Banská Bystrica doma zdolala Poprad

Poprad

BRATISLAVA 14. januára (WEBNOVINY) – Súhrn výsledkov piatkových stretnutí 43. kola slovenskej hokejovej extraligy:

HK Nitra – HKm Zvolen 4:0 (2:0, 1:0, 1:0)

Góly: 10. Rais (Fabian, Podstavek), 15. Uhnák (Štumpf, Podstavek), 39. Spilar (M. Štefanka), 58. H. Ručkay

Vylúčení: 4:3 na 2 min, navyše: L. Gabriš (Nitra) 10 min za nešportové správanie, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Baluška – Návratek, J. Tvrdoň, 2625 divákov

Nitra: J. Laco – Fabian, Rais, L. Gabriš, Hlavačka, Michal Novák, J. Polák, Ďurák, Peter König – Spilar, M. Štefanka, H. Ručkay – Čaládi, Marek Slovák, S. Saliji – Korhoň, T. Chrenko, Hrnka – Štumpf, Uhnák, Podstavek

Zvolen: Škrečko – L. Čierny, Hranáč, T. Bokroš, Ďaloga, J. Valach, Juraško, Vosátko, Kučný – P. Barinka, M. Trochta, Michal Chovan – Kovář, P. Pucher, V. Baláž – V. Škoda, L. Jurík, Záhorovský – Leskovjanský, Marek Haščák, Otčenáš

Pred výbornou kulisou začali lepšie domáci. V 4. min nabil Korhoň na strelu Chrenkovi, no ten medzi kruhmi neuspel. Hostia odpovedali príležitosťou Záhorovského, no ani on neskóroval. Na prvý gól sa čakalo do 10. min. V nej po strelách Fabiana a Podstaveka dorazil puk za Škrečka obranca Rais a Nitra viedla 1:0. O minútu neskôr mohli hostia v presilovke vyrovnať, no hrali ju veľmi zle. Druhý nitriansky gól mohol pridať Spilar, no v oslabení neuspel. Domáci sa tešili z druhého presného zásahu v 15. min. Dobrú Štumpfovu prihrávku zužitkoval pohotový Uhnák a bolo 2:0. Hostia do konca prvej tretiny pridali na aktivite, no gólu sa nedočkali.

Druhá tretina priniesla snahu hostí o skorigovanie výsledku, no Zvolenčania narážali na skvele chytajúceho Jána Laca. Ten zmaril aj veľké možnosti Chovana a Čierneho v presilovkách. Domáci udreli v 39. min, keď Spilar vzal puk po buly a zblízka prestrelil Škrečka.

V treťom dejstve hostia dostali puk za Lacov chrbát, no rozhodcovia po porade usúdili, že sa tak stalo až po prerušení hry. Tento moment vzal hosťom elán a do konca zápasu sa už na väčší tlak nezmohli. Konečnú podobu výsledku dal v presilovke v 58. Ručkay, keď v úniku štvrtýkrát prekonal Škrečka.

Branislav Okuliar (tréner Nitry): „Chalani podali zodpovedný výkon, čomu nasvedčuje aj skóre. Za to ich musím pochváliť. Ak budú takto pokračovať, ligu zachránia a prilákajú divákov. Dnes sme hrali pekný hokej pre ľudí.“

Ernest Bokroš (tréner Zvolena): „Do Nitry sme šli s cieľom získať nejaký bod. Zlým prístupom v prvej tretine sme domácim umožnili dať dva góly, to Nitru naštartovalo. V druhej tretine sme chceli dať kontaktný gól, no nevyužili sme presilovky. Nitra nám dala zo svojich 28. striel štyri góly a

zaslúžene vyhrala.“

MsHK DOXXbet Žilina – MHC Mountfield 3:2 po predĺžení (1:1, 0:0, 1:1 – 1:0)

Góly: 15. Smotrila (Petruška, M. Horský), 59. Hreus (V. Nemec, Heš), 61. D. Devečka (V. Nemec, Vala) – 14. Jabrocký (Uram, M. Beran), 56. Jabrocký (Novotný, Uram)

Vylúčení: 6:4 na 2 min, navyše: Zeliska (MHC Mountfield) na 10 min za nešp. správanie, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Lauff – M. Korba, Smrek, 1656 divákov

Žilina: M. Laco – Rúfus, Dlouhý, Krčula, Heš, D. Devečka, Milovanovič – V. Nemec, Hreus, M. Kokavec – Petruška, M. Horský, Smotrila – Martin Slovák, Troliga, Vala – Drevenák, Valášek, Stupka

