Baku obvinilo Jerevan, že ostreľuje azerbajdžanské mestá mimo zóny konfliktu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Boje o Náhorný Karabach
Foto: David Ghahramanyan/NKR InfoCenter PAN Photo via AP.

Boje v Náhornom Karabachu medzi arménskymi a azerbajdžanskými silami v nedeľu opäť pokračovali, pričom Azerbajdžan obvinil protivníka, že sa zameriava na ciele mimo zóny konfliktu.

Hikmet Hadžijev, poradca azerbajdžanského prezidenta Ilhama Alijeva, v nedeľu vyhlásil, že Arménsko sa raketovými útokmi zameriavalo na veľké mestá Gandža a Mingačevir.

Raketový útok zasiahol aj Mingačevir

Gandža, domov vyše 300-tisíc obyvateľov a druhé najväčšie mesto Azerbajdžanu, sa nachádza zhruba 100 km od hlavného mesta Náhorného Karabachu – Stepanakertu, podobne ako aj Mingačevir.

Hadžijev na Twitteri publikoval video zachytávajúce poškodené budovy a označil ho za výsledok „masívnych útokov Arménska na husto obývané oblasti“ Gandže.

Neskôr uviedol, že arménske sily zasiahli raketovým útokom aj Mingačevir, kde sa nachádza vodná nádrž a kľúčová azerbajdžanská elektráreň.

Zostrelený azerbajdžanský dron

Arménsko rázne poprelo azerbajdžanské tvrdenia. Samotný Jerevan niekoľko dní predtým informoval, že azerbajdžanské sily ostreľovali niekoľko arménskych dedín mimo Náhorného Karabachu.

Arménska armáda navyše nad mestom Abovjan asi 16 km od Jerevanu zostrelila azerbajdžanský dron.

„Z Arménska nebola spustená žiadna paľba na Azerbajdžan,“ vyhlásila hovorkyňa arménskeho ministerstva obrany Šušan Stepanjanová, pričom obvinenia Baku označila ako „zúfalé kŕče azerbajdžanskej strany“.

Boje o Náhorný Karabach

Najnovšia séria konfliktov medzi Arménskom a Azerbajdžanom o Náhorný Karabach sa začala v nedeľu 27. septembra, pričom každá strana pripisuje zodpovednosť za ne tej druhej.

Náhorný Karabach obývajú etnickí Arméni a Azerbajdžan stratil kontrolu nad oblasťou vo vojne začiatkom 90. rokov. Táto enkláva však zostáva medzinárodne uznávaná ako súčasť Azerbajdžanu. Obe strany majú vysokú vojenskú prítomnosť pri demilitarizovanej zóne, ktorá región oddeľuje od zvyšku Azerbajdžanu.

Desaťročia trvajúci konflikt si vyžiadal už približne 30-tisíc obetí. Turecko v tejto oblasti výrazne podporuje Azerbajdžan, keďže s Arménskom má historicky zlé vzťahy. Arménsko má zas v konflikte podporu Ruska.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia