Banská Bystrica dostane kultúrno-spoločenské centrum, bývalý závod sa zmení na mestskú štvrť

Banska bystrica slovenka2
Pohľad do areálu bývalého textilného závodu Slovenka v centre Banskej Bystrice, kde sa začalo so stavebnými prácami na novej štvrti Slovenka 2. Banská Bystrica, 25. apríl 2018. Foto: SITA/Peter Rusko

BANSKÁ BYSTRICA 25. apríla (WebNoviny.sk) – Areál bývalého textilného závodu Slovenka v Banskej Bystrici už roky čaká na nové využitie.

Územie je najmä dopravným uzlom a práve to chce zmeniť projekt, ktorý plánuje zrealizovať slovenská developerská a investičná spoločnosť ARKON. Ako v stredu na predstavení zámeru investora uviedol generálny riaditeľ spoločnosti Andrej Konkoľ, dlhoročnú tradíciu územia má pripomínať aj názov projektu Slovenka2.

Projekt sa má realizovať postupne v etapách, pričom začať sa má už budúci rok. Investícia podľa Konkoľa dosiahne sto miliónov eur, z toho prvá etapa 40 miliónov eur. Už do konca tohto roka areál čiastočne sprístupnia.

Úzke partnerstvo s mestom

Plánované nové kultúrno-spoločenské centrum by sa malo stať dôležitým miestom pre Banskobystričanov. Celú štvrť prepoja komunitné záhrady a vnútrobloky. Riečka Bystrica dostane vynovené nábrežie a opäť sa stane súčasťou života mesta. Keďže pri Slovenke ide o pomerne rozsiahle územie a vzácnu lokalitu, realizácia projektu bude prebiehať v úzkom partnerstve s mestom. „Areál bývalej Slovenky patrí k strašiakom širšieho centra nášho mesta už dlhé roky. Po tom, ako sa nerealizovali dva zámery predchádzajúcich vlastníkov, Banskobystričania už ani neveria, že by tu mohlo vzniknúť miesto, kam by radi chodili,“ povedal primátor Banskej Bystrice Ján Nosko.

Samotná výstavba by mala prebiehať po etapách. Ak všetky povoľovacie procesy prebehnú podľa plánu, začiatok realizácie prvej etapy celej zóny je plánovaný na rok 2019. Kompletné dokončenie projektu sa odhaduje na približne desať rokov. Aby si Banskobystričania našli cestu do tejto lokality čo najskôr, prišiel investor s návrhom umiestniť ešte do konca tohto roka v areáli dočasné stavby a vytvoriť tu viacero priestorov pre komunitný život, ale aj športovanie a služby.

Postupné odstránenie zvyšných skeletov

Aj rozhodnutie o dočasných stavbách je vyjadrením nášho záväzku, že to s týmto územím myslíme vážne. Konkrétne by mal v území vzniknúť priestor pre kaviareň, cukráreň, predajné centrum s vyhliadkou na areál a športová plocha s tribúnou, ktorú bude v zime možné využiť na klzisko a po zvyšok roka ako ihrisko,“ povedal generálny riaditeľ. „O postupnom sprístupňovaní týchto priestorov budeme verejnosť informovať,“ dodal Konkoľ.

V týchto dňoch dôjde na základe platného búracieho povolenia k postupnému odstráneniu zvyšných skeletov troch objektov. Po dohode s mestom spoločnosť ARKON zabezpečí aj vyčistenie Strieborného námestia a opravu dopravného značenia. V pláne je vytvorenie dvoch zastávok MHD a verejné parkovisko pre zhruba sto vozidiel priamo v areáli.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján Nosko