Bankrot Talianska by znamenal koniec eura

Mince
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 25. novembra (WEBNOVINY) – Nemecká kancelárka Angela Merkelová a francúzsky prezident Nicolas Sarkozy dospeli k spoločnému záveru, že neschopnosť Talianska splácať svoje dlhy by znamenala koniec spoločnej európskej meny.

Uvádza sa to v piatkovom oficiálnom vyhlásení kancelárie nového talianskeho premiéra Maria Montiho, ktorý sa s dvojicou štátnikov stretol vo štvrtok vo francúzskom Štrasburgu.

„Merkelová a Sarkozy si uvedomujú, že kolaps Talianska by nevyhnutne viedol ku koncu eura. Takáto katastrofa by zastavila proces európskej integrácie s nepredpovedateľnými dôsledkami,“ uvádza sa vo vyhlásení talianskeho premiéra. Ten lídrom dvoch najmocnejších krajín EÚ potvrdil, že Taliansko „preukázalo výrazný pokrok v záujme fiškálnej konsolidácie“, čomu Sarkozy a Merkelová „vyjadrili plnú dôveru“

Riešenie je v nedohľadne

Európa stále nenašla riešenie dlhovej krízy, povedal predseda Európskej komisie José Manuel Barroso. „Je pravdou, že doteraz neexistuje taká odpoveď na dlhovú krízu, ktorá obnoví dôveru investorov,“ povedal v piatok novinárom na konferencii v Portugalsku. „Kým sa to nestane, budeme mať veľmi vážne problémy,“ konštatoval.
Barroso
Foto: SITA/AP

Na otázku o úlohe Európskej centrálnej banky (ECB), ktorá by sa podľa mnohých ekonómov mala v záujme vyriešenia krízy stať veriteľom poslednej inštancie, Barroso povedal, že banka musí zostať nezávislá.

„Môžem povedať, že v Európskej komisii sme vždy rešpektovali nezávislosť Európskej centrálnej banky. Je nevyhnutné mať nezávislú centrálnu banku, ktorá nie je vystavená politickému tlaku,“ konštatoval. „Veríme tomu, že Európska centrálna banka bude vykonávať svoje úlohy, tak ako to robí doteraz,“ dodal.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Angela MerkelováJosé Manuel BarrosoNicolas Sarkozy