Banky a firmy zaplatia štátu viac, vláda schválila odvod

Banka
Národná banka Slovenska Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

BRATISLAVA 31. mája (WEBNOVINY) – Ministri vlády Roberta Fica odsúhlasili navýšenie osobitného odvodu pre banky.

Na základe novely zákona o osobitnom odvode vybraných finančných inštitúcií sa s účinnosťou od posledného tohtoročného kvartálu rozšíri základ pre výpočet odvodu aj o retailové vklady, pričom banky budú musieť zaplatiť aj mimoriadny odvod.

Samotný zákon by mal účinnosť nadobudnúť od 1. septembra 2012. Vláda schválila novelu s pripomienkami, tie sú však podľa premiéra Roberta Fica len legislatívno – technické.

Poplatky budú pod dohľadom

Robert Fico
Robert Fico Foto: SITA/Marián Peiger

Novelou sa podľa ministra financií Petra Kažimíra zavádza aj povinnosť Národnej banky Slovenska (NBS) monitorovať poplatky bánk. Rovnako sa podľa Kažimíra zavádza novelou zákaz pre banky prenášať náklady spôsobené odvodom do poplatkov. „Tento cenový vývoj má kontrolovať a analyzovať NBS,“ povedal po rokovaní kabinetu minister financií.

Mimoriadny odvod, ktorý budú banky povinné uhradiť spolu so štvrťročnou splátkou odvodu za posledný štvrťrok 2012, je stanovený vo výške 0,1 % zo základu pre výpočet odvodu.

V tomto roku by tak podľa očakávaní rezortu financií mali daňové príjmy štátu vzrásť vďaka týmto dvom opatreniam spolu o 77 mil. eur. „Sumy osobitného, ako aj dodatočného odvodu nie sú upravené o pokles dane z príjmov, keďže osobitný, ako aj mimoriadny odvod sú daňový výdavok,“ dodáva ministerstvo. V budúcom roku očakáva rezort zo zvýšeného odvodu bánk dodatočných 110 mil. eur.

Uhradené finančné prostriedky z mimoriadneho odvodu budú podľa návrhu ministerstva financií súčasťou štátnych finančných aktív. Tie budú „účelovo určené na podporu rozvojových programov vlády Slovenskej republiky a na posilnenie vlastných zdrojov financovania právnických osôb zriadených na podporu zahraničnoobchodných operácií vývozcov a dovozcov“. „Formu ich použitia však v súčasnosti nevieme predvídať,“ dodáva rezort financií.

Viac zaplatia aj firmy

Peniaze_euro
Foto: Archívne foto SITA/Jozef Jakubčo

Vláda vo štvrtok odsúhlasila aj osobitný odvod pre regulované firmy. Premiér Robert Fico už avizoval, že prostriedky získané z tohto odvodu sa majú vložiť do fondu zameraného na prorastové opatrenia.

„Predložený návrh zákona predpokladá, že príjmy z navrhnutého osobitného odvodu sa použijú na financovanie prioritných projektov na naštartovanie hospodárskeho rastu a zamestnanosti,“ uvádza rezort financií v pripravenom materiáli.

Premiér Robert Fico po rokovaní vlády zdôraznil, že tento odvod sa týka len tohto a budúceho roku. „Očakávame prínos v roku 2013 vo výške 100 mil. eur a časť z tohto výnosu by mala prísť v roku 2012,“ uviedol Fico.

Zavedenie odvodu podľa predpokladov ministerstva financií nespôsobí zvýšenie cien poskytovaných služieb a dodávaných tovarov pre konečného spotrebiteľa. „Tento odvod sa nebude považovať za oprávnený náklad, ktorý možno započítať do regulovanej ceny a zákon priamo zakazuje zvyšovať z tohto dôvodu regulovanú cenu,“ konštatuje ministerstvo.

Zákon o osobitnom odvode by mal nadobudnúť účinnosť od začiatku septembra tohto roka. Rezort financií navrhol, aby boli mimoriadnym odvodom zaťažené firmy, ktoré majú oprávnenie na výkon podnikateľskej činnosti v oblasti energetiky, poisťovníctva a zaisťovníctva, verejného zdravotného poistenia, elektronických komunikácií, farmácie, poštových služieb, dopravy na dráhe, verejných kanalizácií a leteckej dopravy a verejných vodovodov.

Ministerstvo zároveň stanovilo podmienku, že výnosy firmy z regulovanej činnosti za účtovné obdobie, v ktorom získala oprávnenie na výkon podnikateľskej činnosti, dosiahli aspoň 50 % z jej celkových výnosov tohto účtovného obdobia.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Robert Fico
Firmy a inštitúcie Vláda SR