Balíček zdravia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia

BRATISLAVA 2. augusta (WBN/PR) – Vitamíny sú prírodné organické látky bez ktorých nemôžeme žiť. Sú nevyhnutné pre normálnu činnosť nášho organizmu, pre rast, odolnosť a celkové zdravie. Až na malé výnimky si ich náš organizmus nevie sám vyrobiť. Normálne by sme ich mali dostať v strave, ale pôdy sú vyčerpané a preto je ich v strave málo. Mnoho ľudí trpí nedostatkom vitamínov sú vyčerpaní, ľahko sa unavia a podliehajú rôznym chorobám. Dostatočná dávka prírodných vitamínov je základom pre dobrý zdravotný stav, preto je dôležité si ich dopĺňať. Vitamíny nie sú lieky aj keď môžu často pôsobiť ako lieky.

V minulosti bola častá choroba skorbut, zvlášť u námorníkov na dlhých plavbách, na ktorú umierali a až neskôr sa zistilo, že sú to prejavy a následky nedostatku vitamínu C. Podobne sa prišlo na ďalšie životne dôležité látky. Nazvali ich vitamíny – z gréčtiny- životne dôležité amíny lebo prvé vitamíny obsahovali amino skupinu. Dnes vieme, že naše telo aby mohlo dlho a dobre fungovať potrebuje pravidelne dodávať asi 50 látok. Ich nedostatok sa prejavuje určitou poruchou a úplný nedostatok smrťou. Toto všetko je dokázané. Na ľuďoch sa nemôžu robiť pokusy, ale sú miesta na Zemi, kde v pôde chýbajú rôzne prvky. Ľudia, ktorí tam žijú majú rôzne choroby a žijú kratšie. Aj u nás na Slovensku na Podunajskej nížine nie je v pôde jód. Aké sú prejavy jeho nedostatku? Zväčší sa štítna žľaza, zmení sa celý metabolizmus a pri jeho nedostatku v tehotenstve sa rodia deti s poruchou mozgu. Na toto sa prišlo a od 50-tych rokov minulého storočia sa do soli sa u nás pridáva jód. Vitamíny sú látky ktoré si naše telo nevie samo vyrobiť a musia byť dodávané zvonku aby mohlo fungovať.

Optimálny balík zdravia

SONA a Omega 3+6

*obsahuje len prírodné látky z rastlín pestovaných na pôdach bez chemických postrekov a umelých hnojív

*obsahuje chelátované (organické, rastlinné) minerály

*obsahuje vedecky zdôvodnené množstvá všetkých v súčasnosti známych a nevyhnutných látok pre zdravie.

Náš úžasný balík zdravia kombinuje spolu zloženie SONA a OMEGA 3-6, a vytvára tak najpokrokovejší doplnok k strave na svete.

SONA je multivitamínovým, minerálovým a enzymatickým preparátom, ktorého výroba je založená na výsledkoch 15 ročnej štúdie, ktorá sa realizovala na vzorke 13 500 mužov a žien, a boli na ňu vynaložené 2 milióny USD (štúdia SONA) a predstavuje prvé smernice pre výživu vyvinuté pre udržanie si dobrého zdravia po celý život.

Prípravky SONA a OMEGA 3-6 sú vyvinuté tak, aby sa užívali 3x denne v priebehu jedla, čím je zaistené optimálne vstrebávanie a účinok po celý deň. Žiadny prípravok užívaný 1x denne tento účinok dosiahnuť nemôže, pretože väčšina výživných látok zostáva v krvnom obehu maximálne niekoľko hodín a potom sú vylučované z tela. Optimálne zdravie je závislé na pravidelnom a adekvátnom zásobovaní výživnými látkami v priebehu celého dňa.

SONA a OMEGA 3-6 tvoria spolu potravinový doplnok potrebný k udržaniu dobrého zdravia po celý život.

SONA zloženie: je vyrobená na báze prírodnej, veľmi účinnej “zelenej strave“. Tvorí ju prášok z listov organicky pestovanej lucerny, prášok zo šťavy organicky pestovaného zeleného jačmeňa a prášok z modrozelenej riasy Spirulina. Tieto zelené „super potraviny“ dodávajú organizmu obohatenú antioxidačnú podporu vo forme živej, celistvej potravy, bohatej na prírodné enzýmy, vitamíny, aminokyseliny, esenciálne mastné kyseliny a ďalšie výživné látky.

Prášok z listov prírodne pestovanej lucerny (Alfalfa)

„Matka všetkých potravín“, lucerna je jednou z najznámejších a najvýživnejších potravín. Koreňový systém lucerny dosahuje hĺbku viac ako 30 m, čím umožňuje rastline absorbovať veľké množstvo minerálnych látok, predovšetkým vápnika. Lucerna je bohatá na chlorofyl, betakarotén, vitamíny A, D, E, B6 a K a niekoľko enzýmov, ktoré zlepšujú trávenie a využitie výživných látok. Lucerna pôsobí proti ako antibiotikum, proti baktériám, plesniam, nádorom a čistí krv. Tým, že pôsobí močopudne, pomáha liečiť infekcie močových ciest a črevné problémy. Lucerna je zvlášť bohatá na vitamín K a často sa používa na liečenie porúch vitamínu K v tele. Výskumy organického zeleného jačmeňa preukázali, že šťava z mladého jačmeňa je bohatá na vitamíny (najmä betakarotén, B-komplex a vitamín C), minerály (draslík, vápnik, železo, fosfor a horčík), chlorofyl a mukopolysacharidy, ktoré majú rozhodujúcu úlohu v štrukturálnej integrite telesných tkanív. Z 3 000 známych enzýmov obsahuje osenie jačmeňa až 1 000 z nich, vrátane účinných antioxidantov ako je superoxid dismutáza (SOD), kataláza, peroxidáza, citochrom oxidáza a dehydrogenéza.

Spirulina modrozelená riasa

Je to najznámejšia modrozelená riasa a je považovaná za jednu z najvýživnejších potravín, ktorá obsahuje až 65% vysoko stráviteľných proteínov. Je jedným z najbohatších zdrojov vitamínu B12, obsahuje až o 10% viac betakaroténu na 1 gram ako mrkva a spoločne s kamutom, lucernou a šťavou z jačmeňa je jedným z najbohatších zdrojov chlorofylu. Spirulina je jednou z malého množstva prírodných potravín, ktoré obsahujú Omegu 6 mastnú kyselinu, kyselinu gama-linolnovú (GLA), predchodcu série 1 prostaglandínov. Spirulina rovnako ako jediná potravina obsahuje phytocyanín, prírodný modrý pigment. Phytocyanín pomáha chrániť pred zlyhaním obličiek, stimuluje imunitný systém a chráni proti vírusom.