MHC Mountfield: Dzubina – A. Novotný, I. Ďatelinka, P. Klepáč, Drgoň, Velebný, Hriňa – Uram, M. Beran, Jabrocký – Markovič, Zeliska, Macejka – Themár, Murček, Važan

Žilinčania mali už po šestnástich sekundách možnosť vsietiť gól pri vylúčení Ďatelinku. Nepodarilo sa im to a neuspeli ani hostia pri vylúčení domáceho obrancu Dlouhého. Hral sa rýchly agresívny hokej, ale bez väčších príležitostí na oboch stranách. V 8. min od modrej čiary pálil Michal Novotný, Marek Laco bol však pozorný. Vzápätí nevyšiel samostatný nájazd domáceho Horského. Do vedenia išli hostia, keď pri vylúčení Krčulu, tečoval Jabrocký Uramovu strelu za chrbát gólmana domácich. Hostia sa z vedenia dlho netešili, nastrelený puk Petrušku, ktorý sa odrazil od mantinelu, dostal Smotrila za Dzubinov chrbát.

V druhej tretine to bolo hokejovejšie. Neujali sa príležitosti v 25. min hosťujúceho Važana, v 26. min Nemca a následne ani Macejkova šanca. V druhej desaťminútovke prostredného dejstva mali hostia dvakrát početnú prevahu pri vylúčení Smotrilu a Devečku, no stav susedského derby sa nemenil.

V tretej tretine hneď v úvode hlavný rozhodca vylúčil Kokavca. Pekná šanca prvého útoku po línii Beran, Uram zostala nevyužitá. Domáci pri takmer trojminútovej presilovke tiež nerozhodli vo svoj prospech. Blízko k tomu mali aj v 49. min, keď fauloval Velebný, ale Smotrila nepremenil nariadené trestné strieľanie. Sedem minút pred koncom riadneho hracieho času to bola opäť prvá útočná martinská formácia, ktorá sa postarala o vzruch pred Lacovou bránkou, ale gól padol až v 56. min, keď exžilinský útočník Jabrocký druhýkrát prekonal Laca. V závere si obe mužstvá zobrali oddychové časy. Žilina hrala bez brankára, a to sa jej vyplatilo. Heš strieľal od modrej čiary a kapitán Michal Hreus vyrovnal na 2:2.

V predĺžení sa rozhodlo pomerne rýchlo, keď obranca Dušan Devečka zabezpečil svojím gólom Žiline dva body.

Róbert Rehák (asistent trénera Žiliny): „Videli sme svižný hokej. Naši hráči bojovali až do konca, žiaľ, urobili sme dosť chýb. Dobre nám zachytal brankár Laco, šťastie stálo na našej strane. Som rád, že i za stavu 1:2 hráči bojovali, obrátili výsledok v prospech Žiliny, za čo sa im chcem poďakovať.“

Jaroslav Husár (tréner MHC Mountfield): „Bol to bojovný hokej z jednej i z druhej strany. Tiež sme robili dosť chýb, prvá tretina sa síce skončila nerozhodne, postupne sme sa však dostávali pod tlak súpera. Viedli sme 2:1, ale v predposlednej minúte sme zbytočne domácim dovolili vyrovnať na 2:2. V predlžení sme nezvládli situáciu, a tak dva body získali domáci.“

HC Slovan Bratislava – HK 36 Skalica 4:1 (3:0, 0:1, 1:0)

Góly: 3. Lipiansky (Kapuš, Štajnoch), 7. Vaic (Preisinger, Lipiansky), 11. Vaic (Lipiansky), 47. Kapuš (M. Bakoš, Hujsa) – 21. Lušňák (Jarolín, Románek)

Vylúčení: 6:5 na 2 min, navyše: D. Skokan (Slovan) na 10 min za napadnutie zozadu, presilovky: 0:1, oslabenia: 1:0, rozhodovali: D. Konc – Valach, Stano, 2764 divákov

Slovan: Pavol Rybár – Jackman, Bohunický, Frühauf, Hájek, J. Kováčik, Štajnoch, Cartelli, Jendek – M. Bakoš, Bulík, Hujsa – D. Skokan, L. Hudáček, D. Buc – Róbert Huna, Kapuš, Richard Huna – Preisinger, Loipiansky, Vaic

Skalica: Lakosil (7. Kotvan) – Gula, Gründling, Jankovič, M. Školiak, Jaborník, P. Kumstát, Magušin Gróf – Zálešák, R. Školiak, Románek – Lušňák, R. Jarolín, T. Višňovský – Kutálek, Holovič, Šátek – J. Jurík, Lantoš, R. Konečný

