súdu SR. Foto: SITA/Ivan Fleischer
17. 12. 2015 16:07 Aktuálne správy od SITASITA Diskusia

Bajánková podá návrh na disciplinárku voči Harabinovi

KOŠICE 17. decembra (WebNoviny.sk) – Predsedníčka súdnej rady Jana Bajánková podá návrh na disciplinárne konanie voči sudcovi Štefanovi Harabinovi za výroky, ktoré adresoval predsedníčke NS SR Daniele Švecovej. Uviedla to dnes na krátkom brífingu pre novinárov. Doložila, že sa rozhodla na základe dnešného rokovania. „Súdna rada to prerokovala, no nedospela k jednotnému názoru. Najviac hlasov bolo za to, aby som podala návrh na začatie disciplinárneho konania za výroky vo vzťahu k predsedníčke NS SR. Zákon ukladá predsedovi súdnej rady, aby sám rozhodoval. Podávam disciplinárny návrh voči Štefanovi Harabinovi vo vzťahu k predsedníčke NS SR,“ povedala dnes Bajánková. Za výroky na adresu prezidenta SR Andreja Kisku a na adresu trestnoprávneho kolégia NS SR súdna rada neodporúča podať návrh na disciplinárne konanie.

V diskusii sa jasne prejavili dva názorové tábory, pričom niektorí sudcovia nevideli dôvod na disciplinárne konanie, druhá skupina bola za to, aby jej predsedníčka Jana Bajánková podala návrh, najmä pokiaľ ide o výroky Harabina na adresu sudkyne, predsedníčky NS SR Daniely Švecovej. Harabin o Švecovej vyhlásil, že je chudera a patrí na psychiatriu. Viacerí členovia súdnej rady konštatovali, že Harabin nemal právo sa takto vyjadriť a jeho výroky na adresu Švecovej boli neslušné, neetické a znižujúce vážnosť justície.

Ako uviedla členka súdnej rady Alena Berthotyová, bola presvedčená o tom, že Harabin sa výrokmi na adresu predsedníčky NS SR, prezidenta a trestného kolégia dopustil disciplinárneho previnenia, a to porušenia povinnosti sudcu zdržať sa všetkého, čo by mohlo ohroziť dôveru v nezávislé, nestranné a spravodlivé rozhodovanie súdov a vážnosť a dôstojnosť funkcie sudcu.

„Výsledky hlasovania svedčia o tom, že názory na to sa v súdnej rade rôznia, sudcovia majú rôzny názor na to, čo sudca môže a čo nesmie. Sudca sa môže kriticky vyjadrovať aj na adresu iných ústavných činiteľov, no kritika musí byť vecná, nesmie byť vulgárna, agresívna a nesmie prekračovať hranice slušnosti,“ povedala Berthotyová. Doložila, že súdna rada sa nesnažila nahradiť disciplinárny senát, ani prejudikovať jeho rozhodnutie.

K téme

Harabin: Disciplinárny senát o mne mohol rozhodovať Hľadá sa predseda senátu, ktorý rozhodne o Harabinovi

Neprehliadnite

Politici sa môžu využitím práva na odpoveď aj zosmiešniť, tvrdí Múdry Za slušné Slovensko zvoláva na piatok ľudí na námestia: Kto príde znovu a kto zostane doma? Vyzerá ako opice s červenými zadkami v zoo, povedal komentátor o Serene Williamsovej „Pedo guy“ nie je pedofil, advokáti šéfa Tesly odovzdali súdu stanovisko k sporu s potápačom Seniori nebudú od januára platiť koncesionárske poplatky, Danko by ich chcel zrušiť pre všetkých Incident zo záveru zápasu medzi Slovanom a Spartakom Trnava má dohru, padlo obvinenie Dôchodkový automat sa zruší, vek odchodu do penzie bude uvedený priamo v zákone

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X