Vedecké základy pre optimálne dávky vitamínov (SONA)

Na základe pätnásťročného výskumu vedcov dr. Emanuela Cheraskina a dr. W. M. Ringsdorfera z Lekárskej fakulty Alabamskej univerzity je teraz možné stanoviť dostatočné denné dávky vitamínov a minerálov (SONA). Tohto výskumu sa zúčastnilo 13 500 mužov a žien zo šiestich rôznych oblastí USA. Výsledky tejto štúdie, ktorá stála 2 milióny USD, sú obsiahnuté na 49 000 stránkach v 153 zväzkoch a boli publikované v tlači vo viac ako 100 denníkoch v priebehu sedemdesiatych a osemdesiatych rokov. Dali do vzájomného vzťahu príjem základných živín s príznakmi chorôb. Najzdravší jedinci – tí, ktorí mali najmenej klinických príznakov a symptómov, užívali potravinové doplnky a konzumovali diétne jedlá bohatšie na základné výživné látky v pomere ku kalóriám ako tí, ktorí mali viac klinických príznakov a symptómov chorôb. Vychádzajúc z logického predpokladu, že tí, ktorí sú bez príznakov sú zdravší ako tí, ktorí majú klinické príznaky a symptómy chorôb stanovili ideálny denný príjem každej základnej výživnej látky na tej úrovni, ktorú konzumovali ľudia bez príznakov chorôb. Cheraskin a Ringsdorf našli optimálne dávky základných výživných látok, ktoré stúpajú s vekom. RDA (pôvodné doporučené denné množstvo vitamínov) sú nízke a zabránia síce príznakom z nedostatku u zdravého priemerného dospelého človeka, ale nie sú dostatočné pre optimálne zdravie, obzvlášť počas stresu, rastu, tehotenstva, kojenia, pri námahe, liečbe chorôb a úrazov a v pokročilom veku. V súčasnej dobe RDA predstavuje dávku ako minimálna mzda. Rovnako ako minimálna mzda dáva málo nádeje na významné zlepšenie kvality vášho života. SONA predstavuje prakticky pre každého doplnkovú úroveň základných minerálov a vitamínov určených pre dosiahnutie optimálneho zdravia počas celého života.

Vitamíny v SONA

Všetky dôležité vitamíny, ktoré boli predmetom výskumu v programe SONA sú súčasťou výrobku. Ďalšie dva – biotín a pantotenát, pre ktoré neboli doteraz stanovené normy SONA, sú taktiež zahrnuté do novej úrovne EC RDA, lebo sú taktiež nevyhnutné pre optimálne zdravie. Potreba vitamínov stúpa v tehotenstve, u dojčiacich žien, u žien užívajúcich antikoncepciu, pri strese (životný štýl, povolanie, náhla situácia, operácia, úraz, choroba…), u fajčiarov, pri vyššej spotrebe alkoholu,….

A vitamín Zvyšuje odolnosť voči nákaze dýchacích ciest. Skracuje trvanie choroby. Urýchľuje rast, posilňuje kosti, udržuje zdravú pleť, vlasy, zuby, ďasná. Pomáha odstrániť starecké škvrny. Pri jeho nedostatku sa zhoršuje zrak vzniká šeroslepota, zrakovú slabosť, pomáha pri liečení mnohých očných ťažkostí. U ľudí užívajúcich lieky proti vysokej hladine cholesterolu jeho vstrebávanie z čreva klesá. Vhodnejšie je dodávať betakarotén, z ktorého si naše telo vyrobí už samo A vitamín a tento sa nedá predávkovať, preto máme v SONE 3mg betakaroténu a priamo A vitamínu len 0,293mg.

B vitamíny sú rozpustné vo vode. Sú veľmi dôležité aspoň niečo o každom z nich. Telo si ich nevie uložiť do zásoby. Sú účinnejšie, keď sa podávajú spoločne. Ich spotreba stúpa počas choroby, stresu, operácie. Tiamín B1 má priaznivý vplyv na činnosť nervového systému, svalov aj srdca a na duševný výkon. Riboflavín B2 má dobrý účinok na rast a plodnosť, zlepšuje zrak, zmierňuje únavu očí, udržuje zdravú kožu, nechty a vlasy. Pomáha pri metabolizovaní cukrov, tukov a bielkovín. Niacín je nevyhnutný pre syntézu pohlavných hormónov, pre normálnu činnosť mozgu a nervového systému. Zmierňuje poruchy trávenia, pomáha udržiavať zdravý tráviaci systém, odstraňuje nepríjemný zápach z úst, bráni vzniku migrenóznych bolestí hlavy. Podporuje krvný obeh a znižuje vysoký krvný tlak. Znižuje hladinu cholesterolu a tukov. Kyselina pantoténová B5 pomáha pri výstavbe buniek, normálnom raste a vývoji centrálneho nervového systému. Je dôležitá pre normálnu činnosť nadobličiek, pre uvoľňovanie energie z tukov a cukrov, pre syntézu protilátok. Pomáha pri strese, pri hojení rán, pri infekcii, pri prevencii pooperačného šoku. Chráni pred únavou. Znižuje nežiadúce účinky antibiotík. Pyridoxín B6 jeho potreba rastie ak máme v strave veľa bielkovín. Je nevyhnutný pre tvorbu protilátok, červených krviniek a kyseliny soľnej. Zabezpečuje dostatočné vstrebávanie tukov a aminokyselín. Bráni vzniku nervových a kožných chorôb, mierni nutkanie na vracanie. Pomáha vytvárať nukleové kyseliny spomaľujúce starnutie. Znižuje nočné napätie svalov, kŕče nôh, tŕpnutie rúk a niektoré formy zápalu nervov. Môže u diabetikov znížiť spotrebu inzulínu. Kobalamín B12 pomáha tvoriť a regenerovať červené krvinky, čím predchádza vzniku chudokrvnosti. Zvyšuje chuť k jedlu, životnú energiu, udržiava zdravý nervový systém, zmierňuje podráždenosť, zlepšuje schopnosť koncentrácie, pamäť a vyrovnanosť, napomáha zužitkovaniu tukov, cukrov a bielkovín. Kyselina listová zvyšuje produkciu mlieka, chráni pred črevnými parazitmi a pred otravou potravinami, pôsobí proti bolesti. Zmierňuje vredové bolesti, zabraňuje vzniku chudokrvnosti, zvyšuje odolnosť organizmu. Vitamín H (Biotín) je nevyhnutný pre normálny metabolizmus tukov a bielkovín. Zabraňuje šediveniu vlasov, spomaľuje vypadávaniu vlasov, uvoľňuje svalovú bolesť, zmierňuje ekzémy na tvári a zápaly kože. PABA (kyselina paraaminobenzoová) zmierňuje bolestivosť popálenín. Udržuje pokožku zdravú a hladkú, odďaľuje vznik vrások, prinavracia vlasom ich pôvodnú farbu.