Domácemu Slovanu vyšiel úvod duelu nad očakávanie. Už v 3. min pri vlastnom oslabení unikol Lipiansky a nedal Lakosilovi šancu – 1:0. O štyri minúty neskôr sa do streleckej listiny zapísal Vaic, ktorý v belasom drese nastúpil po dlhšej pauze zavinenej zranením. Skúsený útočník využil nedorozumenie štvrtej skalickej formácie a vyhnal hosťujúceho gólmana Lakosila na striedačku. Ani Kotvan si dlho čisté konto neudržal, keď inkasoval už v 11. min, tiež z hokejky Vaica. V celom prvom dejstve bol Slovan lepší a mohol pridať aj ďalšie góly.

Hneď na začiatku druhej časti sa Skalici podarilo znížiť, vylúčenie Bohunického potrestal už po osemnástich sekundách Lušňák. Hostia prebrali iniciatívu a nebezpečne podkurovali brankárovi Pavlovi Rybárovi. Ten už v zostávajúcom priebehu II. tretiny neinkasoval, rovnako ako jeho náprotivok Kotvan. Šancí na to mali útočníci oboch tímov niekoľko, ale chýbala im presnosť v koncovke.

V 47. min sa sám pred gólmanom Kotvanom ocitol skúsený Kapuš a bez problémov poslal puk za jeho chrbát – 4:1. Slovan v treťom dejstve výrazne dominoval, no jeho hráči si „nepotykali“ s koncovkou. Najviac šancí nevyužili Lipiansky a Vaic, dokonca ani v presilovke pri vylúčení Gründlinga. Keďže strelecky sa nedarilo ani Skaličanom, duel sa skončil triumfom „belasých“ 4:1.

Zdeno Cíger (tréner Slovana): „Prvá tretina nám vyšla, boli sme v nej efektívni. V druhej sme úplne prestali korčuľovať, mužstvo si asi myslelo, že je po zápase. V tretej časti sa to zlepšilo a kontrolovali sme vedenie. Okrem druhej tretiny som s výkonom mojich zverencov spokojný.“

Martin Pešout (asistent trénera Skalice): „Nevyšla nám prvá tretina, keď sme po hlúpych chybách dostali tri góly. Nehrali sme až tak zle, ale dostali sme góly. Som rád, že to chlapci nezabalili a až do konca sa bili o výsledok“

HC’05 Banská Bystrica – HK Poprad 6:4 (1:1, 4:2, 1:1)

Góly: 18. Lažo (Cebák, M. Hudec), 21. Miroslav Hlinka (Hvila), 24. J. Sýkora (Cebák, Lažo), 26. Cebák (M. Hudec), 32. Weissmann (Hvila, Šechný), 51. Miroslav Hlinka (Hvila, Vantroba) – 2. A. Lapšanský (A. Kroták), 32. A. Lapšanský (J. Brejčák, S. Jasečko), 39. Kmiť (A. Kroták), 58. Kmiť (A. Lapšanský)

Vylúčení: 7:6 na 2 min, presilovky: 2:1, oslabenia: 1:0, rozhodovali: Gašparík – Bundil, Horínek, 2681 divákov

Banská Bystrica: Šimonovič – Cebák, Biro, Kolba, Paľov, Vantroba, Bambúch, Vizváry, Kubka – Lažo, M. Hudec, Ján Sýkora – Rumpel, Miroslav Hlinka, Hvila – Weissmann, Šechný, Kútny – Petro, Češík, Heizer

Poprad: Melicherčík (od 26. Klempa) – J. Kasík, R. Suchý, S. Jasečko, J. Brejčák, Kledrowetz, Björk, Nádašdi, Kramár – Škovira, Lundberg, P. Svitana – A. Lapšanský, Kmiť, A. Kroták – J. Kopecký, Klouda, T. Jaško – Rapáč, Mlynarovič, Paločko

V Banskej Bystrici sa hral kvalitný útočný hokej. Domáci síce v úvode zatlačili hostí, ale po prvom prestriedaní sa presadila druhá formácia Popradu, Lapšanský prešiel pred Šimonoviča a najprv strieľal do žŕdky, situáciu však odsledoval, od zadného mantinelu si nakorčuľoval pred domáceho gólmana a zakončil – 0:1. Banskobystričania sa potom snažili o vyrovnávajúci gól, miestami si vytvorili tlak, no skórovali až v presilovke. V 18. min sa presadila nová akvizícia „baranov“ Lažo, ktorý strieľal od mantinelu z ľavej strany a Melicherčík kapituloval, keď dobrú prácu pred ním odviedol domáci Sýkora. Domáci mohli ísť do vedenia šestnásť sekúnd po góle, ale Hvila strieľal do ľavej žŕdky.

Banskobystričanom sa vyplatil tlak v úvode druhej tretiny, keď sa presadil po Hvilovej prihrávke pekným spôsobom Miroslav Hlinka, zakončoval z otočky. O dve minúty neskôr bolo už 3:1, keď domáci využili presilovku. Po strele Cebáka od modrej čiary tečoval puk pred bránkou Sýkora a po ňom aj Biro, gól však pripísali útočníkovi Banskej Bystrice. „Barani“ boli v laufe a nezaskočilo ich ani oslabenie o dvoch hráčov. Pri striedaní oboch tímov získal v strede ihriska puk Hudec, prihral ho Cebákovi, ten prešiel do útoku, zasekol dvoch hráčov Popradu a vystrelil – 4:1. Z hosťujúcej bránky sa porúčal Melicherčík a nahradil ho Klempa, ktorý v 31. min zneškodnil trestné strieľanie iba devätnásťročného Petra. V čase, keď domáci mali tlak, sa z ničoho nič presadil opäť Lapšanský, domáci ho nechali voľného a spomedzi kruhov úplne voľný nemal problém zakončiť. Domáci však rýchlo odpovedali, už o 46 sekúnd slávila úspech pekná akcia „baranov“, Hvila našiel z ľavej strany ďalšiu novú akvizíciu Banskej Bystrice, tentoraz voľného Weissmanna, a ten z pokľaku z metra poslal puk za Klempu – 5:2. O necelú minútu však mohol odpovedať hosťujúci Kramár, ktorý mieril od modrej do žŕdky. Hosťom napokon vyšla presilovka v závere druhej tretiny, po chybe Šechného v strede ihriska sa zmocnil puku Kroták, poslal ho Kmiťovi, a ten i so šťastím z pravého kruhu prekonal Šimonoviča, ktorý očakával prihrávku.

V tretej tretine si domáci hokejisti chceli udržať dvojgólové vedenie a hrali takticky dozadu. Svoj náskok dokonca zvýšili pri útočnom výpade, keď Hvila našiel v ľavom kruhu voľného Hlinku, ktorý si rutinérsky položil Klempu a potom ponad neho poslal puk za bránkovú čiaru – 6:3. Hostia sa však nevzdávali a naďalej sa snažili zdramatizovať zápas. V 58. min v hre štyroch proti štyrom domáci Paľov našiel pred Klempom Sýkoru, ktorý svoju šancu nevyužil, nasledoval bleskový protiútok, Lapšanský sa predral až pred Šimonoviča a aj keď ho neprekonal, voľného puku sa zmocnil Kmiť a znížil. Tridsaťsedem sekúnd pred koncom tretej tretiny mohlo byť 6:5. V oslabení sa dostal Kmiť po pravej strane až pred Šimonoviča a pri brankárovi Banskej Bystrice stálo aj šťastie. Kvalitný duel napokon dotiahli „barani“ do víťazného trojbodového konca.

Milan Staš (tréner Banskej Bystrice): „Chceli sme odčiniť zlý výkon, ktorý sme ukázali v Žiline. Myslím si, že sa nám to podarilo, hoci nás zaskočil na začiatku zápasu úvodný gól súpera. Dobrým korčuľovaním, pohybom a kombináciou sme sa naštartovali a otočili zápas. Potom sme to kontrolovali, vychádzali nám kombinácie a podali sme konečne aj oduševnený výkon so srdcom a so všetkým čo k tomu patrí. Diváci videli dobrý zápas, veľa gólov a som rád, že sa ujali aj nové posily a zapísali sa do streleckej listiny. Verím, že nám to pôjde takto ďalej.“

Róbert Spišák (asistent trénera Popradu): „Nezačali sme zle, viedli sme gólom z úvodu zápasu. V prvej tretine sme však urobili niekoľko chýb a umožnili sme tak súperovi dostať nás pod tlak. Zlomovým momentom tohto zápasu bolo prvých desať minút druhej tretiny, keď nám súper odskočil na rozdiel troch gólov. Potom sme už len duel doťahovali a snažili sme sa dostať späť nejakým kontaktným gólom. Súper nám vzápätí stále odskočil ďalším gólom, myslím si, že domáci napokon zaslúžene vyhrali. “

Viac k osobe Ján SýkoraMichal ChovanMilan StašMiroslav HlinkaRichard HunaRóbert HunaZdeno Cíger