Bajčičák sa chce v skiatlone posunúť vyššie

Martin bajčičák
Foto: SITA/AP

WHISTLER 18. februára (WEBNOVINY) – Piatkový a sobotňajší program v behu na lyžiach na XXI. zimných olympijských hrách v kanadskom Vancouveri ponúka fanúšikom tohto športu ďalšiu lahôdku – divácky mimoriadne atraktívny skiatlon žien na 7,5 + 7,5 km a mužov na dvojnásobných tratiach.

V piatok o 13.00 h miestneho času (22.00 SEČ) zaznie štartový výstrel, ktorý pošle na trať úvodnej klasickej časti pretekov ženy. Asi najhorúcejšou favoritkou bude víťazka v tejto sezóne jediných pretekov v „disciplíne všestrannosti“ Poľka Justyna Kowalczyková, ktorá perfektne zvláda klasiku i voľnú techniku. Dvadsaťsedemročná majiteľka veľkého krištáľového glóbusu za celkové prvenstvo v seriáli Svetového pohára z predchádzajúcej sezóny a súčasná suverénna líderka jeho priebežnej klasifikácie už v stredajšom šprinte klasickou technikou ziskom striebornej medaily naznačila, kde sú jej možnosti. Vážnou konkurenciou jej budú špecialistky zo severských krajín – Nórky a najmä Fínky. Tie januárové jediné skiatlonové preteky v tejto sezóne v ruskom Rybinsku vynechali, aby sa čo najlepšie pripravili na olympijské súťaže, a tak favorizovanú Poľku vtedy preverili iba domáce Rusky, do desiatky najlepších sa ich zmestilo päť, a Nemky, ktoré mali medzi „top ten“ kvarteto pretekárok. Slovenka Alena Procházková sa ešte nerozhodla, či po sklamaní v šprinte nastúpi. Ak áno, bude to z jej strany predovšetkým pokus o reparát a nadobudnutie stratenej vnútornej sebadôvery.

V sobotu o 13.30 h (22.30 SEČ) vybehnú na trať muži. Ich čaká najskôr 15 km klasickou technikou a po prezutí lyží to isté skejtom. Nóri sa zrejme už spamätali zo šoku, ktorý si sami pripravili svojou blamážou na úvodnej skejtovej pätnástke, a budú sa chcieť rehabilitovať. Ťažké je hľadať favoritov. Azda Švajčiar Dario Cologna, Čech Lukáš Bauer, Nemci, Taliani či nevyspytateľní Rusi môžu miešať karty na najvyšších poschodiach.

Slovensko by malo mať na štarte dvojicu najskúsenejších Martin Bajčičák a Ivan Bátory. Bajčičák 23. miestom na 15 km voľnou technikou potvrdil, že patrí do širšej svetovej špičky. Jeho 23-sekundový odstup od desiateho v konečnom poradí Taliana Giorgia di Centu takisto veľa hovorí o vyrovnanosti štartového poľa. „Je to skutočne veľmi nabité, sekundy rozhodujú o posune vo výsledkovej listine. Určite chcem zabojovať a byť lepší ako v pondelok. Dvadsiate tretie miesto síce tiež nie je žiadnym prepadákom, ale moje ambície sú podstatne vyššie,“ uviedol pre agentúru SITA 33-ročný rodák z Oravy, ktorý pred štyrmi rokmi v Turíne skončil v tejto kráľovskej disciplíne ôsmy. Doteraz je to najlepší výsledok slovenského bežca na lyžiach – muža na ZOH v histórii. Preteky s hromadným štartom mu vyhovujú. Je typom pretekára, ktorý sa vie zahryznúť do súperov a udržať krok aj s absolútnou elitou. Má veľa skúseností z tlačenice, ktorá je pre tento typ pretekov typická. V úvodnej klasickej časti obyčajne ostáva hlavné polo pokope, vo voľnej technike sa on sám cíti lepšie. „So stúpajúcim vekom mi viac vyhovujú dlhšie trate,“ usmial sa pretekár, ktorý v už spomenutom Rybinsku v skiatlone skončil jedenásty, vlani na MS v českom Liberci finišoval v tejto disciplíne na veľmi slušnej 15. pozícii.

Bežcom robí starosti najmä počasie. „Stále sa to tu mení. Predpoveď na sobotu budeme vedieť asi až tesne pred pretekmi. V utorok padal ťažký mokrý sneh, v stredu sa zase vyjasnilo a bolo to primrznuté. Výber lyží a voskov bude veľkou lotériou,“ pokračoval Martin Bajčičák.

Od pondelkových pretekov sa venoval predovšetkým rehabilitácii, absolvoval niekoľko ľahších tréningov. „V utorok som sa zameral na klasickú techniku, v stredu som mal voľný deň. Absolvoval som masáže. Čo sa týka tréningu, už sa toho veľa nedá spraviť. Potrebujem sa akurát dobre naladiť a dobre si oddýchnuť,“ zosumarizovala svoj program uplynulých dní slovenská mužská bežecká jednotka.

Keďže biatlonisti súťažia v tom istom areáli ako bežci na lyžiach, nenechal si ujsť utorkové stíhacie preteky, v ktorých slovenská reprezentantka Anastasia Kuzminová získala striebro. „Bol to nádherný zážitok vidieť ju na stupni víťazov s olympijskou medailou na krku. Mohli sme jej zablahoželať tesne po vyhlásení. Určite mi to zdvihlo náladu. Takýto skvelý výsledok je obrovskou motiváciou,“ uzavrel Martin Bajčičák.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alena ProcházkováAnastasia KuzminováDario ColognaIvan BátoryJustyna KowalczykováLukáš BauerMartin Bajčičák