Baníkov z JAR súdiť nebudú, zachránila ich opozícia

Juhoafrickí baníci sa pobili s policajtmi
Vyše 36 ľudí prišlo vo štvrtok o život pri ozbrojených stretoch medzi políciou a štrajkujúcimi robotníkmi pri platinovej bani v Južnej Afrike. Minister pre políciu Nathi Mthethwa v piatok informoval, že incident sa stal v bani Marikana pri Johannesburgu, ktorá patrí najväčšiemu producentovi platiny, spoločnosti Lonmin. Baníci štrajkujú za vyššie platy už vyše týždňa. Polícia začala strieľať do davu baníkov ozbrojených puškami a mačetami, ktorí sa odmietli rozísť. Foto: SITA/AP

JOHANNESBURG 2. septembra (WEBNOVINY) – Juhoafrickí prokurátori v nedeľu stiahli obvinenia voči 270 štrajkujúcich baníkom z vraždy ich 34 kolegov.

Tí zahynuli pred dvoma týždňami pri zrážkach nespokojných zamestnancov bane Marikana pri Johannesburgu s políciou. Incident bol najkrvavejšou policajnou akciou od pádu režimu apartheidu v roku 1994.

Prokuratúra pôvodne tvrdila, že baníci majú podiel na vražde svojich kolegov, pretože mali v čase zatknutia pri sebe zbrane. Po tlaku zo strany opozície, ľudskoprávnych organizácií, odborov, ale aj ministerstva spravodlivosti prokuratúra tieto obvinenia zrušila.

Pri nedávnych zrážkach medzi políciou a baníkmi zahynulo v Juhoafrickej republike 44 ľudí vrátane dvoch policajtov. Polícia začala strieľať do davu baníkov ozbrojených puškami a mačetami, lebo sa odmietali rozísť.

Obrazom: Zrážka baníkov z Juhoafrickej republiky s políciou

Baníci žiadali vyššie mzdy. Prezident Jacob Zuma a jeho vládny Africký národný kongres čelia v súvislosti s incidentom rastúcemu tlaku a obvineniam, že sa viac ako tragédiou zaoberajú ochranou vlastných záujmov .

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jacob Zuma