Ateroskleróza a vitamíny

V priemyselne vyspelých krajinách sú vitamíny skupiny B takmer úplne odstránené z potravín počas ich spracovania a typická strava je bohatá na predchodcu homocysteínu – aminokyselinu metionín (ktorý sa vyskytuje hlavne v živočíšnych bielkovinách) (Schroeder HA. Losses of vitamins and trace minerals resulting from processing and preservation of foods. Am J Clin Nutr 1971; 24: 562-573.). Toto má za následok zvýšenie hladiny homocysteínu. Vzťah medzi vysokou hladinou homocysteinu a aterosklerózou popísal v roku 1969 McCully najskôr u pacientov s geneticky podmienenou poruchou metabolizmu hyperhomocysteinúriou, ktorí majú extrémne vysokú plazmatickú hladinu homocysteinu (2). Neskoršie práce poukázali na skutočnosť, že aj mierne zvýšená hladina homocysteinu (15-30 mol/l) má vzťah s rizikom aterosklerózy. Existuje množstvo dôkazov in vitro aj in vivo, že homocysteín má aterogénne vlastnosti, zvyšuje oxidatívny stres, spôsobuje zápal, trombózu, endoteliálnu dysfunkciu a proliferáciu buniek

( Loscalzo J. Homocysteine Trials – Clear Outcomes for Complex Reasons. N Engl J Med 2006; 354: 1629-1632.). Ukázalo sa, že na populačnej úrovni je mierne zvýšenie homocysteinu často spôsobené nedostatkom vitamínov potrebných na metabolizmus homocysteínu – kyseliny listovej, vitamínu B6 a B12. Napriek tomu, že homocysteínová teória nebola na začiatku všeobecne prijímaná, epidemiologické štúdie realizované za posledných 25 rokov preukázali spojenie mierne zvýšenej hladiny homocysteínu so zvýšeným rizikom aterotrombózy a srdcovo-cievnych ochorení. Štúdia Homocystein Slovakia realizovaná v troch okresoch na Slovensku (Bratislava, Nové Zámky a Veľký Krtíš) preukázala zvýšené hladiny homocysteínu u mužov a žien s nedokrvením srdca (ischemickou chorobou srdca) ako aj znížené hladiny kyseliny listovej u 1/3 vyšetrovanej populácie (Lietava J, Dukát A, Kotrec M, et al. Relationship of absolute risk of atherosclerosis to hyperhomocysteinemia in Slovak males after myocardial infarction. Atherosclerosis 2000; 151: 107). Členovia Homocysteine Studies Collaboration zistili, že 25-percentné zníženie hladiny homocysteínu v sére (čo predstavovalo redukciu približne o 3 μmol/l) bola spojená s 11% poklesom rizika vzniku ischemickej choroby srdca (OR 0,89; 95 % I 0,69-0,95). Výsledky plánovaných štúdií pre opakované srdcovo cievne príhody boli ešte významnejšie- zvýšenie sérovej koncentrácie homocysteínu o 5 μmol/l viedlo k nárastu rizika opakovania srdcovo-cievnej príhody o 16 percent (Wald DS, Law M, Morris JK. Homocysteine and cardiovascular disease: evidence on causality from a meta-analysis. BMJ 2002; 325: 1202).

Vitamíny skupiny B o ktorých sa písalo pri ateroskleróze sú vo vode rozpustné a navzájom sa podporujú preto sú účinnejšie keď sa podávajú spoločne.

Vitamín C (kyselina askorbová) je rozpustný vo vode. Človek si ho nedokáže, na rozdiel od väčšiny zvierat, sám vyrobiť. Je dôležitý pri tvorbe kolagénu, kolagén je základ pevnosti ciev. Je potrebný pri obnove a liečbe ďasien, krvných ciev, kostí a zubov. Pôsobí preventívne proti vzniku rôznych bakteriálnych a vírusových infekcií, zvyšuje činnosť imunitného systému. Urýchľuje hojenie rán, popálenín, tvorbu jaziev. Má protirakovinové účinky. Znižuje tvorbu krvných zrazenín a pomáha znížiť hladinu krvného cholesterolu. Pôsobí ako prirodzené preháňadlo a mierni efekt mnohých látok vyvolávajúcich alergiu. Pri užívaní kyseliny acetylsalicylovej (Acylpyrin) je potrebné zvýšiť dávku, pretože trojnásobne urýchľuje jeho odstránenie z organizmu.

Vitamín D (kalciferol, ergosterol) je rozpustný v tukoch. Reguluje správne využitie vápnika a fosforu – potrebných na výstavbu kostí a zubov. Spolu s vitamínmi A a C nás chráni pred nádchou. Jeho nedostatok spôsobuje rednutie (osteoporózu) a mäknutie (osteomaláciu) kostí, rachitídu, závažný zubný kaz. Vitamín D 3 má protirakovinné účinky. Nedávne štúdie poukázali na význam D vitamínu pre imunitu. Nedostatek vitamínu D3 bol spojený so sklerózou multiplex, reumatoidnou artritidou, vysokým tlakom, ochoreniami srdca, depresiou, cukrovkou, dohodobou bolesťou, osteoporózou a mnohými ďalšími ochoreniami. Tiež sa ukázalo, že D 3 má významnú úlohu v obrane proti infekcii hlavne proti baktériím podporovaním tvorby protibakteriálnych peptidov ( katelicidiny LL-37). Zistilo sa že tieto katelicidiny majú široké spektrum protibakteriálnych účinkov medzi inými proti nasledujúcim mikróbom a plesniam: C.albicans, Chlamydia trachomatis, Bacillus species (viac členov), B.burgdorferi (Borelióza), E.coli, Helicobacter pylori, Mycobacterium tuberculosis, Cytomegalovirus, M.furfur a Dermatophyes (Seborhoická dermatitida a infekce tinea), Pseudomonas aeruginosa, Stretpokokus aureus, Streptokokus epidermidis, Herpes simplex virus typ 1 a Adenovirus Streptococcus species (Skupina A). Katelicidiny(LL-37) ukázali malý priamy účinok proti Chlamydia pneumonie. Vitamín D3 narušuje mechanismus, ktorým Chlamýdie bránia odumretiu poškodených buniek a pravdepodobne takto pôsobí vitamín D3 proti Chlamýdiam. Reakcia ľudí na mŕtve baktérie môže byť výrazná, preto by sa mali hladiny vitamínu D 3 pomaly zvyšovať ak liečime infekciu s chlamídiou pneumonie. Nie je zhoda koľko treba vitamínu D3. V súčasnosti sa považuje za horný limit 2000IU pre dospelých a deti nad 12 rokov. Mnoho odborníkov má proti tomu námietky a požadujú zvýšiť hornú hranicu na 10000 IU. National Institutes of Health Office of Dietary Supplements: Dietary Supplement Fact Sheet: Vitamin D Risk assessment for vitamin D Council for Respnsible Nutrition: Scientific Experts Cll for Increased Vitamin D UL . Nové poznatky o vitamíne D3. Sú potrebné štúdie s náhodným výberom na potvrdenie teórie ako pôsobí vitamín D3 proti chrípke. My dnes vieme, že pravdepodobne ročná dávka 600 000 IU D3 je účinnejšia proti chrípke ako očkovanie. (Med J Aust 2005;183:10–12). Naša koža vyrobí za 15-20minút na slnku cez obed 10 000-20 000 IU. Obávanie sa z predávkovania vitamínu D je podobné jako obávať sa prevodnenia keď umierate od smädu.

