Banská Bystrica plánuje vytvoriť takmer 70 odberných miest, prihlásili sa stovky dobrovoľníkov

Mesto Banská Bystrica aktívne pracuje aj na zabezpečí osvetlenia a mobilných stanov, ktoré poslúžia na vypisovanie certifikátov o absolvovaní testu a podobne.
Situácia so šírením pandémie koronavírusu sa v Banskobystrickom kraji zhoršuje. Foto: ilustračné, SITA/Viktor Zamborský

Viac ako 700 ľudí ochotných pomôcť pri celoplošnom testovaní zareagovalo na výzvu banskobystrickej radnice, ktorá z nich potrebuje vybrať približne 250 administratívnych pracovníkov.

Ako mesto Banská Bystrica informuje v tlačovej správe, vytvoriť chcú 68 odberných miest na testovanie ľudí na prítomnosť ochorenia COVID-19, ktoré už skontroloval a odsúhlasil aj banskobystrický regionálny úrad verejného zdravotníctva.

Odberné miesta vzniknú prioritne v exteriéroch základných, stredných a vysokých škôl v jednotlivých mestských častiach Banskej Bystrice.

Mesto bude mať aj mobilné odberné miesta

Pri zriaďovaní odberných miest dbalo mesto na to, aby pre ľudí boli v dostupnej vzdialenosti od ich bydliska. Obyvatelia, ktorí sa na testovaní plánujú zúčastniť, môžu navštíviť ktorékoľvek z nich.

Samospráva vytypovala v trinástich častiach mesta 22 objektov, v ktorých vznikne 68 odberných miest. V rámci nich v spolupráci s Ozbrojenými silami SR a Slovenským Červeným krížom plánuje mesto vytvoriť aj dve mobilné odberné jednotky, ktoré budú fungovať v mestskej časti Senica a Iliaš.

Hygiena miesta schválila

„Intenzívne pracujeme na technickom, materiálnom a personálnom zabezpečení celoplošného testovania. Od minulého týždňa vrátane víkendu sme kontrolovali objekty, v ktorých vytvoríme potrebné odberné miesta. V tejto chvíli máme potvrdené, že už prešli aj kontrolou a schvaľovaním zo strany hygienikov. Keďže testovanie sa uskutoční najmä v exteriéri, v niektorých prípadoch musíme zabezpečiť napr. aj osvetlenie a mobilné stany, ktoré poslúžia na vypisovanie certifikátov a podobne,“ uviedol prvý zástupca primátora Jakub Gajdošík.

Viac o téme: Koronavírus

Viac o téme: Celoplošné testovanie

Počet Banskobystričanov nad 10 rokov, ktorých by sa testovanie malo týkať, sa pohybuje odhadom na úrovni približne 68-tisíc ľudí. Celoplošné testovanie na celom Slovensku sa uskutoční od soboty 31. októbra do nedele 1. novembra.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jakub Gajdošík
Firmy a inštitúcie Ozbrojené sily SRSČK Slovenský červený kríž