Banky budú predkladať ministerstvu údaje o poplatkoch

NBS
Foto: Ilustračné foto SITA/Nina Bednáriková

BRATISLAVA 10. septembra (WEBNOVINY) – Banky musia predkladať Ministerstvu financií SR údaje, koľko vybrali na poplatkoch pre bežných ľudí.

Vyplýva to z vyhlášky rezortu, ktorá bola odoslaná do Zbierky zákonov SR. Ide o vykonávací predpis, ktorý je reakciou na rastúci význam problematiky poplatkov v bankovom sektore.

Predmetom navrhovanej úpravy je podľa rezortu zabezpečiť predkladanie údajov od vybraných bánk a pobočiek zahraničných bánk v súhrnnej podobe a ich následným spracovaním vytvoriť cenový index poplatkov pre obyvateľstvo.

Údaje by sa mali doručovať elektronicky vo formáte XML vždy k 15. marcu roka nasledujúceho po roku, za ktorý sa správa predkladá. Za rok 2012 banky a pobočky zahraničných bánk musia informácie o poplatkoch doručiť do 15. decembra 2013.

Bankové domy uvedú všetky poplatky, ktoré sa v danom roku objavili v ich cenníkoch pre fyzické osoby – nepodnikateľov. A to aj tie, ktoré dodatočne vložili alebo neskôr zrušili. V ďalšej časti uvedú aj sumy za poplatky.

NBS návrh pripomienkuje

V rámci medzirezortného pripomienkového konania Národná banka Slovenska vyjadrila zásadné pripomienky k tomuto návrhu. Centrálna banka požadovala, aby vyhlášku pozastavili do prijatia novely zákona o bankách, ktorá by podľa plánov mala byť predložená na rokovanie vlády do konca októbra 2013. Národná banka zároveň požadovala riešiť technické zabezpečenie ochrany zasielania dát.

„Pripomienku nie je možné akceptovať z dôvodu nutnosti zberu, spracovávania a vyhodnocovania údajov, ktoré upravuje návrh vyhlášky,“ uviedlo ministerstvo vo vyhodnotení.

Nedostatky vyčíta i Slovenská banková asociácia

Zásadné pripomienky vyjadrila aj Slovenská banková asociácia. Podľa nej nie je možné jednoznačne stanoviť, čo všetko má byť súčasťou pojmu poplatok a mohli by vzniknúť komplikácie pri vykazovaní. Poplatky podľa bánk nie je jednoduché vyčísliť a nie sú účtované globálne voči všetkým klientom, resp. voči určitej homogénnej skupine klientov. Aj v tomto prípade ministerstvo neakceptovalo pripomienky. „Bude potrebné postupovať v súlade s cenníkmi bánk, a to po jednotlivých položkách, a to bez výnimky, za účelom získania čo najkomplexnejších výsledkov,“ uvádza sa vo vyhodnotení pripomienky.

Asociácii sa zároveň nepozdávala účinnosť vyhlášky a navrhla posunúť účinnosť predkladania údajov na rok 2015 počnúc údajmi za rok 2014, pretože banky by mohli z rôznych dôvodov poplatky vo svojich systémoch viesť v odlišnej štruktúre, než majú v cenníku. Podľa asociácie je potrebná systémová úprava, ktorá vyžaduje čas na implementáciu a otestovanie. Niektoré banky by boli schopné odovzdať relevantné dáta v štruktúre podľa cenníkov až za rok 2014, pričom za roky 2012 a 2013 by mohla byť štruktúra relevantných dát v niektorých prípadoch značne odlišná. Ani tu rezort financií neakceptoval pripomienky.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SRNBS Národná banka SlovenskaSBA Slovenská banková asociácia