D vitamín a rakovina Odborné štúdie pokazujú, že vitamín D môže hrať významnú úlohu v prevenci a dokonca v liečbe rôznych foriem rakoviny. Nedávno bola publikovaná 4 ročná studia, kde autori sledovali 1179 zdravých žien po menopauze z priemyselnej časti východnej Nebrasky USA. Ženy ktoré dostávali dennú dávku len 1100IU vitamínu D mali o 77% menej prípadov výskytu všetkých foriem rakoviny.

Vitamín E (najúčinnejšie sú alfa a gama-tokoferol) je rozpustný v tukoch. Má silný antioxidačný účinok, spomaľuje starnutie. Dôležitá je jeho schopnosť rozširovať cievy a brániť zrážaniu krvi, uľahčuje rozpúšťanie krvných zrazenín. Zmierňuje únavu. Bráni vzniku hrubých jaziev, urýchli hojenie popálenín. Zmierňuje kŕče na dolných končatinách. Má močopudné účinky, čím môže znižovať krvný tlak. Prispieva k prevencii potratov. Gama-tokoferol zastavuje rast nádorov na tkanivových kultúrach. Jeho spotreba stúpa pri pravidelnom pití chlórovanej vody.

Minerály zahrnuté v SONA

Základné minerály zohrávajú v tele človeka významnú úlohu. Umožňujú svalovú kontrakciu, zabezpečujú činnosť mozgu a nervovej sústavy a spolu s aminokyselinami vyrábajú koenzýmy, ktoré kontrolujú hlavné životné procesy ako je výroba energie a rast. V prírode sa minerály len veľmi zriedkavo vyskytujú izolovane, ale sú prítomné ako anorganické zlúčeniny v pôde alebo v živých organizmoch, s množstvom prírodných látok ako organické komplexy. V programe SONA sú minerály kombinované s aminokyselinami pomocou procesu, nazývaného chelácia, ktorý napodobňuje formu, v ktorej sa väčšina minerálov nachádza v potrave. Aminokyselino chelátované minerály sú oveľa rýchlejšie a účinnejšie absorbované zo zažívacieho traktu do krvi ako neživé formy minerálov. Chelátové minerály sú pripravované pomocou progresívnych technologických procesov, ktoré vyžadujú veľmi starostlivé monitorovanie pomerov aminokyselín a minerálov, pH a koncentrácií prísad. Presné vyváženie jednotlivých zložiek je nutné preto, aby sa zabránilo vytváraniu anorganických solí, ktoré môžu dráždiť zažívacie ústrojenstvo. Amino-kyselino-chelácia napodobňuje formu v akej sa minerály vyskytujú v potravinách a procesy odohrávajúce sa v ľudskom tráviacom trakte. Aminokyselinocheláty sú vstrebávané rýchlo a účinne a z toho dôvodu sú najviac biologicky využiteľnou formou minerálov. Chelátové minerály firmy Enerex sa vyrábajú špeciálnou technológiou, ktorá používa protelytické enzýmy k štiepeniu ryžových proteínov a kyselinu citrónovú na ionizáciu minerálov. Aminokyseliny sa získavajú z ryžového proteínu, pretože oveľa zriedkavejšie vyvoláva alergické reakcie ako bežne používané proteíny (pšeničné, kvasnicové, mliečne). Vápnik a horčík v programe SONA sú zastúpené v ideálnom pomere 1:1. Tieto dva prvky sú životne dôležitými zložkami metabolizmu kostí a zubov. Obidva sa podieľajú na výrobe energie, svalovej činnosti, činnosti nervov, na dosiahnutí kyselino-zásaditej rovnováhy telesných tekutín a metabolizme kyseliny nukleovej.

