Baláž ako prvý Slovák zasiahol do súťažného diania v Riu

Mladík Baláž zasiahol do súťažného diania v Riu ako prvý
Slovenský lukostrelec Boris Baláž počas kvalifikácie v lukostreľbe na letných OH 2016 v Riu de Janeiro. Rio de Janeiro, Brazília, 5. august 2016. Foto: SITA/Martin Medňanský

RIO DE JANEIRO 5. augusta (WebNoviny.sk) – Slovák Boris Baláž obsadil 59. miesto v piatkovej kvalifikácii pre nasadenie do eliminačnej časti súťaže lukostrelcov na olympijských hrách v Riu de Janeiro.

Na strelnici situovanej v Sambadróme v konkurencii 64 pretekárov dosiahol zo 72 šípov 631 bodov, keď trafil 18 desiatok a 4-krát úplný stred terčovnice. Postupovali všetci účastníci. V 1. kole vyraďovacích bojov bude Balážovým súperom Pon-čchan Kchu z Kórejskej republiky.

OH 2016

„Nie som sklamaný a to ma teší. Urobil som maximum, čo som mohol. Výsledok nie je najlepší ani najhorší. V prvom kole mám proti sebe Kórejčana, ktorý patrí medzi svetovú špičku. Kórea a lukostreľba, to je ako my a hokej či futbal. Je to ich národný šport. Pokúsim sa ho zdolať, urobím pre to všetko. Darilo sa mi držať koncentráciu, v úvode som však bol trochu nervóznejší, v druhej polovici som sa ustálil. Je zaujímavé, že pokiaľ ide o dosiahnuté body, tak sa mi v druhej polovici darilo menej,“ povedal po svojej olympijskej premiére Boris Baláž.

Mladý športovec večer absolvuje slávnostné otvorenie OH 2016 a v sobotu si dopraje voľno. V nedeľu sa už bude naplno pripravovať na prvé vyraďovacie kolo. Podľa zverejneného harmonogramu ho absolvuje až v stredu 10. augusta o 22.49 h SELČ. Dvadsaťtriročný pravák Pon-čchan Kchu je dvojka aktuálneho svetového rebríčka Svetovej lukostreleckej federácie, na vlaňajších majstrovstvách sveta v Kodani získal zlato v súťaži družstiev aj miešaných párov, medzi jednotlivcami bol 9.

Osemnásťročný zverenec trénera Miroslava Bendíka po polovici, teda 36 odstrieľaných šípoch figuroval na 51. priečke, postupne sa ale prepadával v poradí nižšie. Osobný rekord člena Liptovského školského lukostreleckého klubu v kvalifikácii je 647 bodov z júnových viedenských pretekov, kde potvrdzoval limit na OH. Vlani na európskych hrách v Baku bolo jeho skóre 623 bodov.

„Jeho technika bola správna, no občas mu tam niečo ‚zalietalo‘. Síce sme čakali o nejakých desať bodov viac, no je na olympiáde nováčik a jeden z najmladších, sme s výsledkom spokojní. Súperi v elitnej dvadsiatky sú vyrovnaní, je úplne jedno, proti komu bude strieľať. Je to pre Borisa skúška, na tejto olympiáde sa môže iba učiť. Bol pokojný a strieľal tak, ako mal. Užíval si to. Chýbalo len máličko, aby to bolo lepšie. Podmienky boli super, iba trochu pofukoval vietor,“ povedal vedúci tímu a tréner Miroslav Bendík.

Obrazom: Vizitky slovenských reprezentantov, ktorí štartujú na OH 2016

Do súťaže v Riu de Janeiro najlepšie vstúpil Wu-čin Kim z Kórejskej republiky, prvenstvo v kvalifikácii vyšperkoval novým svetovým aj olympijským rekordom 700 bodov, ktorým o jeden zlepšil doterajšie maximum krajana Tong-hjun Ima z Londýna 2012. Zlato však vtedy získal iný Juhokórejčan Oh Čin-hjek. Eliminácie jednotlivcov sa začnú v pondelok od 14.00 h SELČ. „Bolo len otázkou času, kedy ten rekord padne. Očakávali sme, že to bude tento Kórejčan alebo Američan Brady Ellison, obaja sú špička a dnes mali na prekonanie rekordu ideálne podmienky,“ dodal Bendík.

Najmladší zo slovenskej výpravy na Hrách XXXI. olympiády zasiahol do súťažného diania ako prvý, od 18.00 h SELČ sa začne kvalifikácia žien aj s Alexandrou Longovou.

Výsledky piatkovej kvalifikácie pre nasadenie do eliminačnej časti súťaže lukostrelcov:

1. Wu-čin Kim (Kór. Rep.) 700 bodov – svetový rekord, 2. Brady Ellison (USA) 690, 3. David Pasqualucci (Tal.) 685, … 6. Pon-čchan Kchu (Kór. Rep.) 681, … 59. Boris Baláž (SR) 631

Samsung_reklama

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom