Bajčičák sa na olympiáde vytrápil v klasike, skejt bol dobrý

Martin Bajčičák sa vytrápil v klasike, skejt bol dobrý
Zľava: Slovenský reprezentant v behu na lyžiach Martin Bajčičák a český reprezentant v behu na lyžiach Martin Jaks počas skiatlonových pretekov 15 km + 15 km muži na ZOH 2014 v Soči. Rusko, Soči, 9. február 2014. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

SOČI 9. februára (WEBNOVINY) – Bežec na lyžiach Martin Bajčičák dosiahol v nedeľu popoludní v areáli Laura na svahoch Červenej Poľany v olympijskom skiatlone najlepšie umiestnenie medzi svetovou elitou v tejto sezóne.

V pretekoch na 15 km klasicky a 15 km voľne dobehol do cieľa na 31. mieste. Skiatlon absolvoval na ZOH tretíkrát v kariére, v roku 2006 bol v Turíne ôsmy a pred štyrmi rokmi vo Vancouveri 25. Víťazom sa stal Švajčiar Dario Cologna.

Obrazom: Martin Bajčičák obsadil v skiatlone 31. miesto

Bajčičák sa vytrápil najmä v závere klasickej časti, keďže nemal správne namazané lyže. Servismani zvolili na rozdiel od súperov iný vosk a v druhej polovici klasickej pätnástky sa to poriadne prejavilo. Bajčičák prezúval na 40. mieste.

„Ako súperi pred štartom otáčali lyže, všimol som si u nich iné mazanie a tušil som, že môže nastať problém. Zo začiatku to ešte išlo, ale v posledných dvoch okruhoch som sa trápil. Podobne sme mali namazané lyže všetci Česi a Slováci. Keď som začal strácať kontakt s najlepšími, vedel som, že neprerazím stenu. Začal som šetriť sily, veď v druhej polovici pretekov bolo stále o čo bojovať a veril som, že v skejte budú mnohí súperi strácať. Nebolo by dobré hnať sa dopredu a potom strácať,“ hovoril Martin Bajčičák.

Viac správ z olympiády si môžete pozrieť

———-> TU

Tridsaťsedemročný oravský rodák sa v skejtovej pätnástke posunul dopredu, predbiehal súperov a bojoval o pozíciu v najlepšej tridsiatke. Keď sa na ňu dostal, v kopci pred cieľom mu došli sily a súperi ho dostihli. „Vzhľadom na všetky okolnosti som dnes mohol pomýšľať na 27. – 28. miesto. Po prezúvaní som prekonal krízu a išlo sa mi dobre. Konečné 31. miesto je asi dnes mojím maximom. Bol som v skupine s pretekármi, ktorí bežne končia v najlepšej desiatke. Cítim, že som sa oproti začiatku sezóny výkonnostne zlepšil,“ uviedol Bajčičák, ktorého teší, že mohol bojovať spoločne s Čechom Martinom Jaksom.

Obrazom: Nedeľa na olympiáde v Soči

O servis pre slovenského bežca na lyžiach sa okrem Stanislava Holienčika a Ondreja Benku-Rybára starajú aj servismani českej reprezentácie. Česi majú v Soči k dispozícii dvanásť servismanov. Z česko-slovenskej výpravy dosiahol v skiatlone Bajčičák druhý najlepší výkon, s Jaksom prehral o osem sekúnd.

Na ZOH 2014 ho čakajú ešte tri štarty. Predstaví sa v pretekoch na 15 km klasicky, tímovom šprinte a v záverečnej korčuliarskej päťdesiatke. Dobré pocity z korčuliarskej pätnástky v rámci skiatlonu môžu byť dobrým základom do záverečného maratónu. Bajčičák v ňom môže zúročiť dlhoročné skúsenosti z bielej stopy.

O umiestnení však dopredu nechce hovoriť. „Ciele mám často oveľa vyššie, ako to napokon dopadne. Nebudem nič hovoriť a snáď príjemne prekvapím,“ tvrdí muž, ktorý v nedeľu vyrovnal historický rekord svojho kolegu z bielych stôp Ivana Bátoryho medzi slovenskými mužskými účastníkmi ZOH.

Martin Bajčičák sa vytrápil v klasike, skejt bol dobrý
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

V minulosti štartovala v olympijských pretekoch viac slovenských zástupcov ako teraz. Bývalý majster Európy v behu do vrchu to vníma, ale verí, že situácia sa zlepší. „Na vytrvalcov si ešte musíme počkať. Musíme začať od mládeže a vychovať ďalších kvalitných bežcov. Ktovie, možno máme medzi sebou Northuga,“ doplnil s úsmevom Bajčičák.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martin Bajčičák