Niekoľko menších dávok vápnika a horčíka počas celého dňa je využívané omnoho efektívnejšie ako jedna veľká dávka. Zinok je potrebný pri mnohých procesoch ako napríklad stavba bunkovej steny, tvorba kyseliny nukleovej, na činnosť chuťových a čuchových buniek, metabolizmus keratínu, sexuálne a reprodukčné procesy, hojenie rán atď. Nedostatok zinku v pôde je veľmi rozšírený, čo často spôsobuje jeho nedostatok pri bežnom stravovaní bez potravinových doplnkov. Zinok a meď si konkurujú pri vstrebávaní v zažívacom ústrojenstve a preto sú v produkte zastúpené v starostlivo vyváženom pomere. Okrem toho je v tráviacom ústrojenstve neúčinné vstrebávanie železa. Využiteľnosť železa významne vzrastá s dodávku vitamínu C a niektorých zložiek B-komplexu, predovšetkým kyseliny listovej a vitamínu B12. Vitamíny B-komplexu stimulujú vylučovanie žalúdočných a dvanástorníkových štiav a zvyšujú produkciu kyseliny soľnej, ktorá rozpúšťa železo, aby mohlo byť vstrebané. Vitamín C udržuje železo v redukovanom stave a viaže prvok pre ľahšie vstrebávanie. Vitamín C je obzvlášť užitočný pre zvýšenie využiteľnosti železa pri jeho nedostatku. Prípravky SONA obsahujú meď, pretože v jej prítomnosti sa viaže železo na hemoglobín (farbivo červených krviniek, ktoré dopravuje kyslík). Ďalej obsahuje molybdén, ktorý sa zúčastňuje na transporte železa, ako aj výroby energie. Selén a ďalšie antioxidanty sú účinné prostriedky, ktoré pôsobia proti starnutiu. Chránia bunky pred poškodením oxidantami a voľnými radikálmi, ktoré urýchľujú odumieranie buniek. Tým, že spomaľuje a detoxikuje voľné radikály a peroxidy , chráni selén bunky pred sústavnými ničivými účinkami týchto látok. Selén je dôležitý najmä ako súčasť peroxidázy glutationu, ochranného antioxidačného enzýmu, ktorý je dopravovaný do celého tela. Tento enzým zohráva kľúčovú úlohu pri ochrane lipidov bunkovej steny pred náhodnou oxidáciou. Selén je dôležitý aj pri metabolizme nukleovej kyseliny, fyziológii imunitného systému a reprodukčných procesoch. Výskum bio-geografického rozšírenia selénu nevyvrátiteľne indikuje, že tam, kde je jeho obsah v pôde a teda aj v potravinách nižší, je výskyt rakoviny častejší. SONA obsahuje aj optimálnu hladinu ďalších potrebných stopových minerálov vrátane vanádu, ktorý priaznivo ovplyvňuje metabolizmus glukózy, lipidov a cholesterolu, ďalej chrómu, ktorý je nutný pre metabolizmus glukózy, vytvára telesnú hmotu bez tuku a znižuje hladinu cholesterolu. Ďalej obsahuje mangán a organický kremík (z bambusovej živice), ktoré sú nevyhnutné pre tvorbu kostí a chrupaviek. Niektoré minerály ako je draslík, fosfor a sodík v prípravku SONA nie sú zahrnuté, pretože bežná strava obsahuje dostatočné množstvo týchto minerálov a ich pridávanie do potravinových doplnkov preto nie je potrebné.

ENZÝMY v SONA

Minerály a vitamíny sú partnermi enzýmov, ďalej sú tu koenzýmy, ktoré sú potrebné na to, aby mohli enzýmy vykonávať svoje špecifické a životne dôležité funkcie. Minerály prenášajú elektrické signály, životné odkazy. Vitamíny aktivujú enzýmy. Každý z nich musí mať toho druhého – je to ako biochemické manželstvo. Bez minerálov a vitamínov by nemohli enzýmy vykonávať svoju prácu a my by sme nemohli byť živí. S pomocou minerálov, takisto ako s pomocou vitamínových koenzýmov, regulujú tráviace enzýmy proces, tak aby sa z jedla (makrovýživy) sa stala mikrovýživa, ktorú môže zužitkovať živé tkanivo. Ak vitamíny a minerály chýbajú, enzýmy nefungujú a proces, na ktorom závisí život sa tak musí spomaliť alebo zastaviť. SONA obsahuje celú radu rastlinných enzýmov:

Proteázy – rozkladajú bielkoviny na aminokyseliny, ktoré vie telo absorbovať a využiť na stavbu svojich vlastných štrukturálnych a enzymatických bielkovín).

Amylázy – rozkladajú škroby na jednoduché molekuly cukru, ktoré sú pre bunky zásobnými látkami.

Lipázy – premieňajú tuky na mastné kyseliny a glycerol, ktoré vytvárajú energiu pre zásobné látky alebo pre konštrukciu bunkových membrán.

Celuláza – rozkladá celulózu na jednoduchý cukor, ktorý slúži ako zásobná látka.

Bez enzýmov by vitamíny a minerály nemohli byť plne absorbované, a teda by nemohli vykonávať svoje zložité úlohy v ľudskom metabolizme.

Varením stravy sa ničia prírodné rastlinné enzýmy. Keďže väčšina jedla, ktoré zjeme je upravená varením, v dôsledku toho vykazuje malú alebo žiadnu enzýmovú aktivitu. Na zabezpečenie optimálneho zdravia je nevyhnutné pridávať k našej strave enzýmy. SONA je jednou z málo receptúr, ktorá obsahuje štyri hlavné rastlinné enzýmy na riešenie tohto problému. Telesná zásoba enzýmov, vitamínov (koenzýmov) a minerálov záleží z veľkej časti na strave. Pri nedostatočnej zásobe ktorejkoľvek z týchto živín môže byť zdravie ohrozené. SONA napomáha vyhovieť požiadavkám správnej výživy pre zabezpečenie optimálneho zdravia. S optimálnym množstvom (SONA) všetkých základných vitamínov, aminokyselín, minerálov a enzýmov sa zvyšuje ich koncentrácia v bežnej rastlinnej strave. SONA poskytuje najvyspelejší stravovací doplnok svojho druhu na svete.

V SONA sú živiny spojené v troch tabletách. Na zabezpečenie optimálnej absorpcie a dosiahnutie výsledku sa odporúča užívať trikrát denne jednu tabletu, spolu s jedlom. Užívanie jednej tablety SONA s každým jedlom zabezpečuje dostatok esenciálnych vitamínov, minerálov a enzýmov, ktoré sú potrebné na to, aby dodali strave vyváženosť tých živín, ktoré sú odporúčané svetovými odborníkmi na výživu. Taktiež sa odporúča zahrnúť stravovací doplnok Omega 3 a Omega 6 esenciálne mastné kyseliny, ktoré sú v bežnej strave tiež často nedostatočné. Jedna tableta Omega 3 – 6 firmy ENEREX zabezpečí základný doplnok esenciálnych mastných kyselín.

Užívaním jednej tablety SONA a jednej tablety OMEGA 3 – 6 s každým jedlom vám zabezpečí, že každé jedlo bude „vyváženým jedlom“.

Tak ako s väčšinou tabliet Enerex, vyspelá technológia eliminuje použitie vysokej teploty a rozpúšťania vo výrobnom procese. Jedinečný povrch zadrží sviežosť a účinok tablety vo svojom vnútri a zvonku umožní ľahké prehĺtanie tabliet.

EC RDA- doporučená denná dávka v Európe

SONA – dávky doporučované na základe najnovších výskumov

Omega 3+6 Esenciálne nenasýtené mastné kyseliny (NMK)

Ľudský organizmus nedokáže vyrobiť viacnenasýtené mastné kyseliny- kyselinu linolovú (omega 6) a kyselinu alfa-linolénovú (omega 3). Sú nevyhnutne potrebné pre naše zdravie, ich dlhotrvajúci nedostatok sa prejaví rôznymi ochoreniami. Preto je potrebné si ich dopĺňať.

