Banka HSBC chce usporiť miliardy, prepustí desaťtisíce ľudí

Hsbc
Foto: SITA/AP

HONG KONG 9. júna (WEBNOVINY) – Spoločnosť HSBC obmedzí aktivity v investičnom bankovníctve a má v úmysle usporiť náklady vo výške do päť miliárd dolárov. Banka o tom informovala v utorok. Toto oznámenie prišlo ešte pred prezentáciou šéfa Stuarta Gullivera pred investormi, počas ktorej uvedie ďalšie podrobnosti.

Nová stratégia obmedzí divíziu globálneho bankovníctva a trhov. V rámci bilancie v hodnote 2,6 bilióna USD táto divízia tvorí v súčasnosti približne 40 percent, no jej podiel by mal klesnúť na menej ako tretinu. Investori však vyzývali na radikálnejšie škrty.

Banka taktiež avizuje, že prepustí takmer 50-tisíc zamestnancov. Na plný úväzok jej tak zostane 208-tisíc pracovníkov. Ide o ďalšie zo série rušení pracovných miest. Na konci roku 2010 mala banka 295-tisíc zamestnancov, kým na konci roku 2014 ich bolo 258-tisíc.

„Celkovo vyhlásenie je také, aké sme očakávali, je to nevyužitá príležitosť na obnovenie dôvery investorov. HSBC sa možno pomaly zoštíhľuje, zostáva však jednou z celosvetovo najkomplexnejších bánk,“ povedal jeden z analytikov.

HSBC taktiež stanovila nový cieľ v oblasti návratnosti kapitálu. Tá by mala byť do roku 2017 viac ako desať percentná. Predchádzajúci cieľ však počítal s tým, že návratnosť kapitálu do roku 2016 bude v intervale od 12 do 15 percent. Banka zároveň potvrdila, že má v úmysle predať divízie v Brazílii a v Turecku, bude však poskytovať služby firemným klientom.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie HSBC banka