Nedostatok nenasýtených mastných kyselín pravdepodobne má významnú úlohu v rozvoji mnohých degeneratívnych chorôb, ako sú ochorenia srdca, rakovina a porážka. Veľa expertov odhaduje, že viac ako 90% obyvateľstva USA prijíma nedostatočné množstvo EMK. Práve z nenasýtených mastných kyselín si telo vyrába hormónom podobné veľmi dôležité látky prostaglandíny. Prejavy môžu byť od miernych až po veľmi vážne napríklad aj infarkt. Niektoré prejavy sú typické pre nedostatok EMK (ale nielen výlučne pre ne):

*únava, slabosť, strata energie *strata vytrvalosti *suchá koža *lámavé nechty *suché sliznice, slzovody, ústa, pošva *poruchy trávenia, plyny, nafukovanie *zápcha *znížená odolnosť *časté nádchy a ochorenia *bolesti, boľavé kĺby *bolesti na hrudníku *depresia, (chorobný smútok) *strata motivácie, beznádejnosť, ľútostivosť *vysoký krvný tlak *prekonanie ochorenia srdca *zápaly kĺbov

Prostaglandíny (PG) majú mnohé kľúčové úlohy v našom tele vo vzťahu k zdraviu. Poznáme 3 skupiny prostaglandínov. Prostaglandíny série 1 (PG1). Majú priaznivý účinok na tieto funkcie: znižujú lepivosť krvných doštičiek, čím sa znižuje riziko vzniku krvných zrazenín a upchatia ciev. Znižujú krvný tlak tým, že uvoľnia hladké svaly ciev. Zvýšia vylučovanie sodíka a vody, znižujú zápal a zvyšujú obranyschopnosť. Prostaglandíny série 2 (PG2) Vyplavujú sa v stresových situáciách: „Bojuj alebo uteč“. Bojuj proti nebezpečenstvu alebo uteč od neho. Moderný spôsob života je stresový a chýba nám dostatok pohybu. Toto vedie k plynulej tvorbe škodlivých prostaglandínov série 2. Zvyšuje sa krvný tlak. Krvné doštičky sú lepivejšie. Aký to má význam? V zúženej cieve napríklad v srdci sa môžu krvné doštičky spolu zlepiť a úplne zapchať cievu- následok je potom infarkt. Prostaglandíny 2 ďalej znižujú straty sodíka a vody- zadržujú vodu v tele, zvyšujú zápalovú odpoveď a znižujú obranyschopnosť.

Prostaglandíny série 3 (PG 3) Majú mnohé priaznivé účinky (bližšie sa pozri na kyselinu omega 3). Blokujú škodlivé účinky série 2 prostaglandínov, zabraňujú im, aby škodili v tele.

Linoleová kyselina, LA, omega 6

*je základom, z ktorého telo vyrába kyselinu dihomo-gama linoleovú, z ktorej sa tvoria prostaglandíny série 1 a kyselinu arachidonovú, z ktorej sa tvoria prostaglandíny série 2. Spotreba LA, ktorá sa nachádza vo väčšine semien a olejov (kukurica, slnečnica, sezam, sója) sa zdvojnásobila za posledných 150 rokov. Účinok *je potrebná pre bunkovú stenu a častice vo vnútri buniek *je potrebná pre regulačnú činnosť vo všetkých bunkách, tkanivách a orgánoch. Nedostatok sa prejavuje ako *kožné ochorenia *strata vlasov *poškodenie pečene a tuková degenerácia pečene *narušené správanie *degenerácia obličiek *zmenšovanie žliaz a zhoršovanie ich činnosti *náchylnosť k infekciám a zápalom *zlé hojenie rán *neplodnosť, nedonosenie plodu *zápaly kĺbov *choroby srdca a ciev *spomalenie rastu

Potrebná dávka Presná dávka v USA doteraz nebola stanovená, odhaduje sa 1-2% kalorického príjmu – 3-6g za deň. Podľa nových výskumov by to malo byť viac, odhaduje sa 3-6% kalorického príjmu teda asi 10-20 gramov. Nedostatok býva zriedkavý, viac pravdepodobnejší je nadbytok. Predávkovanie: nadmerný prívod omega 6 bez omega 3 podporuje tvorbu nádorov, zvlášť ak nie je prítomné dostatočné množstvo E vitamínu, ktorý býva priemyselným spracovaním – rafinovaním odstránený z olejov.

Alfa linoleová kyselina( ALA, omega 3)

Jej najlepším zdrojom sú ľanové semienka, čerstvý olej z ľanových semienok, čerstvé rastlinné oleje. Málo jej obsahuje starý olej alebo olej bez ochrany pred slnkom, kyslíkom a teplom.

Účinok *omega 3 a jej deriváty brzdia tvorbu nádorov. Posun od spotreby omega 3 ku omega 6 je posun ku zvýšenému výskytu nádorov *je bezpodmienečne potrebná pre tvorbu užitočných prostaglandínov série 3. Tieto regulujú lepivosť krvných doštičiek, krvný tlak, zápalovú odpoveď, vylučovanie sodíka a vody z tela a obranyschopnosť

*je nevyhnutná na brzdenie produkcie škodlivých prostaglandínov série 2

*je potrebná pre regulačné účinky vo všetkých bunkách tkanivách a orgánoch

* dostatočná hladina omega 3 u matky v tehotenstve znamená lepší mentálny a telesný vývoj dieťaťa už počas tehotenstva a v prvom roku života.

Potrebná dávka Spotreba omega 3 poklesla na 1/6 z množstva oproti tomu, čo sa jedlo pred 150 rokmi. V USA ešte nie je stanovená dávka; odhaduje sa 0,54% kalórií (1-2 gramy denne). Podľa nových výskumov (SONA) odhaduje sa 1-2% kalórií (3-6 gramov na deň).

Nedostatok Nemáme úradné výsledky, koľko ľudí má jej nedostatok, ale odhaduje sa až 95% obyvateľstva *vzniká pri nedostatku v strave- priemyselne upravená strava, jeme potraviny chudobné na omega 3 kyselinu * pri zvýšených požiadavkách tela.

Prejavy nedostatku *zrakové poruchy *narušená presnosť pohybov (motorická koordinácia) *pichavé pocity na rukách a nohách *spomalenie až zlyhanie rastu *suchá koža *strata energie, výdrže a vytrvalosti *zvýšená hladina krvných tukov (triglyceridov) *náchylnosť k nádorom *zvýšená lepivosť krvných doštičiek *zvýšené prostaglandíny série 2 v tkanivách.

Liečba s omega 3 (ALA)

*liečebné dávky sú od 15-35gramov na deň alebo dokonca viac

*zvyšuje hladinu energie, vytrvalosť *zrýchľuje látkovú výmenu *skracuje čas potrebný na obnovenie unavených svalov po cvičení *zrýchľuje hojenie rán *môže zlepšiť očné funkcie, vnímanie farieb a duševnú bystrosť u starších ľudí *môže znížiť nervozitu, môže zlepšiť správanie delikventov, ktorí nepočúvajú žiadne rady *robí suchú kožu vláčnou, silné vlasy a nechty, zvyšuje krásu predvádzaných zvierat *znižuje lepivosť krvných doštičiek *znižuje krvné tuky (triglyceridy) *u niektorých ľudí znižuje cholesterol *znižuje množstvo inzulínu potrebného u cukrovkárov, preto je potrebné časté sledovanie a úprava inzulínu *môže pomôcť pri alergiách, astme *môže zlepšiť funkciu pečene *znižuje zadržiavanie vody v tele (opuchy), *znižuje zápalové reakcie a bolesti v kĺboch *zlepšuje obranyschopnosť, pomáha proti streptokokovým a maláriovým infekciám *zastavuje a brzdí tvorbu nádorov.

Omega 3 zastaví rast a usmrtí nádorové bunky na tkanivových kultúrach. Poznámka- bunky odobraté zo zhubného nádoru človeka sa dajú pestovať vo výživnom roztoku takmer neobmedzene dlho. Voláme ich tkanivové kultúry. Na takýchto bunkách sa potom dajú robiť rôzne pokusy.

Predávkovanie nadbytok energie (nespavosť), napínanie na zvracanie (pri slabej pečeni). Tieto prejavy zmiznú, ak sa zníži príjem.

Eikosapentaénová kyselina (EPA) *pri určitých chorobných stavoch, ako sú ožarovanie pri rakovine alebo chemoterapia, pre nedostatok enzýmov si naše telo nevie vyrobiť z omega 3 – EPA a trpí nedostatkom prostaglandínov série 3. Tu nám nepomôže omega 3, ale musíme priamo doplniť EPA. Účinok ako ALA- omega 3. Dávkovanie: odhaduje sa (SONA) 1% kalorického príjmu 2-3 g na deň. Nachádza v rybom tuku. Liečba dávka 3-6 gramov denne *používa sa v liečbe psoriázy *môže pomôcť pri liečbe obličkových kameňov *znižuje škodlivé účinky liekov, ktoré znižujú obranyschopnosť po transplantácii orgánov, aby ich telo nevylúčilo ako cudzie *podporuje ju vitamín E a selén.

Nenasýtené mastné kyseliny (NMK) – zdravie a choroba

Všeobecne nenasýtené mastné kyseliny majú dôležitú úlohu pri znížení tvorby tukových vankúšikov v cievach a krvných zrazenín. Rybí olej znižuje vysokú hladinu tuku, zatiaľ čo zníženie krvnej zrážanlivosti je spôsobené látkou prostacyklínom. Zvýšenie prietoku krvi hlavne v okrajových tkanivách, zníži nebezpečnú hladinu ľahkého cholesterolu. Rybí olej súčasne znižuje tvorbu mastných kyselín, triglyceridov (tukov) a vylučovanie ľahkého cholesterolu. EPA z rybieho oleja brzdí zápalové látky, ktoré sa našli pri reumatoidnom zápale kĺbov a psoriáze.

Normalizácia tvorby prostaglandínov môže pomôcť v liečbe a vyliečení pri týchto ochoreniach:

Akné a podobné kožné prejavy: nedostatok NMK často spôsobuje kožné problémy podobného typu ako akné. NMK samotné majú malý účinok na pravé akné, ale spolu so zinkom a C vitamínom nastalo podstatné zlepšenie.

Alkoholizmus: nadmerný príjem alkoholu blokuje premenu na kyselinu gama-linolnovú (GLA). Nízke hladiny prostaglandínov pri alkoholizme zvyšujú riziko infarktu srdca, porážky a hypertenzie. Znižuje sa imunita, poškodzuje mozog, nervy a pečeň.

Alergie: PG 1 podporujú funkciu T buniek. Keď je ich funkcia narušená telo sa stane citlivým na rôzne škodlivé látky. To môže viesť nielen k bežným alergiám.

Rakovina: keď je imunitný systém narušený nádorové bunky sa môžu ľahšie rozmnožovať. NMK sú potrebné, lebo sa menia na PG 1, tieto zvyšujú telesnú odolnosť. PG 1 sú základom, pretože aktivujú dôležité T bunky. Predpokladá sa, že nádorové bunky tvoria PG 2 a sú neschopné vytvoriť PG 1. Laboratórne testy ukázali, že ak sa doplní GLA tieto bunky sa začnú správať normálne.

Mnohopočetná skleróza ( MS) sklerosis multiplex: jedným z faktorov, o ktorých sa predpokladá, že sa podieľajú na MS je autoimunitný systém. Vedci predpokladajú, že pacienti s MS majú nedostatok prostaglandínov čoho následkom je oslabený imunitný systém a zvýšená náchylnosť na autoimunitné poškodenie. Predpokladá sa, že GLA pôsobí nasledovne: * podporuje T lymfocyty, * brzdí zlepovanie krvných doštičiek, * napravuje poškodené červené krvinky, * posilňuje krvné cievy,* pôsobí proti vírusom, *podporuje nervový systém, *udržuje zdravú rovnováhu medzi PG l a PG 2.

Cukrovka: nedostatok inzulínu môže brzdiť doplnenie PG 1, a zvyšovať produkciu PG 2. Štúdie ukázali, že choroba – postihnutie srdca, očí a obličiek sa môže znížiť doplnením linoleovej kyseliny. Vedci dokázali, že pacienti s cukrovkou závislí na inzulíne, ktorým dodávali GLA mali nižšie hladiny tukov a cholesterolu v krvi. Správy z literatúry poukazujú, že rezistencia na inzulín, poruchy sexuálnych funkcií, náchylnosť na infekcie, brnenie v nervoch – všetko charakteristiky cukrovky môžu byť zapríčinené poruchou tvorby prostaglandínov s ich následným nedostatkom. To sa zlepšuje doplnením GLA a zinku.

Ekzém: vedci potvrdili, že niektorí ľudia majú narušený imunitný systém. Doplnenie GLA malo priaznivé účinky.

Ochorenie srdca: v tele sa GLA mení na PG 1, ktorý znižuje cholesterol, krvný tlak a zabraňuje lepeniu krvných doštičiek. Celkove NMK znižujú hladinu nežiadúcich tukov v krvi a znižujú tvorbu látky vytvárajúcej krvné zrazeniny – tromboxanu. Nedávne správy potvrdili, že rybí olej môže zabrániť artérioskleróze v štúdiách na zvieratách. Liečebné dávky by mali byť 5 g na deň. Dostatočná dávka môže byť od 2-l0 gramov.

Menopauza: u žien s problémami v prechode sa zistila nízka hladina NMK. Telo tvorí málo prolaktínu, hormónu o ktorom je známe, že mení správanie a metabolizmus tekutín. PG 1 sa predpokladá, že je účinné v znížení účinkov prolaktínu a znižuje tak náhle zmeny hormonálneho cyklu. Práce ukázali, že 90% žien po doplnení GLA malo podstatné zlepšenie. Úľava bola v kŕčoch, priberaní na váhe, zmene správania, tlakoch v prsníkoch, strachu, podráždenosti a zadržiavaní tekutín.

Vedci zistili, že ženy s endometriózou a bolestivou menštruáciou majú tiež narušenú rovnováhu prostaglandínov. Z britskej spoločnosti pre endometriózu sú správy, že GLA prináša zmiernenie prejavov spojených s týmto ochorením ako sú dlhodobá bolesť, únava, podráždenosť, rýchle zmeny nálady, kŕče a silné krvácanie. Počas menopauzy klesajú hladiny estrogénov. Psychologické známky zahŕňajú prejavy ako strach, podráždenosť, depresia, nespavosť. Niektoré ďalšie prejavy sú kratšia a slabšia menštruácia, zvýšená frekvencia močenia, záplavy tepla, nadmerné potenie, zvlášť v noci, bolesti kĺbov, bolesti hlavy. Bežné príčiny, ktoré môžu urýchliť tieto prejavy sú stres, infekcia, zlá výživa, ožarovanie a chirurgická liečba, ktorá zhoršuje prekrvenie vaječníkov. GLA prirodzene udržuje rovnováhu telesných hormónov a prináša úľavu.

Hyperaktívne deti: vedci predpokladajú u týchto detí 2 hlavné problémy, jeden je nedostatok NMK a druhý je precitlivenosť na určité potraviny a prídavky do potravín. Chlapci sú prirodzene viac aktívny ako dievčatá. Je známe, že chlapci potrebujú najmenej 3x viac NMK ako dievčatá. Veľa potravín a pridaných látok, o ktorých sa predpokladá, že vedú k hyperaktivite sú látky ktoré brzdia premenu NMK. Je viacero dôvodov, prečo hyperaktívne deti neprijímajú dostatok NMK: dedičné, nedostatok ďalších životne dôležitých látok ako B6, zinok, B3 a magnézium. Hyperaktívne deti často trpia inými ochoreniami ako ekzém, astma, alergie, infekcie hrdla, uší a nosa. Práce s GLA ukázali sľubné zlepšenia v správaní a funkciách 2/3 sledovaných detí.

Zápal kĺbov- artritída (Reumatoidná artritída) je zápal a porucha obranyschopnosti, keď telo tvorí nadbytok prostaglandínov 2 a málo prostaglandínov 1. NMK sa ukázali byť čiastočne úspešné pri mnohých autoimunitných ochoreniach. Prostaglandíny série l zabraňujú artritíde a autoimunitným ochoreniam vo výskumoch na zvieratách. Majú protizápalové účinky. GLA sa ukázala ako veľmi účinná pri normalizácii Sjogrenového syndrómu (popri artróze je aj nedostatočná tvorba slín a sĺz). Priaznivé účinky GLA však neprídu za noc. Majte trpezlivosť!

Nadváha: v poslednom období vzrastá význam GLA pri nadváhe. GLA má vplyv na chudnutie. Doktor Vaddaldi a Horrobin zistili, že pacienti s nadváhou viac ako l0% schudli, keď brali GLA. U pacientov s menšou nadváhou ako 10% nepozorovali žiadny účinok. Jedným z vysvetlení je, že GLA zvyšuje spaľovanie tukových zásob.

Schizofrénia: hladina PG 1 je nízka u pacientov trpiacich na schizofréniu a hladiny PG 2 bývajú vysoké (Dr. Horrobin). Krvné doštičky u schizofrenických pacientov netvoria PG l normálne, nemajú skutočne žiadnu GLA a malé množstvo kyseliny linoleovej. GLA premenou na PG 1 mala sľubné výsledky v liečbe schizofrénie.

Psoriáza: vedci v Dánsku s doplnením rybieho oleja úspešne liečili pacientov so psoriázou. Len 23% pacientov nemalo zlepšenie. Viacerí pacienti mali zlepšenie až po niekoľkých mesiacoch.

Raynaudova choroba: ide o nepravidelný obojstranný záchvat nedokrvenia prstov, prípadne uší a nosa. Vedci referovali l989 v dvojitej kontrolovanej štúdii priaznivé výsledky s rybím olejom. Dokonca 5 z 11 pacientov nemalo záchvat po 12 týždňoch doplnenia rybieho oleja, aj keď boli vystavení studenému kúpeľu.

Kvalita, potrebná dávka a častosť podávania.

Často počujeme alebo môžeme čítať rôzne rady ako: kúpte si selén lebo je proti rakovine, kúpte si zinok lebo vám zvýši odolnosť, jedzte E vitamín je proti skleróze a podobne. Naše telo potrebuje asi 50 látok. Je to podobné ako keby sme do auta dali len benzín, ale olej do motora by sme už nedali. Čo by sa asi stalo? Opierajme sa o fakty – teda dôkazy. Existujú v každej krajine a aj u nás sú doporučené tabuľky koľko vitamínov a minerálov potrebujeme. Podľa štúdie SONA* dávky jednotlivých vitamínov sú príliš malé. Nové výskumy zistili, že potreba viacerých výživných látok je vyššia. Na základe týchto výskumov vznikol – náš balíček zdravia SONA + omega 3+6.

Ďalšia dôležitá otázka je v akej forme majú byť aby ich naše telo prijalo. Nemali by to byť neživé mŕtve (anorganické látky). Minerály v tejto forme sa zle vstrebávajú asi na úrovni 4%. My potrebujeme organické látky na tie je naše telo pripravené, tu je využiteľnosť cez 40%. Preto všetky výživné látky by mali byť organického – rastlinného pôvodu.

Užívanie – prípravky by sa mali užívať pravidelne 3x denne.

Užívanie týchto výživných látok zabezpečí pre vaše telo všetky potrebné látky a pomôže spolu so zdravým životným štýlom a udržať dlhodobo dobrý zdravotný stav.

Viac informácií: www.enerex-vitaminy.sk

Kontakt, poradňa a objednávky: enerexsk@gmail.com,

Telefón +421 905 647 282

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia